Källåker Fastigheter AB
556527-7851Aktiebolagreg. 1995
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 711 tkr
Resultat efter fin. poster
254 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Källåker Fastigheter
Hyreslägenheter i välskötta hus, med bästa läge, i Strängnäs, Mariefred och Trosa.
kallakerfastigheter.se
Adresser
Besöksadress
Regementsgatan 15, 645 33 Strängnäs
Postadress
Regementsgatan 15, 645 33 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall inneha och förvalta fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 502 tkr | 583 tkr | – |
| 2022 | 1 587 tkr | 657 tkr | – |
| 2023 | 1 606 tkr | 295 tkr | 816 tkr |
| 2024 | 1 614 tkr | 114 tkr | 816 tkr |
| 2025 | 1 711 tkr | 254 tkr | 816 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 14,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 711 | 1 614 | 1 606 | 1 587 | 1 502 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 26 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 711 | 1 640 | 1 606 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 714 | 871 | 826 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 63 | 54 | 51 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 266 | 275 | 266 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 043 | 1 200 | 1 143 | – | – |
| Rörelseresultat | 668 | 440 | 463 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 414 | 326 | 168 | – | – |
| Finansiella poster | −414 | −326 | −168 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 254 | 114 | 295 | 657 | 583 |
| Bokslutsdispositioner | −254 | −114 | −285 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | 8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 714 | 7 682 | 7 884 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 552 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 266 | 7 682 | 7 884 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 17 | 14 | – | – |
| Kassa och bank | 23 | 46 | 24 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 38 | 63 | 39 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 304 | 7 745 | 7 923 | – | – |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Bundet eget kapital | 360 | 360 | 360 | – | – |
| Balanserat resultat | 456 | 456 | 448 | – | – |
| Fritt eget kapital | 456 | 456 | 456 | – | – |
| Eget kapital | 816 | 816 | 816 | – | – |
| Långfristiga skulder | 493 | 6 107 | 6 338 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 12 995 | 822 | 768 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 304 | 7 745 | 7 923 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,7 % | 10,5 % | 10,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 8 % | 5 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 39 % | 27,3 % | 28,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,9 % | 7 % | 18,4 % | 41,4 % | 38,9 % |
| Omsättningstillväxt | 6 % | 0,5 % | 1,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0 % | 1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 42 | 0 |
| Byggnader mark | 7 578 tkr | 7 506 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 12 351 tkr | 12 053 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 773 tkr | 4 547 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 298 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 226 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 42 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 816 tkr | 816 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 42 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 6 552 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 6 552 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 6 552 tkr | – |
| Forslag disposition | 456 tkr | 456 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 456 tkr | 456 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 136 tkr | 176 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 761 tkr | 761 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 624 tkr | 584 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 49 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 254 tkr | 114 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 5 183 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 73 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 12 792 tkr | 231 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 6 107 tkr |
| Reservfond | 60 tkr | 60 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 443 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 493 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 12 850 tkr | 12 850 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 203 tkr | 147 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Källåker Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Regementsgatan 15, 645 33 Strängnäs
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556527-7851
Registreringsdatum
4 december 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
300 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.