Kakel och Klinker i Linköping AB
556532-2624Aktiebolagreg. 1996
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
977 tkr
Resultat efter fin. poster
646 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klostergatan 8, 582 23 Linköping
Postadress
c/o Anders Törnström, Klostergatan 8, 582 23 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper, försäljning och montering av kakel och klinker ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 531 tkr | 289 tkr | – |
| 2020 | 699 tkr | 273 tkr | – |
| 2021 | 718 tkr | 399 tkr | 1 683 tkr |
| 2022 | 747 tkr | 384 tkr | 1 809 tkr |
| 2023 | 769 tkr | 436 tkr | 1 974 tkr |
| 2024 | 839 tkr | 531 tkr | 2 184 tkr |
| 2025 | 890 tkr | 553 tkr | 2 018 tkr |
| 2026 | 977 tkr | 646 tkr | 2 508 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 66,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 9,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 977 | 890 | 839 | 769 | 747 | 718 | 699 | 531 |
| Rörelseintäkter | 977 | 890 | 839 | 769 | 747 | 718 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 221 | 228 | 198 | 221 | 232 | 184 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | – | – |
| Rörelsekostnader | 329 | 337 | 307 | 329 | 340 | 292 | – | – |
| Rörelseresultat | 648 | 554 | 533 | 440 | 407 | 426 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 2 | 5 | 22 | 27 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −1 | −5 | −22 | −27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 646 | 553 | 531 | 436 | 384 | 399 | 273 | 289 |
| Resultat före skatt | 646 | 553 | 531 | 436 | 384 | 399 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 155 | 114 | 132 | 90 | 79 | 85 | – | – |
| Årets resultat | 490 | 439 | 400 | 346 | 305 | 314 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 449 | 1 557 | 1 666 | 1 774 | 1 882 | 1 991 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 449 | 1 557 | 1 666 | 1 774 | 1 882 | 1 991 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 90 | – | 0 | 75 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 101 | 20 | 32 | 117 | 35 | – | – |
| Kassa och bank | 1 180 | 924 | 678 | 303 | 668 | 656 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 191 | 1 025 | 698 | 334 | 784 | 691 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 640 | 2 582 | 2 363 | 2 108 | 2 667 | 2 681 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 898 | 1 459 | 1 664 | 1 509 | 1 383 | 1 249 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 388 | 1 898 | 2 064 | 1 854 | 1 689 | 1 563 | – | – |
| Eget kapital | 2 508 | 2 018 | 2 184 | 1 974 | 1 809 | 1 683 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 575 | 713 | – | – |
| Skatteskulder | 56 | 11 | 29 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 131 | 564 | 179 | 134 | 283 | 285 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 640 | 2 582 | 2 363 | 2 108 | 2 667 | 2 681 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 520 | – | 227 | 195 | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95 % | 78,1 % | 92,4 % | 93,7 % | 67,8 % | 62,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 908 % | 182 % | 389 % | 250 % | 277 % | 242 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 66,3 % | 62,2 % | 63,5 % | 57,2 % | 54,4 % | 59,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 66,1 % | 62,1 % | 63,3 % | 56,7 % | 51,4 % | 55,6 % | 39,1 % | 54,4 % |
| Omsättningstillväxt | 9,8 % | 6,1 % | 9,1 % | 2,9 % | 4 % | 2,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 % | 21,8 % | 18,3 % | 17,5 % | 16,9 % | 18,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 734 tkr | 734 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 734 tkr | 734 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 490 tkr | 439 tkr |
| Byggnader mark | 1 449 tkr | 1 557 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 569 tkr | 3 569 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 120 tkr | 2 011 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 108 tkr | 108 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 490 tkr | 439 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −439 tkr | −422 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 439 tkr | 422 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 227 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 508 tkr | 2 018 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 490 tkr | 439 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 227 tkr |
| Forslag disposition | 2 388 tkr | 1 898 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 868 tkr | 1 898 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 60 tkr | 466 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 87 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Kakel och Klinker i Linköping ABHuvudarbetsställe
Klostergatan 8, 582 23 Linköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556532-2624
Registreringsdatum
3 juni 1996
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.