Kafferäven Per Nordby AB
559088-5702Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 185 tkr
Resultat efter fin. poster
−324 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lilla Waterloogatan 2 Slakthus B, 415 02 Göteborg
Postadress
c/o Kafferäven Rosteri & Butik, Lilla Waterloogatan 2 Slakthus B, 415 02 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall syssla med import och försäljning av råkaffe och andra kolonialvaror, rosteriverksamhet, försäljning av kaffe, te, utrustning, konsultverksamhet inom kaffebranschen, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 901 tkr | 33 tkr | – |
| 2019 | 4 877 tkr | 783 tkr | 530 tkr |
| 2020 | 6 568 tkr | −1 509 tkr | 51 tkr |
| 2021 | 6 300 tkr | 689 tkr | – |
| 2022 | 7 581 tkr | 267 tkr | – |
| 2023 | 8 158 tkr | −615 tkr | – |
| 2024 | 9 056 tkr | −465 tkr | 148 tkr |
| 2025 | 8 185 tkr | −324 tkr | 204 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,7 % – branschmedian 44,7 %
Vinstmarginal −4 % – branschmedian 2,1 %
Omsättningstillväxt −9,6 % – branschmedian 3,8 %
Median för 1678 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 185 | 9 056 | 8 158 | 7 581 | 6 300 | 6 568 | 4 877 | 4 901 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | −755 | 1 319 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 94 | 157 | – | – | – | 354 | 10 | – |
| Rörelseintäkter | 8 279 | 9 212 | – | – | – | 6 167 | 6 207 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 494 | 5 752 | – | – | – | 4 553 | 3 386 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 650 | 1 462 | – | – | – | 1 381 | 1 150 | – |
| Personalkostnader | 2 282 | 2 078 | – | – | – | 1 588 | 822 | – |
| Av- och nedskrivningar | 109 | 93 | – | – | – | 48 | 49 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 67 | 156 | – | – | – | 60 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 8 601 | 9 540 | – | – | – | 7 629 | 5 406 | – |
| Rörelseresultat | −323 | −328 | – | – | – | −1 462 | 800 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 140 | – | – | – | 48 | 17 | – |
| Finansiella poster | −2 | −137 | – | – | – | −48 | −17 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −324 | −465 | −615 | 267 | 689 | −1 509 | 783 | 33 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 197 | −197 | – |
| Resultat före skatt | −324 | −465 | – | – | – | −1 312 | 586 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 130 | – |
| Årets resultat | −324 | −465 | – | – | – | −1 312 | 456 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 197 | 306 | – | – | – | 61 | 121 | – |
| Anläggningstillgångar | 197 | 306 | – | – | – | 61 | 121 | – |
| Varulager | 737 | 1 073 | – | – | – | 1 159 | 1 914 | – |
| Kundfordringar | 415 | 493 | – | – | – | 208 | 461 | – |
| Kortfristiga fordringar | 887 | 805 | – | – | – | 315 | 521 | – |
| Kassa och bank | 82 | 153 | – | – | – | 4 | 90 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 706 | 2 031 | – | – | – | 1 478 | 2 525 | – |
| Summa tillgångar | 1 903 | 2 336 | – | – | – | 1 538 | 2 646 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 478 | 563 | – | – | – | 1 313 | 24 | – |
| Fritt eget kapital | 154 | 98 | – | – | – | 1 | 480 | – |
| Eget kapital | 204 | 148 | – | – | – | 51 | 530 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 197 | – |
| Långfristiga skulder | 884 | 1 384 | – | – | – | 1 045 | 1 607 | – |
| Leverantörsskulder | 312 | 153 | – | – | – | 78 | 53 | – |
| Skatteskulder | 31 | 0 | – | – | – | 86 | 105 | – |
| Kortfristiga skulder | 815 | 804 | – | – | – | 442 | 313 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 903 | 2 336 | – | – | – | 1 538 | 2 646 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | – | – | – | 4 | 3 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,7 % | 6,3 % | – | – | – | 3,3 % | 26 % | – |
| Kassalikviditet | 119 % | 119 % | – | – | – | 72 % | 196 % | – |
| Rörelsemarginal | −3,9 % | −3,6 % | – | – | – | −22,3 % | 16,4 % | – |
| Vinstmarginal | −4 % | −5,1 % | −7,5 % | 3,5 % | 10,9 % | −23 % | 16,1 % | 0,7 % |
| Omsättningstillväxt | −9,6 % | 11 % | 7,6 % | 20,3 % | – | 34,7 % | −0,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −159 % | −313,5 % | – | – | – | −2 579,5 % | 86 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 046 tkr | 2 264 tkr | – | – | – | 1 642 tkr | 1 626 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −324 tkr | −465 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 506 tkr | 567 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −324 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 465 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −465 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 380 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 204 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −324 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 380 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 7 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 154 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 154 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 258 tkr | 132 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 246 tkr | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 492 tkr | 1 073 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 197 tkr | 306 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 480 tkr | 480 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 284 tkr | 175 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 93 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 109 tkr | 93 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 214 tkr | 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 215 tkr | 481 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 78 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 378 tkr | 739 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 78 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 173 tkr | 171 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Kafferäven Per Nordby ABHuvudarbetsställe
Lilla Waterloogatan 2 Slakthus B, 415 02 Göteborg
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559088-5702
Registreringsdatum
2 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 10.830 – Framställning av te och kaffe
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.