Karlsro Mark AB
556955-4578Aktiebolagreg. 2013
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 278 tkr
Resultat efter fin. poster
442 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brandthovdagatan 18, 721 35 Västerås
Postadress
Brandthovdagatan 18, 721 35 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenad inom gräv och schakt samt uthyrning av maskinförare och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 138 tkr | 148 tkr | – |
| 2017 | 2 636 tkr | 326 tkr | – |
| 2018 | 2 403 tkr | −122 tkr | 224 tkr |
| 2019 | 2 510 tkr | 178 tkr | 364 tkr |
| 2020 | 3 008 tkr | 251 tkr | 461 tkr |
| 2021 | 2 689 tkr | 13 tkr | 467 tkr |
| 2022 | 2 484 tkr | −39 tkr | 428 tkr |
| 2023 | 2 813 tkr | −245 tkr | 183 tkr |
| 2024 | 2 760 tkr | 46 tkr | 230 tkr |
| 2025 | 3 278 tkr | 442 tkr | 582 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 13,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 18,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 278 | 2 760 | 2 813 | 2 484 | 2 689 | 3 008 | 2 510 | 2 403 | 2 636 | 2 138 |
| Övriga rörelseintäkter | 215 | 7 | – | – | – | – | 0 | 174 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 493 | 2 767 | 2 813 | 2 484 | 2 689 | 3 008 | 2 510 | 2 577 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 517 | 1 220 | 1 619 | 1 379 | 1 273 | 1 572 | 1 407 | 1 465 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 551 | 460 | 444 | 407 | 498 | 365 | 219 | 275 | – | – |
| Personalkostnader | 813 | 961 | 833 | 468 | 625 | 550 | 419 | 516 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 156 | 56 | 124 | 241 | 258 | 247 | 265 | 244 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 178 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 037 | 2 697 | 3 019 | 2 495 | 2 652 | 2 734 | 2 310 | 2 678 | – | – |
| Rörelseresultat | 455 | 70 | −206 | −11 | 37 | 274 | 200 | −101 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 25 | 39 | 28 | 24 | 23 | 22 | 21 | – | – |
| Finansiella poster | −13 | −24 | −39 | −28 | −24 | −23 | −22 | −21 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 442 | 46 | −245 | −39 | 13 | 251 | 178 | −122 | 326 | 148 |
| Bokslutsdispositioner | −56 | – | – | – | – | – | 0 | 143 | – | – |
| Resultat före skatt | 386 | 46 | −245 | −39 | 13 | 251 | 178 | 21 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | – | – | 0 | 7 | 54 | 38 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 352 | 46 | −245 | −39 | 6 | 197 | 140 | 16 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 427 | 60 | 116 | 240 | 481 | 603 | 705 | 970 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 427 | 60 | 116 | 240 | 481 | 603 | 705 | 970 | – | – |
| Kundfordringar | 109 | 107 | 102 | 92 | 96 | 351 | 126 | 116 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 326 | 530 | 952 | 363 | 233 | 498 | 199 | 171 | – | – |
| Kassa och bank | 770 | 146 | 332 | 1 021 | 710 | 491 | 454 | 191 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 097 | 676 | 1 284 | 1 384 | 943 | 989 | 653 | 362 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 523 | 736 | 1 400 | 1 624 | 1 424 | 1 592 | 1 358 | 1 332 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 180 | 133 | 378 | 417 | 411 | 214 | 174 | 158 | – | – |
| Fritt eget kapital | 532 | 180 | 133 | 378 | 417 | 411 | 314 | 174 | – | – |
| Eget kapital | 582 | 230 | 183 | 428 | 467 | 461 | 364 | 224 | – | – |
| Obeskattade reserver | 56 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 219 | 20 | 140 | 250 | 370 | 239 | 346 | 673 | – | – |
| Leverantörsskulder | 230 | 87 | 225 | 265 | 259 | 522 | 150 | 77 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 667 | 486 | 1 077 | 945 | 587 | 892 | 647 | 435 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 523 | 736 | 1 400 | 1 624 | 1 424 | 1 592 | 1 358 | 1 332 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,1 % | 31,2 % | 13,1 % | 26,4 % | 32,8 % | 29 % | 26,8 % | 16,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 164 % | 139 % | 119 % | 146 % | 161 % | 111 % | 101 % | 83 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,9 % | 2,6 % | −7,3 % | −0,4 % | 1,4 % | 9,1 % | 8 % | −4,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,5 % | 1,7 % | −8,7 % | −1,6 % | 0,5 % | 8,3 % | 7,1 % | −5,1 % | 12,4 % | 6,9 % |
| Omsättningstillväxt | 18,8 % | −1,9 % | 13,2 % | −7,6 % | −10,6 % | 19,9 % | 4,4 % | −8,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 60,5 % | 20,2 % | −133,5 % | −9,1 % | 1,3 % | 42,7 % | 38,5 % | 7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 278 tkr | 2 760 tkr | 2 813 tkr | 2 484 tkr | 2 689 tkr | 3 008 tkr | 2 510 tkr | 2 403 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 352 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 352 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −46 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 46 tkr | −245 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 582 tkr | 230 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 352 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −56 tkr | – |
| Forslag disposition | 532 tkr | 180 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 532 tkr | 180 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 38 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 510 tkr | 487 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 487 tkr | 487 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 23 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 404 tkr | 60 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 307 tkr | 1 118 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 805 tkr | 1 058 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 312 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 500 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 59 tkr | 56 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 312 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 179 tkr | 87 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 54 tkr | 256 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 220 tkr | 120 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 219 tkr | 20 tkr |
| Periodiseringsfonder | 56 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 309 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 164 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Karlsro Mark ABHuvudarbetsställe
Brandthovdagatan 18, 721 35 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556955-4578
Registreringsdatum
18 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.