Kalle Lind Kulturarbete AB
556829-5793Aktiebolagreg. 2010
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 206 tkr
Resultat efter fin. poster
401 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djäknegatan 1, 211 35 Malmö
Postadress
c/o Kalle Lind Kulturarbete Ab, Djäknegatan 1, 211 35 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska omfatta produktion av text för scen och media, egna scenföreställningar och beställningsuppdrag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 425 tkr | 432 tkr | – |
| 2018 | 1 813 tkr | 396 tkr | – |
| 2019 | 1 632 tkr | 240 tkr | 293 tkr |
| 2020 | 2 066 tkr | 73 tkr | 144 tkr |
| 2021 | 1 605 tkr | −1 tkr | 202 tkr |
| 2022 | 3 050 tkr | 1 400 tkr | 1 104 tkr |
| 2023 | 2 220 tkr | 247 tkr | 390 tkr |
| 2024 | 2 549 tkr | 931 tkr | 784 tkr |
| 2025 | 2 206 tkr | 401 tkr | 1 097 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,8 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 18,2 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt −13,5 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 206 | 2 549 | 2 220 | 3 050 | 1 605 | 2 066 | 1 632 | 1 813 | 1 425 |
| Förändring av lager | 3 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 117 | 277 | −155 | 75 | 35 | 13 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 325 | 2 839 | 2 065 | 3 125 | 1 640 | 2 079 | 1 632 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 257 | 491 | – | – |
| Handelsvaror | 482 | 495 | 484 | 295 | 240 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 404 | 338 | 400 | 520 | 328 | 445 | 183 | – | – |
| Personalkostnader | 1 038 | 1 070 | 938 | 905 | 1 067 | 1 298 | 712 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 925 | 1 904 | 1 822 | 1 725 | 1 641 | 2 006 | 1 391 | – | – |
| Rörelseresultat | 401 | 935 | 243 | 1 400 | −1 | 73 | 241 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 6 | 0 | −0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −4 | 3 | 0 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 401 | 931 | 247 | 1 400 | −1 | 73 | 240 | 396 | 432 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 180 | −71 | 80 | 36 | 25 | – | – |
| Resultat före skatt | 401 | 931 | 427 | 1 329 | 79 | 109 | 264 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 88 | 197 | 90 | 278 | 21 | 58 | 26 | – | – |
| Årets resultat | 312 | 734 | 337 | 1 052 | 58 | 51 | 239 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 6 | 11 | 17 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 6 | 11 | 17 | – | – |
| Varulager | 15 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 592 | 87 | 307 | 70 | 65 | 75 | 253 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 967 | 212 | 726 | 179 | 168 | 158 | 270 | – | – |
| Kassa och bank | 375 | 677 | 369 | 1 566 | 431 | 498 | 360 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 358 | 903 | 1 094 | 1 744 | 600 | 656 | 630 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 358 | 903 | 1 094 | 1 744 | 605 | 667 | 647 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 734 | 0 | 4 | 2 | 94 | 43 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 047 | 734 | 340 | 1 054 | 152 | 94 | 243 | – | – |
| Eget kapital | 1 097 | 784 | 390 | 1 104 | 202 | 144 | 293 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 180 | 109 | 189 | 225 | – | – |
| Leverantörsskulder | 32 | 27 | 49 | 28 | 30 | 24 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 37 | 0 | 312 | 285 | 34 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 261 | 118 | 704 | 461 | 295 | 335 | 129 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 358 | 903 | 1 094 | 1 744 | 605 | 667 | 647 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | 340 | 1 050 | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,8 % | 86,9 % | 35,7 % | 71,5 % | 47,6 % | 44 % | 72,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 515 % | 753 % | 155 % | 379 % | 204 % | 196 % | 488 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 36,7 % | 11 % | 45,9 % | −0,1 % | 3,5 % | 14,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,2 % | 36,5 % | 11,1 % | 45,9 % | −0,1 % | 3,5 % | 14,7 % | 21,8 % | 30,3 % |
| Omsättningstillväxt | −13,5 % | 14,8 % | −27,2 % | 90,1 % | −22,3 % | 26,6 % | −10 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,5 % | 93,6 % | 86,3 % | 95,3 % | 28,7 % | 35,5 % | 81,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 206 tkr | 2 549 tkr | 2 220 tkr | 3 050 tkr | 1 605 tkr | 1 033 tkr | 1 632 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 312 tkr | 734 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 312 tkr | 734 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −734 tkr | −337 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 734 tkr | 337 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 340 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 097 tkr | 784 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 312 tkr | 734 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 340 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 74 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 047 tkr | 734 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 547 tkr | 734 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | 32 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 15 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 343 tkr | 94 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 106 tkr | 89 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kalle Lind Kulturarbete ABHuvudarbetsställe
Djäknegatan 1, 211 35 Malmö
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556829-5793
Registreringsdatum
6 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.