Kaggeleds tips & tobak AB
559083-8420Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 128 tkr
Resultat efter fin. poster
−173 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kaggeledstorget 2, 416 44 Göteborg
Postadress
Kaggeledstorget 2, 416 44 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är spelbutik med försäljning av tobak, konfektyr, tidningar, post och kassagiro tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 473 tkr | 52 tkr | – |
| 2018 | 456 tkr | 65 tkr | 141 tkr |
| 2019 | 477 tkr | −23 tkr | 118 tkr |
| 2020 | 628 tkr | 95 tkr | 198 tkr |
| 2021 | 821 tkr | 151 tkr | 318 tkr |
| 2022 | 1 177 tkr | 52 tkr | 359 tkr |
| 2023 | 1 588 tkr | 360 tkr | 645 tkr |
| 2024 | 1 428 tkr | 118 tkr | 740 tkr |
| 2025 | 1 128 tkr | −173 tkr | 567 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,7 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −15,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −21 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 128 | 1 428 | 1 588 | 1 177 | 821 | 628 | 477 | 456 | 473 |
| Övriga rörelseintäkter | 920 | 898 | 855 | 783 | 722 | 787 | 973 | 851 | – |
| Rörelseintäkter | 2 048 | 2 325 | 2 443 | 1 960 | 1 543 | 1 415 | 1 450 | 1 307 | – |
| Handelsvaror | 1 329 | 1 413 | 1 375 | 1 250 | 772 | 530 | 405 | 393 | – |
| Övriga externa kostnader | 361 | 341 | 350 | 312 | 319 | 247 | 306 | 265 | – |
| Personalkostnader | 323 | 302 | 237 | 223 | 177 | 420 | 640 | 461 | – |
| Av- och nedskrivningar | 197 | 149 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | – |
| Rörelsekostnader | 2 211 | 2 205 | 2 084 | 1 909 | 1 392 | 1 320 | 1 473 | 1 242 | – |
| Rörelseresultat | −163 | 120 | 359 | 52 | 151 | 95 | −23 | 65 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 4 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −10 | −2 | 1 | 0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −173 | 118 | 360 | 52 | 151 | 95 | −23 | 65 | 52 |
| Resultat före skatt | −173 | 118 | 360 | 52 | 151 | 95 | −23 | 65 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 24 | 74 | 11 | 31 | 15 | 0 | 14 | – |
| Årets resultat | −173 | 94 | 286 | 41 | 120 | 80 | −23 | 51 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 393 | 590 | 369 | 492 | 615 | 738 | 861 | 984 | – |
| Anläggningstillgångar | 393 | 590 | 369 | 492 | 615 | 738 | 861 | 984 | – |
| Varulager | 147 | 134 | 153 | 96 | 50 | 80 | 30 | 20 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 46 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 32 | 103 | 28 | 35 | 52 | 82 | 79 | – |
| Kassa och bank | 309 | 444 | 471 | 982 | 888 | 628 | 397 | 187 | – |
| Omsättningstillgångar | 497 | 611 | 727 | 1 106 | 973 | 761 | 508 | 286 | – |
| Summa tillgångar | 890 | 1 201 | 1 096 | 1 597 | 1 588 | 1 499 | 1 369 | 1 270 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 690 | 595 | 268 | 268 | 148 | 68 | 91 | 41 | – |
| Fritt eget kapital | 517 | 690 | 595 | 309 | 268 | 148 | 68 | 91 | – |
| Eget kapital | 567 | 740 | 645 | 359 | 318 | 198 | 118 | 141 | – |
| Långfristiga skulder | 278 | 325 | 239 | 1 079 | 1 181 | 1 247 | 1 135 | 1 067 | – |
| Leverantörsskulder | 47 | 12 | 57 | 109 | 49 | 26 | 77 | 0 | – |
| Skatteskulder | −75 | 32 | 43 | 4 | 13 | −1 | 5 | 20 | – |
| Kortfristiga skulder | 46 | 136 | 212 | 159 | 88 | 53 | 116 | 62 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 890 | 1 201 | 1 096 | 1 597 | 1 588 | 1 499 | 1 369 | 1 270 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,7 % | 61,6 % | 58,9 % | 22,5 % | 20 % | 13,2 % | 8,6 % | 11,1 % | – |
| Kassalikviditet | 761 % | 350 % | 271 % | 634 % | 1 048 % | 1 280 % | 411 % | 427 % | – |
| Rörelsemarginal | −14,4 % | 8,4 % | 22,6 % | 4,4 % | 18,4 % | 15,2 % | −4,8 % | 14,3 % | – |
| Vinstmarginal | −15,3 % | 8,3 % | 22,7 % | 4,4 % | 18,4 % | 15,1 % | −4,8 % | 14,2 % | 11 % |
| Omsättningstillväxt | −21 % | −10,1 % | 34,9 % | 43,4 % | 30,7 % | 31,7 % | 4,6 % | −3,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −30,5 % | 12,8 % | 44,3 % | 11,4 % | 37,8 % | 40,4 % | −19,6 % | 35,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 128 tkr | 1 428 tkr | 1 588 tkr | 1 177 tkr | 821 tkr | 628 tkr | 477 tkr | 456 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −173 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −173 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −94 tkr | −286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 94 tkr | 286 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 567 tkr | 740 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −173 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 517 tkr | 690 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 517 tkr | 690 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 393 tkr | 590 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 207 tkr | 1 010 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 370 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 197 tkr | 149 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 147 tkr | 134 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 32 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 74 tkr | 91 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 153 tkr | 188 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 124 tkr | 137 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kaggeleds tips & tobak ABHuvudarbetsställe
Kaggeledstorget 2, 416 44 Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559083-8420
Registreringsdatum
3 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.242 – Detaljhandel med konfektyrer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.