Kalles Bilelektriska Aktiebolag
556225-6759Aktiebolagreg. 1983
Kungälv, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
3 019 tkr
Resultat efter fin. poster
−22 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Teknikergatan 8, 442 34 Kungälv
Postadress
Teknikergatan 8, 442 34 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bilelektriska reparationer samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 975 tkr | 192 tkr | – |
| 2018 | 2 864 tkr | 108 tkr | – |
| 2019 | 2 989 tkr | 6 tkr | 453 tkr |
| 2020 | 3 069 tkr | 84 tkr | 517 tkr |
| 2021 | 2 730 tkr | −76 tkr | 523 tkr |
| 2022 | 3 090 tkr | 107 tkr | 643 tkr |
| 2023 | 3 152 tkr | 27 tkr | 664 tkr |
| 2024 | 3 333 tkr | −38 tkr | 667 tkr |
| 2025 | 3 177 tkr | 29 tkr | 691 tkr |
| 2026 | 3 019 tkr | −22 tkr | 693 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal −0,7 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt −5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 019 | 3 177 | 3 333 | 3 152 | 3 090 | 2 730 | 3 069 | 2 989 | 2 864 | 2 975 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | – | 0 | 31 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 019 | 3 179 | 3 333 | 3 152 | 3 121 | 2 731 | 3 069 | 2 989 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 1 079 | 1 000 | 1 183 | 1 075 | – | – |
| Handelsvaror | 1 127 | 1 211 | 1 401 | 1 257 | – | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 603 | 611 | 663 | 560 | 649 | 539 | 592 | 720 | – | – |
| Personalkostnader | 1 295 | 1 294 | 1 266 | 1 244 | 1 213 | 1 210 | 1 167 | 1 144 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 40 | 46 | 65 | 74 | 58 | 39 | 43 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 044 | 3 156 | 3 377 | 3 126 | 3 015 | 2 807 | 2 985 | 2 982 | – | – |
| Rörelseresultat | −24 | 23 | −43 | 26 | 107 | −76 | 84 | 6 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 6 | 6 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 6 | 6 | 1 | −0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | 29 | −38 | 27 | 107 | −76 | 84 | 6 | 108 | 192 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 0 | 42 | 0 | 47 | 84 | 0 | 45 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 | 29 | 4 | 27 | 153 | 8 | 84 | 51 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 6 | 1 | 6 | 33 | 3 | 19 | 15 | – | – |
| Årets resultat | 2 | 23 | 3 | 21 | 120 | 5 | 65 | 37 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 22 | 62 | 109 | 173 | 152 | 210 | 132 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 | 22 | 62 | 109 | 173 | 152 | 210 | 132 | – | – |
| Varulager | 165 | 186 | 161 | 150 | 139 | 126 | 106 | 144 | – | – |
| Kundfordringar | 157 | 64 | 178 | 237 | 116 | 204 | 63 | 134 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 362 | 206 | 325 | 389 | 308 | 441 | 186 | 275 | – | – |
| Kassa och bank | 570 | 718 | 548 | 506 | 445 | 319 | 575 | 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 096 | 1 110 | 1 034 | 1 045 | 891 | 886 | 867 | 919 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 100 | 1 132 | 1 096 | 1 153 | 1 065 | 1 038 | 1 077 | 1 051 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 571 | 547 | 544 | 523 | 403 | 397 | 333 | 296 | – | – |
| Fritt eget kapital | 573 | 571 | 547 | 544 | 523 | 403 | 397 | 333 | – | – |
| Eget kapital | 693 | 691 | 667 | 664 | 643 | 523 | 517 | 453 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 25 | 25 | 67 | 67 | 114 | 198 | 198 | – | – |
| Långfristiga skulder | 40 | 47 | 41 | 40 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 66 | 38 | 39 | 34 | 86 | 71 | 97 | – | – |
| Skatteskulder | 19 | 19 | 19 | 19 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 367 | 370 | 363 | 382 | 355 | 402 | 362 | 401 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 100 | 1 132 | 1 096 | 1 153 | 1 065 | 1 038 | 1 077 | 1 051 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63 % | 62,7 % | 62,7 % | 62,2 % | 65,4 % | 59 % | 62,6 % | 58 % | – | – |
| Kassalikviditet | 254 % | 250 % | 240 % | 234 % | 212 % | 189 % | 210 % | 193 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | 0,7 % | −1,3 % | 0,8 % | 3,5 % | −2,8 % | 2,7 % | 0,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,7 % | 0,9 % | −1,1 % | 0,9 % | 3,5 % | −2,8 % | 2,7 % | 0,2 % | 3,8 % | 6,5 % |
| Omsättningstillväxt | −5 % | −4,7 % | 5,7 % | 2 % | 13,2 % | −11,1 % | 2,7 % | 4,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 3,4 % | 0,5 % | 3,2 % | 18,7 % | 1 % | 12,5 % | 8,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 510 tkr | 1 589 tkr | 1 667 tkr | 1 576 tkr | 1 545 tkr | 1 365 tkr | 1 535 tkr | 1 495 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 693 tkr | 691 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 25 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 573 tkr | 571 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 573 tkr | 571 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 552 tkr | 1 552 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 549 tkr | 1 530 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 40 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 165 tkr | 186 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 176 tkr | 99 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 160 tkr | 113 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 40 tkr | 47 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 25 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 19 tkr | 32 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 167 tkr | 172 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Kalles Bilelektriska AktiebolagHuvudarbetsställe
Teknikergatan 8, 442 34 Kungälv
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556225-6759
Registreringsdatum
24 februari 1983
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungälv, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.