Katalajs AB
559245-4960Aktiebolagreg. 2020
Lerum, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
165 tkr
Resultat efter fin. poster
−71 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Edenhjelms Väg 27, 443 39 Lerum
Postadress
Edenhjelms Väg 27, 443 39 Lerum
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att erbjuda rådgivning mot tillverkande och retailföretag avseende verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultation kring ledarskapsutveckling och coaching, matchning av arbetssökande och företag inom inköp och logistik, äga och förvalta fastigheter, aktier, andra värdepapper och annan lös egendom, bedriva handel med båtar och båttillbehör samt handel med samt export och import av kolonialvaror.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 025 tkr | 839 tkr | – |
| 2021 | – | −62 tkr | 313 tkr |
| 2022 | – | −62 tkr | 123 tkr |
| 2023 | 124 tkr | −53 tkr | 83 tkr |
| 2024 | 257 tkr | 0 tkr | 75 tkr |
| 2025 | 165 tkr | −71 tkr | 49 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −42,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −35,6 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 165 | 257 | 124 | – | – | 1 025 |
| Rörelseintäkter | 165 | 257 | 124 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 212 | 201 | 90 | 40 | 46 | – |
| Personalkostnader | 28 | 58 | 87 | 21 | 15 | – |
| Rörelsekostnader | 239 | 259 | 177 | 60 | 62 | – |
| Rörelseresultat | −74 | −2 | −54 | −60 | −62 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | 3 | 2 | 0 | −2 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −71 | 0 | −53 | −62 | −62 | 839 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | 0 | 14 | 61 | 48 | – |
| Resultat före skatt | −26 | 0 | −40 | −1 | −13 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | 0 | 1 | 0 | – |
| Årets resultat | −26 | −9 | −40 | −2 | −14 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 50 | 0 | 31 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 0 | 31 | 20 | 6 | – |
| Kortfristiga placeringar | 15 | 80 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 50 | 125 | 177 | 216 | 596 | – |
| Omsättningstillgångar | 115 | 205 | 208 | 237 | 602 | – |
| Summa tillgångar | 140 | 230 | 208 | 237 | 602 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 50 | 58 | 98 | 100 | 302 | – |
| Fritt eget kapital | 24 | 50 | 58 | 98 | 288 | – |
| Eget kapital | 49 | 75 | 83 | 123 | 313 | – |
| Obeskattade reserver | 47 | 92 | 92 | 106 | 167 | – |
| Leverantörsskulder | 3 | – | 0 | 2 | 0 | – |
| Skatteskulder | 9 | 9 | 0 | 0 | 117 | – |
| Kortfristiga skulder | 43 | 63 | 33 | 8 | 122 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 140 | 230 | 208 | 237 | 602 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62 % | 64,4 % | 75,1 % | 87,6 % | 74 % | – |
| Kassalikviditet | 265 % | 326 % | 635 % | 3 151 % | 493 % | – |
| Rörelsemarginal | −44,6 % | −0,7 % | −43,3 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −42,7 % | 0 % | −43,2 % | – | – | 81,8 % |
| Omsättningstillväxt | −35,6 % | 107,6 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −52,1 % | −11,5 % | −47,9 % | −1,7 % | −4,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −26 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −26 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −40 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 45 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 24 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 24 tkr | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 15 tkr | 80 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 49 tkr |
| Periodiseringsfonder | 47 tkr | 92 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Katalajs ABHuvudarbetsställe
Edenhjelms Väg 27, 443 39 Lerum
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559245-4960
Registreringsdatum
2 mars 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lerum, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.