KALEIA Väst AB
556988-3605Aktiebolagreg. 2014
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 257 tkr
Resultat efter fin. poster
341 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ängåsgatan 32, 426 68 Västra Frölunda
Postadress
Ängåsgatan 32, 426 68 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta lös egendom samt värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 757 tkr | 26 tkr | – |
| 2018 | 2 150 tkr | 5 tkr | – |
| 2019 | 3 600 tkr | 111 tkr | 1 897 tkr |
| 2020 | 1 457 tkr | 321 tkr | 2 170 tkr |
| 2021 | 564 tkr | 221 tkr | 2 345 tkr |
| 2022 | 850 tkr | 366 tkr | 2 656 tkr |
| 2023 | 62 tkr | 157 tkr | 1 810 tkr |
| 2024 | 525 tkr | −1 tkr | 7 578 tkr |
| 2025 | 2 257 tkr | 341 tkr | 7 455 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 15,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 329,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 257 | 525 | 62 | 850 | 564 | 1 457 | 3 600 | 2 150 | 1 757 |
| Rörelseintäkter | 2 257 | 525 | 62 | 850 | 564 | 1 457 | 3 600 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 265 | 602 | 5 | 480 | 281 | 1 067 | 2 941 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 93 | 54 | 67 | 80 | 49 | 76 | 63 | – | – |
| Personalkostnader | 530 | – | – | 0 | 29 | 199 | 567 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 887 | 656 | 73 | 560 | 359 | 1 342 | 3 571 | – | – |
| Rörelseresultat | 369 | −132 | −11 | 290 | 205 | 115 | 29 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 100 | 50 | 120 | 100 | – | 0 | 86 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 81 | 52 | 1 | 16 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −28 | 131 | 168 | 76 | 16 | 206 | 83 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 341 | −1 | 157 | 366 | 221 | 321 | 111 | 5 | 26 |
| Resultat före skatt | 341 | −1 | 157 | 366 | 221 | 321 | 111 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 41 | 0 | 10 | 56 | 46 | 48 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 301 | −1 | 147 | 310 | 175 | 273 | 111 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 843 | 5 977 | 937 | 1 083 | 1 171 | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 843 | 5 977 | 937 | 1 083 | 1 171 | 25 | 25 | – | – |
| Varulager | 188 | 386 | 710 | 710 | 602 | 273 | 646 | – | – |
| Kundfordringar | 4 | – | 0 | 406 | 188 | 219 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 66 | 50 | 463 | 191 | 248 | 48 | – | – |
| Kassa och bank | 955 | 1 207 | 118 | 433 | 488 | 1 866 | 1 319 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 163 | 1 659 | 879 | 1 606 | 1 281 | 2 387 | 2 013 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 005 | 7 635 | 1 815 | 2 689 | 2 452 | 2 412 | 2 038 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 104 | 7 529 | 1 613 | 2 295 | 2 120 | 1 847 | 1 736 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 405 | 7 528 | 1 760 | 2 606 | 2 295 | 2 120 | 1 847 | – | – |
| Eget kapital | 7 455 | 7 578 | 1 810 | 2 656 | 2 345 | 2 170 | 1 897 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 250 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | – | 0 | 2 | 3 | 5 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 30 | 52 | 28 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 301 | 58 | 5 | 33 | 106 | 242 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 005 | 7 635 | 1 815 | 2 689 | 2 452 | 2 412 | 2 038 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 424 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,8 % | 99,3 % | 99,7 % | 98,8 % | 95,7 % | 90 % | 93,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 324 % | 2 212 % | 3 199 % | 2 684 % | 639 % | 874 % | 971 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,4 % | −25,1 % | −17,6 % | 34,1 % | 36,4 % | 7,9 % | 0,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15,1 % | −0,1 % | 254,2 % | 43,1 % | 39,2 % | 22,1 % | 3,1 % | 0,3 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | 329,9 % | 751,1 % | −92,7 % | 50,6 % | −61,3 % | −59,5 % | 67,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4 % | −0 % | 8,1 % | 11,7 % | 7,5 % | 12,6 % | 5,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 257 tkr | – | – | – | – | – | 3 600 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 93 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 93 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 68 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 000 tkr | 5 952 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 000 tkr | 5 952 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 952 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 5 040 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 301 tkr | −667 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 301 tkr | −667 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 667 | −147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −667 | 147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 5 769 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 424 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 3 750 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 750 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 3 750 tkr | – |
| Forslag disposition | 7 405 tkr | 7 528 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 083 tkr | 7 104 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 322 tkr | 424 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 10 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 0,5 | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 188 tkr | 386 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 297 tkr | 58 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 250 tkr | – |
| Ovriga skatter | 0 | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −139 tkr | – |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
KALEIA Väst ABHuvudarbetsställe
Ängåsgatan 32, 426 68 Västra Frölunda
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556988-3605
Registreringsdatum
30 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- SNI 77.110 – Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.