Katako Fastighet AB
556840-4429Aktiebolagreg. 2011
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Studiovägen 8, 135 48 Tyresö
Postadress
Studiovägen 8, 135 48 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −63 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −43 tkr | – |
| 2018 | – | −43 tkr | 1 815 tkr |
| 2019 | – | 1 458 tkr | 3 273 tkr |
| 2020 | – | 10 126 tkr | 12 599 tkr |
| 2021 | – | −5 tkr | 49 tkr |
| 2022 | – | −7 tkr | 43 tkr |
| 2023 | – | −4 tkr | 38 tkr |
| 2024 | – | −4 tkr | 35 tkr |
| 2025 | – | −5 tkr | 30 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 4 | 4 | 7 | 5 | 51 | 27 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 4 | 4 | 7 | 5 | 51 | 27 | 7 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −4 | −4 | −7 | −5 | −51 | −27 | −7 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 13 397 | 1 500 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | −105 | 15 | 36 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | – | 0 | 10 177 | 1 485 | −36 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −4 | −4 | −7 | −5 | 10 126 | 1 458 | −43 | −43 | −63 |
| Resultat före skatt | −5 | −4 | −4 | −7 | −5 | 10 126 | 1 458 | −43 | – | – |
| Årets resultat | −5 | −4 | −4 | −7 | −5 | 10 126 | 1 458 | −43 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 3 425 | 2 825 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 3 425 | 2 825 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 11 953 | 100 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 54 | 59 | 14 | 346 | 348 | 558 | 2 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 754 | 759 | 714 | 1 046 | 1 048 | 12 510 | 102 | 2 | – | – |
| Summa tillgångar | 854 | 859 | 814 | 1 146 | 1 148 | 12 610 | 3 527 | 2 827 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −15 | −12 | −7 | −1 | 4 | 2 423 | 1 765 | 1 808 | – | – |
| Fritt eget kapital | −20 | −15 | −12 | −7 | −1 | 12 549 | 3 223 | 1 765 | – | – |
| Eget kapital | 30 | 35 | 38 | 43 | 49 | 12 599 | 3 273 | 1 815 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 823 | 823 | 775 | 1 102 | 1 097 | 8 | 254 | 1 012 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 854 | 859 | 814 | 1 146 | 1 148 | 12 610 | 3 527 | 2 827 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | 12 545 | 800 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,5 % | 4 % | 4,7 % | 3,7 % | 4,3 % | 99,9 % | 92,8 % | 64,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 92 % | 92 % | 92 % | 95 % | 95 % | 156 379 % | 40 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,6 % | −10,3 % | −11,6 % | −15,3 % | −10,3 % | 80,4 % | 44,6 % | −2,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −4 tkr |
| Forslag disposition | −20 tkr | −15 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −20 tkr | −15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 700 tkr | 700 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 298 tkr | 298 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 121 tkr | 121 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 399 tkr | 399 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 tkr | 1 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Katako Fastighet ABHuvudarbetsställe
Studiovägen 8, 135 48 Tyresö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556840-4429
Registreringsdatum
2 februari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.