swereg

Kämpagårdens Entreprenad AB

559390-7719Aktiebolagreg. 2022

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Skånes Fagerhult, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

7 695 tkr

+37 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

667 tkr

−20 % mot föregående år

Soliditet

40 %

−2,4 p.e. mot föregående år

Anställda

5

+67 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Värsjö 6335, 286 74 Skånes Fagerhult

Postadress

c/o Kämpagården, Värsjö 6335, 286 74 Skånes Fagerhult

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska i huvudsak bedriva verksamhet inom bygg och entreprenad med inriktning på el, energi, mark och anläggning. Handel och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20233 214 tkr526 tkr241 tkr
20245 612 tkr835 tkr652 tkr
20257 695 tkr667 tkr968 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 40,1 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 37,1 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning7 6955 6123 214
Övriga rörelseintäkter4––
Rörelseintäkter7 6995 6123 214
Handelsvaror39514268
Övriga externa kostnader2 3111 8891 414
Personalkostnader3 8102 5081 146
Av- och nedskrivningar44017254
Övriga rörelsekostnader038–
Rörelsekostnader6 9564 7492 682
Rörelseresultat743862532
Ränteintäkter och liknande121
Räntekostnader och liknande77296
Finansiella poster−76−28−6
Resultat efter finansiella poster667835526
Bokslutsdispositioner−245−311−244
Resultat före skatt422524282
Skatt på årets resultat10511366
Årets resultat317410216

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar2 1101 056638
Anläggningstillgångar2 1101 056638
Kundfordringar1 0921 121162
Kortfristiga fordringar1 3721 457373
Kassa och bank52463175
Omsättningstillgångar1 8961 520547
Summa tillgångar4 0062 5751 185
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat627216–
Fritt eget kapital943627216
Eget kapital968652241
Obeskattade reserver801556244
Långfristiga skulder871242152
Leverantörsskulder29821382
Skatteskulder21217954
Kortfristiga skulder1 3661 127547
Summa eget kapital och skulder4 0062 5751 185

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda532

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet40,1 %42,4 %36,8 %
Kassalikviditet139 %135 %100 %
Rörelsemarginal9,7 %15,4 %16,6 %
Vinstmarginal8,7 %14,9 %16,4 %
Omsättningstillväxt37,1 %74,6 %–
Avkastning på eget kapital32,7 %63 %89,6 %
Omsättning per anställd1 539 tkr1 871 tkr1 607 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (32)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar512 tkr267 tkr
Arets resultat eget kapital317 tkr410 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat317 tkr410 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−410 tkr−216 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning410 tkr216 tkr
Forandring eget kapital totalt968 tkr652 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat317 tkr410 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar−245 tkr−128 tkr
Forandring periodiseringsfond0−183 tkr
Forslag disposition943 tkr627 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning943 tkr627 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter57 tkr98 tkr
Inventarier verktyg installationer42 tkr55 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden65 tkr65 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar23 tkr10 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–65 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar13 tkr10 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar319 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar2 068 tkr1 001 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden2 691 tkr1 197 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar623 tkr196 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–133 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop1 493 tkr639 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar427 tkr162 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–20 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga223 tkr238 tkr
Ovriga kortfristiga skulder203 tkr271 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut253 tkr187 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut871 tkr242 tkr
Periodiseringsfonder289 tkr289 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter400 tkr277 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 27 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Kämpagårdens Entreprenad ABHuvudarbetsställe

    Värsjö 6335, 286 74 Skånes Fagerhult

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559390-7719

Registreringsdatum

27 juli 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Örkelljunga, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
  • SNI 42.221 – Anläggningsarbeten för el
  • SNI 02.400 – Stödverksamhet avseende skogsbruk
  • SNI 43.210 – Elinstallationer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler