Kaptenchris AB
556721-1411Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 101 tkr
Resultat efter fin. poster
1 390 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ragvaldsgatan 21, 118 46 Stockholm
Postadress
c/o Christian Olsson, Ragvaldsgatan 21, 118 46 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva musikproduktion, musikverksamhet, medieproduktion, kompositörs- , text- och arrangörsverksamhet, konstnärlig verksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom även som idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 483 tkr | −13 tkr | – |
| 2016 | 1 374 tkr | 466 tkr | – |
| 2017 | 799 tkr | 37 tkr | – |
| 2018 | 999 tkr | −10 tkr | 266 tkr |
| 2019 | 1 827 tkr | 563 tkr | 430 tkr |
| 2020 | 896 tkr | 172 tkr | 436 tkr |
| 2021 | 1 188 tkr | −48 tkr | 324 tkr |
| 2022 | 1 536 tkr | 365 tkr | 528 tkr |
| 2023 | 1 914 tkr | 553 tkr | 536 tkr |
| 2024 | 2 725 tkr | 1 097 tkr | 968 tkr |
| 2025 | 3 101 tkr | 1 390 tkr | 1 198 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,7 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 44,8 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 13,8 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 101 | 2 725 | 1 914 | 1 536 | 1 188 | 896 | 1 827 | 999 | 799 | 1 374 | 483 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 14 | 78 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 101 | 2 725 | 1 914 | 1 536 | 1 202 | 974 | 1 827 | 999 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 417 | 438 | 222 | 155 | 86 | 0 | 25 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 345 | 304 | 289 | 390 | 390 | 419 | 555 | 448 | – | – | – |
| Personalkostnader | 945 | 884 | 851 | 616 | 764 | 387 | 685 | 561 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 9 | 9 | 9 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 708 | 1 626 | 1 361 | 1 171 | 1 249 | 815 | 1 264 | 1 008 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 393 | 1 099 | 552 | 365 | −46 | 159 | 563 | −9 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 1 | – | 0 | 1 | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −1 | 0 | 0 | −1 | 13 | 0 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 390 | 1 097 | 553 | 365 | −48 | 172 | 563 | −10 | 37 | 466 | −13 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 146 | 36 | −40 | −142 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 390 | 1 097 | 553 | 511 | −12 | 132 | 421 | −10 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 293 | 230 | 118 | 107 | 0 | 26 | 91 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 097 | 867 | 435 | 404 | −12 | 106 | 330 | −11 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 300 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 9 | 18 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 26 | 17 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 300 | – | – | 0 | 9 | 18 | 26 | 17 | – | – | – |
| Kundfordringar | 277 | 209 | – | – | – | 0 | 86 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 538 | 1 039 | 104 | 100 | 97 | 131 | 181 | 58 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 103 | 399 | 725 | 574 | 428 | 537 | 479 | 238 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 641 | 1 438 | 829 | 673 | 525 | 668 | 659 | 296 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 941 | 1 438 | 829 | 673 | 534 | 686 | 685 | 313 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 0 | 24 | 236 | 230 | 0 | 177 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 098 | 868 | 436 | 428 | 224 | 336 | 330 | 166 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 198 | 968 | 536 | 528 | 324 | 436 | 430 | 266 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 146 | 182 | 142 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Skatteskulder | 523 | 348 | 225 | 107 | 0 | 30 | 35 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 743 | 470 | 294 | 145 | 63 | 68 | 112 | 47 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 941 | 1 438 | 829 | 673 | 534 | 686 | 685 | 313 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 250 | 200 | 200 | – | – | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,7 % | 67,3 % | 64,6 % | 78,5 % | 82,5 % | 84,7 % | 79,3 % | 85,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 221 % | 306 % | 282 % | 464 % | 828 % | 987 % | 586 % | 634 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 44,9 % | 40,3 % | 28,9 % | 23,8 % | −3,9 % | 17,8 % | 30,8 % | −0,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 44,8 % | 40,3 % | 28,9 % | 23,8 % | −4 % | 19,2 % | 30,8 % | −1 % | 4,6 % | 33,9 % | −2,7 % |
| Omsättningstillväxt | 13,8 % | 42,4 % | 24,6 % | 29,3 % | 32,6 % | −51 % | 82,9 % | 25 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 91,6 % | 89,6 % | 81,3 % | 76,4 % | −3,7 % | 24,3 % | 76,7 % | −4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 101 tkr | 2 725 tkr | 1 914 tkr | 1 536 tkr | 1 188 tkr | 896 tkr | 1 827 tkr | 999 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 097 tkr | 867 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 097 tkr | 867 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −867 tkr | −435 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 867 tkr | 435 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 867 tkr | 435 tkr |
| Forslag disposition | 1 098 tkr | 868 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 898 tkr | 618 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 667 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 300 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 261 tkr | 162 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 158 tkr | 74 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 62 tkr | 48 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kaptenchris ABHuvudarbetsställe
Ragvaldsgatan 21, 118 46 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556721-1411
Registreringsdatum
20 januari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.