Karwine and Lucas AB
556686-8328Aktiebolagreg. 2005
Mölnlycke, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
548 tkr
Resultat efter fin. poster
−403 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Säteriallén 5, 435 32 Mölnlycke
Postadress
Säteriallén 5, 435 32 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva catering, restaurang, bar, café, distrubution och spedition inom restaurangbranschen, matproduktion, konferens och reception, import och försäljning av dryck och matvaror, mobil mat, konsultation inom hälsa, friskvård och kostrådgivning, handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 349 tkr | −598 tkr | – |
| 2022 | 1 669 tkr | −313 tkr | – |
| 2023 | 1 198 tkr | −564 tkr | 109 tkr |
| 2024 | 507 tkr | −796 tkr | 344 tkr |
| 2025 | 548 tkr | −403 tkr | 338 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −73,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 8,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 548 | 507 | 1 198 | 1 669 | 2 349 |
| Övriga rörelseintäkter | 370 | 858 | 1 190 | – | – |
| Rörelseintäkter | 918 | 1 365 | 2 389 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 379 | 329 | 300 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 90 | 78 | 252 | – | – |
| Personalkostnader | 722 | 1 846 | 2 227 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 191 | 2 253 | 2 778 | – | – |
| Rörelseresultat | −273 | −888 | −389 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −150 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −130 | 92 | −175 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −403 | −796 | −564 | −313 | −598 |
| Bokslutsdispositioner | 463 | 1 096 | 400 | – | – |
| Resultat före skatt | 60 | 300 | −164 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 65 | 66 | 29 | – | – |
| Årets resultat | −5 | 234 | −193 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 188 | 1 199 | 1 214 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 188 | 1 199 | 1 214 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 19 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 704 | 907 | 420 | – | – |
| Kassa och bank | 112 | 128 | 206 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 816 | 1 035 | 626 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 004 | 2 234 | 1 840 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 244 | 9 | 203 | – | – |
| Fritt eget kapital | 238 | 244 | 9 | – | – |
| Eget kapital | 338 | 344 | 109 | – | – |
| Obeskattade reserver | 106 | 106 | 0 | – | – |
| Avsättningar | 1 384 | 1 263 | 1 152 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 95 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 17 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 176 | 522 | 484 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 004 | 2 234 | 1 840 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 4 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,1 % | 19,2 % | 5,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 463 % | 198 % | 129 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −49,8 % | −175,2 % | −32,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −73,5 % | −157 % | −47,1 % | −18,8 % | −25,4 % |
| Omsättningstillväxt | 8,1 % | −57,7 % | −28,2 % | −28,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,6 % | 68,2 % | −176,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 274 tkr | 127 tkr | 240 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 1 138 tkr | 1 149 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 384 tkr | 1 263 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 110 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 132 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 89 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 245 tkr | 114 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | 234 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 1 384 tkr | 1 263 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 463 tkr | 1 202 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −234 tkr | 193 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 234 tkr | −193 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 338 tkr | 344 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −5 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −106 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 619 tkr | 777 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | −214 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Forslag disposition | 238 tkr | 244 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 238 tkr | 244 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | 775 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 3 963 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 50 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 132 tkr | 89 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 136 tkr | 195 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga obeskattade reserver | – | 106 tkr |
| Periodiseringsfonder | 106 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 319 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Karwine and Lucas ABHuvudarbetsställe
Säteriallén 5, 435 32 Mölnlycke
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556686-8328
Registreringsdatum
3 oktober 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 47.634 – Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
- SNI 56.120 – Mobil restaurangverksamhet
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.