Karlsson Nichols AB
559186-9598Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Essingeringen 94, 112 64 Stockholm
Postadress
Essingeringen 94, 112 64 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, utföra konsulttjänster och rådgivning inom IT och media samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 12 tkr | 27 947 tkr | 27 997 tkr |
| 2020 | 1 023 tkr | 821 tkr | 28 095 tkr |
| 2021 | 160 tkr | −540 tkr | 27 775 tkr |
| 2022 | 160 tkr | −1 199 tkr | 26 576 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −221 tkr | 26 355 tkr |
| 2024 | – | 6 217 tkr | 32 572 tkr |
| 2025 | – | 11 tkr | 31 383 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 160 | 160 | 1 023 | 12 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 160 | 160 | 1 023 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 1 901 | 18 | 33 | 55 | 140 | 96 |
| Personalkostnader | – | 0 | 13 | 232 | 710 | 17 | 3 |
| Rörelsekostnader | 26 | 1 901 | 31 | 266 | 765 | 157 | 98 |
| Rörelseresultat | −26 | −1 901 | −31 | −106 | −605 | 866 | −86 |
| Ränteintäkter och liknande | 37 | 79 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 2 | 0 | 6 | 0 |
| Finansiella poster | 37 | 8 118 | −190 | −1 093 | 65 | −46 | 28 033 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 6 217 | −221 | −1 199 | −540 | 821 | 27 947 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 220 | −220 | 0 |
| Resultat före skatt | 11 | 6 217 | −221 | −1 199 | −320 | 601 | 27 947 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 142 | 0 |
| Årets resultat | 11 | 6 217 | −221 | −1 199 | −320 | 458 | 27 947 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 804 | 26 804 | 26 476 | 26 660 | 26 908 | 25 053 | 22 510 |
| Anläggningstillgångar | 30 804 | 26 804 | 26 476 | 26 660 | 26 908 | 25 053 | 22 510 |
| Kortfristiga fordringar | 200 | 0 | 1 | 1 | 5 | 21 | 16 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 616 | 1 000 | 0 |
| Kassa och bank | 529 | 5 950 | 11 | 19 | 419 | 2 376 | 5 480 |
| Omsättningstillgångar | 729 | 5 950 | 12 | 20 | 1 040 | 3 397 | 5 496 |
| Summa tillgångar | 31 534 | 32 755 | 26 488 | 26 681 | 27 947 | 28 450 | 28 006 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 31 322 | 26 305 | 26 526 | 27 725 | 28 045 | 27 587 | 0 |
| Fritt eget kapital | 31 333 | 32 522 | 26 305 | 26 526 | 27 725 | 28 045 | 27 947 |
| Eget kapital | 31 383 | 32 572 | 26 355 | 26 576 | 27 775 | 28 095 | 27 997 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 220 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 32 | 2 | 2 | 8 | 4 | 9 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 101 | 132 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 151 | 183 | 133 | 104 | 172 | 135 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 31 534 | 32 755 | 26 488 | 26 681 | 27 947 | 28 450 | 28 006 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 99,4 % | 99,5 % | 99,6 % | 99,4 % | 99,4 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 484 % | 3 259 % | 9 % | 19 % | 605 % | 2 514 % | 58 626 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −66,2 % | −378 % | 84,7 % | −719,4 % |
| Vinstmarginal | – | – | – | −749,4 % | −337,5 % | 80,3 % | 232 891,7 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 0 % | −84,4 % | 8 425 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 19,1 % | −0,8 % | −4,5 % | −1,2 % | 1,6 % | 99,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 0 tkr | 160 tkr | 160 tkr | 1 023 tkr | 12 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 21 tkr | 21 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 21 tkr | 21 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 30 783 tkr | 26 783 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 33 340 tkr | 29 340 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 22 510 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 4 000 tkr | 25 199 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 2 487 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 121 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 556 tkr | 2 556 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 6 217 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 6 217 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 217 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 217 tkr | −221 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 31 383 tkr | 32 572 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | 6 217 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 31 333 tkr | 32 522 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 31 333 tkr | 31 322 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 2 366 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 200 tkr | 164 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 151 tkr | 151 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 10 405 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Karlsson Nichols ABHuvudarbetsställe
Essingeringen 94, 112 64 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559186-9598
Registreringsdatum
18 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.