KAN Diagnostik Sverige AB
556855-3993Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
451 tkr
Resultat efter fin. poster
398 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jungfrugatan 64 Lgh 1202, 115 31 Stockholm
Postadress
c/o Kanter-Lewensohn, Jungfrugatan 64 Lgh 1202, 115 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva medicinsk diagnostik och konsultation samt forskningsinriktade analyser inom ramen för nationella respektive internationell nätverk och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 616 tkr | 477 tkr | – |
| 2017 | 680 tkr | 618 tkr | – |
| 2018 | 906 tkr | 815 tkr | 1 691 tkr |
| 2019 | 361 tkr | 266 tkr | 1 771 tkr |
| 2020 | 737 tkr | 628 tkr | 2 195 tkr |
| 2021 | 175 tkr | 93 tkr | 2 267 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −19 tkr | 2 347 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 58 tkr | 2 507 tkr |
| 2024 | 608 tkr | 124 tkr | 2 737 tkr |
| 2025 | 451 tkr | 398 tkr | 3 037 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 88,3 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −25,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 451 | 608 | 0 | 0 | 175 | 737 | 361 | 906 | 680 | 616 |
| Rörelseintäkter | 451 | 608 | 0 | 0 | 175 | 737 | 361 | 906 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 56 | 485 | −57 | 19 | 81 | 106 | 78 | 66 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 1 | 2 | 17 | 21 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 56 | 485 | −57 | 19 | 82 | 108 | 95 | 91 | – | – |
| Rörelseresultat | 395 | 123 | 57 | −19 | 93 | 628 | 266 | 815 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 1 | 1 | 0 | −0 | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 398 | 124 | 58 | −19 | 93 | 628 | 266 | 815 | 618 | 477 |
| Bokslutsdispositioner | −16 | 172 | 149 | 123 | 0 | 134 | 59 | 13 | – | – |
| Resultat före skatt | 382 | 296 | 207 | 104 | 93 | 762 | 325 | 827 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 81 | 66 | 46 | 24 | 21 | 167 | 75 | 184 | – | – |
| Årets resultat | 301 | 229 | 160 | 80 | 72 | 596 | 250 | 643 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 953 | 3 126 | 2 700 | 2 700 | 1 900 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 953 | 3 126 | 2 700 | 2 700 | 1 900 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 118 | 148 | – | – | – | – | 0 | 79 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 183 | 196 | 90 | 92 | 85 | 189 | 125 | 219 | – | – |
| Kassa och bank | 244 | 326 | 192 | 540 | 1 383 | 3 396 | 2 818 | 2 829 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 426 | 522 | 283 | 632 | 1 469 | 3 584 | 2 942 | 3 049 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 380 | 3 648 | 2 983 | 3 332 | 3 369 | 3 584 | 2 942 | 3 049 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 687 | 2 457 | 2 297 | 2 217 | 2 145 | 1 549 | 1 471 | 997 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 987 | 2 687 | 2 457 | 2 297 | 2 217 | 2 145 | 1 721 | 1 641 | – | – |
| Eget kapital | 3 037 | 2 737 | 2 507 | 2 347 | 2 267 | 2 195 | 1 771 | 1 691 | – | – |
| Obeskattade reserver | 238 | 222 | 394 | 543 | 666 | 666 | 800 | 858 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 550 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 76 | 90 | 66 | 19 | −26 | −19 | −21 | 50 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 104 | 690 | 82 | 442 | 436 | 724 | 371 | 500 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 380 | 3 648 | 2 983 | 3 332 | 3 369 | 3 584 | 2 942 | 3 049 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 177 | 172 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,5 % | 79,9 % | 94,5 % | 83,4 % | 83 % | 76 % | 81,8 % | 77,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 409 % | 76 % | 346 % | 143 % | 337 % | 495 % | 792 % | 610 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 87,6 % | 20,2 % | – | – | 53,3 % | 85,3 % | 73,6 % | 89,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 88,3 % | 20,4 % | – | – | 53,1 % | 85,2 % | 73,7 % | 90 % | 90,9 % | 77,4 % |
| Omsättningstillväxt | −25,9 % | – | – | −100 % | −76,3 % | 104,2 % | −60,2 % | 33,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 8,4 % | 6,4 % | 3,4 % | 3,2 % | 27,1 % | 14,1 % | 38,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 0 tkr | 0 tkr | 175 tkr | 737 tkr | 361 tkr | 906 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 953 tkr | 3 126 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 953 tkr | 3 126 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 173 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 426 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 301 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 301 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −229 tkr | −160 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 229 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 037 tkr | 2 737 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 301 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −16 tkr | 172 tkr |
| Forslag disposition | 2 987 tkr | 2 687 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 987 tkr | 2 687 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 tkr | 48 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 21 tkr | 42 tkr |
| Periodiseringsfonder | 238 tkr | 222 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
KAN Diagnostik Sverige ABHuvudarbetsställe
Jungfrugatan 64 Lgh 1202, 115 31 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556855-3993
Registreringsdatum
9 juni 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.