Källagården anno 1752 AB
556572-0181Aktiebolagreg. 1999
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 802 tkr
Resultat efter fin. poster
591 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 556572-018, 106 31 Stockholm
Postadress
c/o Andreas Karlsson, Kivra: 556572-018, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva café- och restaurangverksamhet, minigolf, kioskverksamhet, inköp och försäljning av glass, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verkdsamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 889 tkr | 53 tkr | – |
| 2018 | 2 768 tkr | 243 tkr | – |
| 2019 | 2 642 tkr | 299 tkr | 834 tkr |
| 2020 | 3 579 tkr | 618 tkr | 1 314 tkr |
| 2021 | 4 486 tkr | 1 434 tkr | 2 104 tkr |
| 2022 | 4 184 tkr | 469 tkr | 2 377 tkr |
| 2023 | 4 251 tkr | 1 036 tkr | 2 989 tkr |
| 2024 | 4 166 tkr | 175 tkr | 3 144 tkr |
| 2025 | 3 802 tkr | 591 tkr | 3 450 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,3 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 15,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −8,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 802 | 4 166 | 4 251 | 4 184 | 4 486 | 3 579 | 2 642 | 2 768 | 1 889 |
| Övriga rörelseintäkter | 275 | 120 | 319 | 258 | 491 | 854 | 396 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 077 | 4 286 | 4 571 | 4 442 | 4 977 | 4 433 | 3 038 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 272 | 1 577 | 1 407 | 1 115 | 1 278 | 1 288 | 924 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | −7 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 717 | 779 | 580 | 1 159 | 782 | 938 | 618 | – | – |
| Personalkostnader | 1 209 | 1 606 | 1 433 | 1 449 | 1 312 | 1 414 | 993 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 145 | 93 | 82 | 216 | 147 | 154 | 184 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 34 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 344 | 4 089 | 3 502 | 3 931 | 3 519 | 3 794 | 2 719 | – | – |
| Rörelseresultat | 734 | 198 | 1 069 | 510 | 1 458 | 639 | 319 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 47 | 23 | 35 | 41 | 24 | 21 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | −143 | −23 | −33 | −41 | −24 | −21 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 591 | 175 | 1 036 | 469 | 1 434 | 618 | 299 | 243 | 53 |
| Bokslutsdispositioner | −175 | 28 | −260 | −120 | −427 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 416 | 203 | 776 | 349 | 1 007 | 618 | 299 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 110 | 48 | 165 | 76 | 217 | 137 | 69 | – | – |
| Årets resultat | 306 | 155 | 612 | 273 | 790 | 481 | 230 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 798 | 702 | 999 | 1 091 | 1 307 | 824 | 1 061 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 56 | 45 | 28 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 798 | 758 | 1 044 | 1 119 | 1 307 | 824 | 1 061 | – | – |
| Varulager | 35 | 15 | 15 | 15 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 7 | 7 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 821 | 2 553 | 1 878 | 1 640 | 1 007 | 146 | 80 | – | – |
| Kassa och bank | 2 016 | 1 910 | 2 273 | 1 499 | 2 300 | 1 949 | 1 131 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 872 | 4 477 | 4 166 | 3 153 | 3 306 | 2 095 | 1 211 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 670 | 5 235 | 5 209 | 4 273 | 4 614 | 2 919 | 2 272 | – | – |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | – | – |
| Bundet eget kapital | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 038 | 2 883 | 2 271 | 1 208 | 1 208 | 728 | 497 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 344 | 3 038 | 2 883 | 2 271 | 1 998 | 1 208 | 728 | – | – |
| Eget kapital | 3 450 | 3 144 | 2 989 | 2 377 | 2 104 | 1 314 | 834 | – | – |
| Obeskattade reserver | 962 | 787 | 815 | 555 | 435 | 8 | 8 | – | – |
| Långfristiga skulder | 620 | 670 | 575 | 474 | 1 160 | 850 | 850 | – | – |
| Leverantörsskulder | 96 | 166 | 269 | 37 | 45 | 283 | 104 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 16 | 65 | 79 | 225 | 134 | 90 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 638 | 634 | 831 | 866 | 915 | 747 | 580 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 670 | 5 235 | 5 209 | 4 273 | 4 614 | 2 919 | 2 272 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,3 % | 72 % | 69,8 % | 65,9 % | 53,1 % | 45,2 % | 37 % | – | – |
| Kassalikviditet | 759 % | 704 % | 499 % | 362 % | 361 % | 281 % | 209 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,3 % | 4,8 % | 25,2 % | 12,2 % | 32,5 % | 17,8 % | 12,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15,5 % | 4,2 % | 24,4 % | 11,2 % | 32 % | 17,3 % | 11,3 % | 8,8 % | 2,8 % |
| Omsättningstillväxt | −8,7 % | −2 % | 1,6 % | −6,7 % | 25,3 % | 35,5 % | −4,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 % | 4,9 % | 20,5 % | 11,5 % | 37,5 % | 36,6 % | 27,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 267 tkr | 1 042 tkr | 1 063 tkr | 1 046 tkr | 1 122 tkr | 895 tkr | 1 321 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 72 tkr | 72 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 56 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 306 tkr | 155 tkr |
| Byggnader mark | 467 tkr | 515 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 363 tkr | 1 363 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 895 tkr | 847 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 48 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 306 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −155 tkr | −612 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 155 tkr | 612 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 450 tkr | 3 144 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 306 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 28 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −175 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 628 tkr | 2 258 tkr |
| Forslag disposition | 3 344 tkr | 3 038 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 344 tkr | 3 038 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 138 tkr | 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 330 tkr | 186 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 249 tkr | 1 008 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 918 tkr | 821 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 340 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 241 tkr | 119 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 97 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 18 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 35 tkr | 15 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 420 tkr | 470 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 457 tkr | 393 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 620 tkr | 670 tkr |
| Periodiseringsfonder | 890 tkr | 715 tkr |
| Reservfond | 4 tkr | 4 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −96 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Källagården anno 1752 ABHuvudarbetsställe
Kivra: 556572-018, 106 31 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556572-0181
Registreringsdatum
22 juni 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
102 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 47.260 – Detaljhandel med tobaksvaror
- SNI 93.119 – Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
Övriga registrerade namn
1 st
- Källa Glassgård – särskilt företagsnamn, registrerat 19 juni 2008. För den del av verksamheten som avser inköp och försäljning av glass.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.