Kajpa AB
559215-2440Aktiebolagreg. 2019
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 tkr
Resultat efter fin. poster
−11 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stålbrogatan 4 B, 222 24 Lund
Postadress
Stålbrogatan 4 B, 222 24 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet skall vara tillverkning, reparation och försäljning av skodon och läderarbeten och därtill hörande verksamheter, handel med verktyg för skotillverkning, skoreparationer och läderarbeten och därtill hörande verksamheter, slipning av knivar och saxar och därtill hörande verksamheter, konsultverksamhet samt projektledning rörande företags organisation och därtill hörande verksamheter samt värdepappershandel och därtill hörande verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 14 tkr | −41 tkr | 59 tkr |
| 2021 | 28 tkr | −23 tkr | 36 tkr |
| 2022 | 25 tkr | −14 tkr | 22 tkr |
| 2023 | 23 tkr | −3 tkr | 19 tkr |
| 2024 | 13 tkr | −6 tkr | 13 tkr |
| 2025 | 11 tkr | −1 tkr | 11 tkr |
| 2026 | 4 tkr | −11 tkr | 51 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49 % – branschmedian 60,5 %
Vinstmarginal −267,7 % – branschmedian 1 %
Omsättningstillväxt −62,7 % – branschmedian 1,9 %
Median för 104 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 | 11 | 13 | 23 | 25 | 28 | 14 | – |
| Rörelseintäkter | 4 | 11 | 13 | 23 | 25 | 28 | 14 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 3 | 10 | 9 | 21 | 37 | 28 | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 6 | 5 | 15 | 15 | 11 | 24 | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 12 | 19 | 27 | 39 | 51 | 55 | – |
| Rörelseresultat | −11 | −1 | −6 | −3 | −14 | −23 | −41 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −1 | −6 | −3 | −14 | −23 | −41 | – |
| Resultat före skatt | −11 | −1 | −6 | −3 | −14 | −23 | −41 | – |
| Årets resultat | −11 | −1 | −6 | −3 | −14 | −23 | −41 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 12 | 15 | 18 | 21 | 24 | 27 | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 12 | 15 | 18 | 21 | 24 | 27 | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 3 | 3 | 0 | 4 | 0 | 2 | – |
| Kassa och bank | 88 | 50 | 50 | 53 | 52 | 66 | 30 | – |
| Omsättningstillgångar | 94 | 53 | 52 | 53 | 57 | 66 | 32 | – |
| Summa tillgångar | 103 | 65 | 67 | 71 | 78 | 90 | 59 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | −39 | −87 | −81 | −78 | −64 | −41 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −49 | −89 | −87 | −81 | −78 | −64 | −41 | – |
| Eget kapital | 51 | 11 | 13 | 19 | 22 | 36 | 59 | – |
| Långfristiga skulder | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 | 3 | 4 | 3 | 6 | 4 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 103 | 65 | 67 | 71 | 78 | 90 | 59 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49 % | 17,5 % | 19 % | 26,2 % | 28,5 % | 39,9 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 3 640 % | 1 562 % | 1 199 % | 2 059 % | 1 007 % | 1 564 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −267,7 % | −13,8 % | −46,3 % | −14,7 % | −56,2 % | −83,1 % | −288 % | – |
| Vinstmarginal | −267,7 % | −13,7 % | −46,3 % | −14,7 % | −56,2 % | −83,1 % | −288 % | – |
| Omsättningstillväxt | −62,7 % | −16,2 % | −44,8 % | −6,2 % | −11,8 % | 98,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −21,1 % | −13 % | −46,2 % | −18,2 % | −62,8 % | −64,6 % | −68,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −11 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −11 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 51 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −11 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 50 tkr | – |
| Forslag disposition | −49 tkr | −89 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −49 tkr | −89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 21 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 50 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 19 aug. 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Kajpa ABHuvudarbetsställe
Stålbrogatan 4 B, 222 24 Lund
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559215-2440
Registreringsdatum
19 augusti 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 15.200 – Tillverkning av skodon
- SNI 14.240 – Tillverkning av läder- och skinnkläder samt pälsvaror
- SNI 25.530 – Metallegoarbeten
- SNI 47.721 – Detaljhandel med skodon
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.