Kassacentralen i Väst AB
556576-3967Aktiebolagreg. 1999
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
25 110 tkr
Resultat efter fin. poster
1 222 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
15
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Knivgatan 15, 212 28 Malmö
Postadress
Knivgatan 15, 212 28 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att försälja och marknadsföra kassaregister samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 17 122 tkr | 3 030 tkr | – |
| 2019 | 24 919 tkr | 3 040 tkr | – |
| 2020 | 26 782 tkr | 2 056 tkr | 1 800 tkr |
| 2021 | 25 110 tkr | 1 222 tkr | 2 717 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,3 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 4,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −6,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 110 | 26 782 | 24 919 | 17 122 |
| Övriga rörelseintäkter | 444 | 406 | – | – |
| Rörelseintäkter | 25 553 | 27 188 | – | – |
| Handelsvaror | 11 138 | 11 869 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 920 | 2 821 | – | – |
| Personalkostnader | 10 046 | 10 188 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 206 | 206 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 16 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 24 325 | 25 101 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 228 | 2 088 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −5 | −32 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 222 | 2 056 | 3 040 | 3 030 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 200 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 222 | 2 256 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 305 | 577 | – | – |
| Årets resultat | 917 | 1 679 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 597 | 802 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 18 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 610 | 820 | – | – |
| Varulager | 851 | 805 | – | – |
| Kundfordringar | 893 | 340 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 376 | 1 479 | – | – |
| Kassa och bank | 3 867 | 2 815 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 094 | 5 098 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 704 | 5 919 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 680 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 597 | 1 680 | – | – |
| Eget kapital | 2 717 | 1 800 | – | – |
| Leverantörsskulder | 763 | 764 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 987 | 4 119 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 704 | 5 919 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 15 | 15 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,3 % | 30,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 125 % | 104 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 7,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,9 % | 7,7 % | 12,2 % | 17,7 % |
| Omsättningstillväxt | −6,2 % | 7,5 % | 45,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,8 % | 93,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 674 tkr | 1 785 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 18 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 917 tkr | 1 679 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 917 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 679 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 679 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 717 tkr | 1 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 917 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 200 tkr |
| Forslag disposition | 2 597 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 597 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 036 tkr | 1 011 tkr |
| Goodwill | 597 tkr | 802 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 1 028 tkr | 1 028 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 431 tkr | 226 tkr |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 146 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 206 tkr | 206 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 146 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 36 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 176 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 176 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 851 tkr | 805 tkr |
| Medel disponera | 2 597 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 447 tkr | 128 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 323 tkr | 819 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −5 tkr | −30 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 710 tkr | 1 141 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 192 tkr | 1 396 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Kassacentralen i Väst ABHuvudarbetsställe
Knivgatan 15, 212 28 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556576-3967
Registreringsdatum
15 november 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.501 – Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning
Övriga registrerade namn
1 st
- Abacus Sales – särskilt företagsnamn, registrerat 30 november 2019. För den del av verksamheten som avser marknadsföring av kassaregister.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.