Karamela AB
559258-2778Aktiebolagreg. 2020
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
148 tkr
Resultat efter fin. poster
194 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Olofsgatan 10 B, 753 12 Uppsala
Postadress
c/o Fotios Papadopoulos, S:t Olofsgatan 10 B, 753 12 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva medicinska konsultationer samt utbildnings och expertuppdrag inom epidemiologi, obstetrik, gynekologi och psykiatri. Bolaget ska äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 236 tkr | 218 tkr | 197 tkr |
| 2021 | 114 tkr | 51 tkr | 87 tkr |
| 2022 | 107 tkr | 66 tkr | 139 tkr |
| 2023 | 385 tkr | 428 tkr | 404 tkr |
| 2024 | 291 tkr | 653 tkr | 1 012 tkr |
| 2025 | 148 tkr | 194 tkr | 1 186 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 131,1 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −49,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 148 | 291 | 385 | 107 | 114 | 236 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 1 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 148 | 294 | 386 | 107 | 114 | 236 |
| Övriga externa kostnader | 41 | 50 | 57 | 38 | 61 | 18 |
| Personalkostnader | 2 | 0 | 4 | 3 | 2 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 1 | 8 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 51 | 51 | 68 | 41 | 63 | 18 |
| Rörelseresultat | 98 | 244 | 318 | 66 | 51 | 218 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 434 | 121 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 25 | 11 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 96 | 410 | 110 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 194 | 653 | 428 | 66 | 51 | 218 |
| Resultat före skatt | 194 | 653 | 428 | 66 | 51 | 218 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 45 | 63 | 14 | 11 | 47 |
| Årets resultat | 174 | 608 | 365 | 52 | 41 | 172 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 982 | 982 | 982 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 982 | 982 | 982 | – | – | – |
| Kundfordringar | 15 | 28 | 0 | 56 | 47 | 125 |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 73 | 39 | 77 | 47 | 125 |
| Kassa och bank | 105 | 100 | 282 | 76 | 114 | 173 |
| Omsättningstillgångar | 209 | 174 | 322 | 154 | 161 | 298 |
| Summa tillgångar | 1 191 | 1 155 | 1 303 | 154 | 161 | 298 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 987 | 379 | 14 | 62 | 22 | – |
| Fritt eget kapital | 1 161 | 987 | 379 | 114 | 62 | 172 |
| Eget kapital | 1 186 | 1 012 | 404 | 139 | 87 | 197 |
| Långfristiga skulder | 0 | 117 | 861 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 18 | 0 | 57 | 47 |
| Kortfristiga skulder | 4 | 26 | 38 | 14 | 74 | 102 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 191 | 1 155 | 1 303 | 154 | 161 | 298 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 100 | – | 150 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 87,6 % | 31 % | 90,7 % | 54,2 % | 65,9 % |
| Kassalikviditet | 4 793 % | 657 % | 849 % | 1 076 % | 218 % | 293 % |
| Rörelsemarginal | 66,1 % | 83,8 % | 82,6 % | 62 % | 44,9 % | 92,5 % |
| Vinstmarginal | 131,1 % | 224,4 % | 111,2 % | 61,7 % | 44,7 % | 92,4 % |
| Omsättningstillväxt | −49,1 % | −24,4 % | 259,8 % | −6,1 % | −51,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 % | 60,1 % | 90,3 % | 37,4 % | 46,6 % | 87,3 % |
| Omsättning per anställd | 148 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 12 tkr | 12 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 12 tkr | 12 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 970 tkr | 970 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 970 tkr | 970 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 174 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 174 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −608 tkr | −365 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 608 tkr | 365 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 186 tkr | 1 012 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 174 tkr | 608 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 161 tkr | 987 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 161 tkr | 987 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 25 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 117 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 96 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 3 juni 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Karamela ABHuvudarbetsställe
S:t Olofsgatan 10 B, 753 12 Uppsala
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559258-2778
Registreringsdatum
3 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.