Karl Olandersson Musik AB
559187-9498Aktiebolagreg. 2018
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 328 tkr
Resultat efter fin. poster
173 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kabelverksgatan 17 11 Tr, 125 45 Älvsjö
Postadress
c/o Olandersson, Kabelverksgatan 17 11 Tr, 125 45 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Artistiskverksamhet, konstnärligt skapande, musikproduktion. Samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 568 tkr | 133 tkr | – |
| 2021 | 457 tkr | −103 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 879 tkr | 167 tkr | 205 tkr |
| 2023 | 1 027 tkr | −12 tkr | 193 tkr |
| 2024 | 1 108 tkr | −85 tkr | 108 tkr |
| 2025 | 1 052 tkr | 3 tkr | 111 tkr |
| 2026 | 1 328 tkr | 173 tkr | 267 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,2 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 13 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 26,3 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 328 | 1 052 | 1 108 | 1 027 | 879 | 457 | 1 568 |
| Övriga rörelseintäkter | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 378 | 1 052 | 1 108 | 1 027 | 879 | 457 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 267 | 258 | 205 | 179 | 240 | 15 | – |
| Övriga externa kostnader | 115 | 136 | 91 | 98 | 117 | 51 | – |
| Personalkostnader | 823 | 655 | 897 | 761 | 355 | 493 | – |
| Rörelsekostnader | 1 206 | 1 049 | 1 194 | 1 039 | 712 | 559 | – |
| Rörelseresultat | 172 | 3 | −85 | −12 | 168 | −103 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | −0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | 3 | −85 | −12 | 167 | −103 | 133 |
| Resultat före skatt | 173 | 3 | −85 | −12 | 167 | −103 | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | – | – | 0 | 13 | 0 | – |
| Årets resultat | 157 | 3 | −85 | −12 | 154 | −103 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 119 | 51 | 24 | 73 | 78 | 39 | – |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 92 | 147 | 127 | 158 | 39 | – |
| Kassa och bank | 129 | 101 | 54 | 152 | 115 | 100 | – |
| Omsättningstillgångar | 375 | 194 | 201 | 280 | 273 | 139 | – |
| Summa tillgångar | 375 | 194 | 201 | 280 | 273 | 139 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 61 | 58 | 143 | 155 | 1 | 104 | – |
| Fritt eget kapital | 217 | 61 | 58 | 143 | 155 | 1 | – |
| Eget kapital | 267 | 111 | 108 | 193 | 205 | 51 | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 7 | 5 | 11 | 14 | 1 | – |
| Skatteskulder | 19 | 17 | 17 | 13 | 23 | 55 | – |
| Kortfristiga skulder | 108 | 83 | 94 | 87 | 68 | 88 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 375 | 194 | 201 | 280 | 273 | 139 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,2 % | 57,1 % | 53,5 % | 68,9 % | 74,9 % | 36,7 % | – |
| Kassalikviditet | 347 % | 233 % | 215 % | 321 % | 399 % | 158 % | – |
| Rörelsemarginal | 13 % | 0,3 % | −7,7 % | −1,2 % | 19,1 % | −22,5 % | – |
| Vinstmarginal | 13 % | 0,3 % | −7,7 % | −1,2 % | 19 % | −22,5 % | 8,5 % |
| Omsättningstillväxt | 26,3 % | −5,1 % | 7,9 % | 16,8 % | 92,6 % | −70,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,6 % | 2,7 % | −78,8 % | −6,2 % | 75,1 % | −201,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 328 tkr | 1 052 tkr | 1 108 tkr | 1 027 tkr | 879 tkr | 457 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 157 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 157 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | −85 tkr |
| Forslag disposition | 217 tkr | 61 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 117 tkr | 61 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 76 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 57 tkr | 49 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Karl Olandersson Musik ABHuvudarbetsställe
Kabelverksgatan 17 11 Tr, 125 45 Älvsjö
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559187-9498
Registreringsdatum
20 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.