Katarina Brixéus Holding AB
556739-3128Aktiebolagreg. 2007
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
354 tkr
Resultat efter fin. poster
635 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bokstigen 18, 181 47 Lidingö
Postadress
c/o Brixéus, Bokstigen 18, 181 47 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver holdingverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 110 tkr | 591 tkr | – |
| 2019 | 4 383 tkr | 1 480 tkr | – |
| 2020 | 2 399 tkr | 348 tkr | 3 511 tkr |
| 2021 | 3 479 tkr | 1 423 tkr | 4 547 tkr |
| 2022 | 7 239 tkr | 3 843 tkr | 7 009 tkr |
| 2023 | 5 055 tkr | 805 tkr | 7 048 tkr |
| 2024 | 3 252 tkr | 941 tkr | 7 770 tkr |
| 2025 | 354 tkr | 635 tkr | 8 097 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,5 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 179,4 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −89,1 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 354 | 3 252 | 5 055 | 7 239 | 3 479 | 2 399 | 4 383 | 3 110 |
| Övriga rörelseintäkter | 133 | 13 | – | 0 | 75 | 107 | – | – |
| Rörelseintäkter | 487 | 3 266 | 5 055 | 7 239 | 3 555 | 2 505 | – | – |
| Handelsvaror | 71 | 842 | 771 | 227 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 324 | 1 198 | 1 376 | 1 929 | 1 391 | 1 602 | – | – |
| Personalkostnader | 282 | 768 | 1 531 | 1 240 | 740 | 702 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 678 | 2 808 | 3 677 | 3 395 | 2 131 | 2 314 | – | – |
| Rörelseresultat | −191 | 457 | 1 378 | 3 844 | 1 424 | 192 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 33 | 17 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 8 | 3 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 826 | 483 | −573 | −1 | −1 | 156 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 635 | 941 | 805 | 3 843 | 1 423 | 348 | 1 480 | 591 |
| Bokslutsdispositioner | 314 | 45 | 23 | −725 | −95 | 31 | – | – |
| Resultat före skatt | 949 | 986 | 828 | 3 118 | 1 328 | 379 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 51 | 139 | 318 | 656 | 292 | 56 | – | – |
| Årets resultat | 898 | 847 | 510 | 2 462 | 1 036 | 323 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 075 | 7 766 | 6 891 | 4 320 | 3 414 | 3 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 075 | 7 766 | 6 891 | 4 320 | 3 414 | 3 000 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 217 | 464 | 600 | 142 | 312 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 72 | 606 | 512 | 625 | 172 | 795 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 450 | 1 150 | 875 | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Kassa och bank | 1 123 | 1 235 | 2 516 | 5 471 | 3 029 | 1 718 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 645 | 2 992 | 3 902 | 6 396 | 3 501 | 2 813 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 721 | 10 758 | 10 793 | 10 716 | 6 915 | 5 813 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 149 | 6 873 | 6 488 | 4 497 | 3 461 | 3 139 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 047 | 7 720 | 6 998 | 6 959 | 4 497 | 3 461 | – | – |
| Eget kapital | 8 097 | 7 770 | 7 048 | 7 009 | 4 547 | 3 511 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 422 | 2 736 | 2 781 | 2 804 | 2 079 | 1 984 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 66 | 88 | 204 | 119 | 152 | – | – |
| Skatteskulder | 53 | 0 | 550 | 408 | 50 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 202 | 252 | 964 | 903 | 289 | 318 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 721 | 10 758 | 10 793 | 10 716 | 6 915 | 5 813 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 271 | 125 | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,5 % | 92,4 % | 85,8 % | 86,2 % | 89,6 % | 87,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 313 % | 1 186 % | 405 % | 708 % | 1 213 % | 885 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −54 % | 14,1 % | 27,3 % | 53,1 % | 40,9 % | 8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 179,4 % | 28,9 % | 15,9 % | 53,1 % | 40,9 % | 14,5 % | 33,8 % | 19 % |
| Omsättningstillväxt | −89,1 % | −35,7 % | −30,2 % | 108,1 % | 45 % | −45,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 10,9 % | 7,2 % | 35,1 % | 22,8 % | 9,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 354 tkr | 3 252 tkr | 2 528 tkr | 3 620 tkr | 3 479 tkr | 2 399 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 349 tkr | 643 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 349 tkr | 643 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 294 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 7 726 tkr | 7 124 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 7 968 tkr | 7 968 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 1 118 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 242 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 602 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 242 tkr | 844 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 898 tkr | 847 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 898 tkr | 847 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −847 tkr | −510 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 847 tkr | 510 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 271 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 8 097 tkr | 7 770 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 898 tkr | 847 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 271 tkr | 125 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 314 tkr | 45 tkr |
| Forslag disposition | 8 047 tkr | 7 720 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 047 tkr | 7 449 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | 40 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −602 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 72 tkr | 349 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 450 tkr | 1 150 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 128 tkr | 138 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 422 tkr | 2 736 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −85 tkr | 50 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 280 tkr | 408 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 48 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Katarina Brixéus Holding ABHuvudarbetsställe
Bokstigen 18, 181 47 Lidingö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556739-3128
Registreringsdatum
4 oktober 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.