Kativi AB
559044-7693Aktiebolagreg. 2015
Lerum, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 090 tkr
Resultat efter fin. poster
−135 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Almekärrsvägen 175, 443 39 Lerum
Postadress
c/o Henrik Melkstam, Almekärrsvägen 175, 443 39 Lerum
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet och projektledning inom management, IT, fastigheter och byggnation samt handel med värdepapper och därtill hörande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 45 tkr | 14 tkr | – |
| 2017 | 664 tkr | 115 tkr | – |
| 2018 | 1 193 tkr | 70 tkr | 164 tkr |
| 2019 | 1 552 tkr | 554 tkr | 490 tkr |
| 2020 | 1 219 tkr | 156 tkr | 380 tkr |
| 2021 | 1 587 tkr | 413 tkr | 520 tkr |
| 2022 | 1 609 tkr | 497 tkr | 609 tkr |
| 2023 | 1 277 tkr | 148 tkr | 466 tkr |
| 2024 | 1 285 tkr | 91 tkr | 479 tkr |
| 2025 | 1 090 tkr | −135 tkr | 309 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −12,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −15,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 090 | 1 285 | 1 277 | 1 609 | 1 587 | 1 219 | 1 552 | 1 193 | 664 | 45 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 17 | 3 | – | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 090 | 1 302 | 1 281 | 1 609 | 1 587 | 1 227 | 1 552 | 1 193 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | 0 | 20 | 0 | 3 | 8 | 1 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 208 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 341 | 344 | 295 | 310 | 383 | 293 | 183 | 218 | – | – |
| Personalkostnader | 884 | 881 | 848 | 781 | 784 | 770 | 805 | 696 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 232 | 1 232 | 1 148 | 1 111 | 1 167 | 1 066 | 997 | 1 124 | – | – |
| Rörelseresultat | −142 | 70 | 132 | 498 | 420 | 161 | 555 | 70 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 35 | 49 | 21 | 9 | 5 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 14 | 33 | 21 | 15 | 10 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 21 | 16 | −0 | −7 | −5 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −135 | 91 | 148 | 497 | 413 | 156 | 554 | 70 | 115 | 14 |
| Bokslutsdispositioner | 206 | −13 | −21 | −128 | −107 | −40 | −139 | −14 | – | – |
| Resultat före skatt | 70 | 78 | 127 | 369 | 306 | 116 | 415 | 56 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 20 | 31 | 79 | 66 | 26 | 89 | 13 | – | – |
| Årets resultat | 50 | 58 | 97 | 290 | 240 | 90 | 326 | 43 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 21 | 27 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 436 | 915 | 1 115 | 1 515 | 1 515 | 950 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 450 | 936 | 1 142 | 1 515 | 1 515 | 950 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 193 | 285 | 311 | 381 | 494 | 256 | 123 | 236 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 271 | 384 | 476 | 461 | 562 | 335 | 127 | 236 | – | – |
| Kassa och bank | 374 | 80 | 49 | 322 | 120 | 173 | 1 060 | 368 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 645 | 464 | 525 | 783 | 682 | 509 | 1 186 | 604 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 096 | 1 400 | 1 667 | 2 298 | 2 197 | 1 459 | 1 186 | 604 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 209 | 371 | 319 | 270 | 230 | 240 | 114 | 71 | – | – |
| Fritt eget kapital | 259 | 429 | 416 | 559 | 470 | 330 | 440 | 114 | – | – |
| Eget kapital | 309 | 479 | 466 | 609 | 520 | 380 | 490 | 164 | – | – |
| Obeskattade reserver | 292 | 498 | 485 | 464 | 335 | 228 | 188 | 49 | – | – |
| Långfristiga skulder | 232 | 118 | 248 | 668 | 640 | 450 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 47 | 31 | 34 | 35 | 18 | 13 | 2 | 13 | – | – |
| Skatteskulder | −60 | −60 | 9 | 79 | 54 | 104 | 112 | 49 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 263 | 306 | 469 | 557 | 702 | 401 | 508 | 391 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 096 | 1 400 | 1 667 | 2 298 | 2 197 | 1 459 | 1 186 | 604 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 120 | 45 | 240 | – | 100 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,4 % | 62,4 % | 51 % | 42,5 % | 35,8 % | 38,5 % | 53,9 % | 33,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 246 % | 152 % | 112 % | 140 % | 97 % | 127 % | 233 % | 154 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −13 % | 5,4 % | 10,4 % | 30,9 % | 26,5 % | 13,2 % | 35,8 % | 5,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −12,4 % | 7,1 % | 11,6 % | 30,9 % | 26 % | 12,8 % | 35,7 % | 5,9 % | 17,3 % | 30,1 % |
| Omsättningstillväxt | −15,1 % | 0,6 % | −20,6 % | 1,4 % | 30,2 % | −21,5 % | 30 % | 79,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,3 % | 12,1 % | 20,7 % | 47,5 % | 46,1 % | 23,6 % | 66,5 % | 26 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 090 tkr | 1 285 tkr | 1 277 tkr | 1 609 tkr | 1 587 tkr | 1 219 tkr | 1 552 tkr | 1 193 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 436 tkr | 355 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 50 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 50 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −58 tkr | −97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 58 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 220 tkr | 45 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 206 tkr | −13 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 560 tkr |
| Forslag disposition | 259 tkr | 429 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 tkr | 309 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | 120 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 47 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 276 tkr | 334 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 232 tkr | 118 tkr |
| Periodiseringsfonder | 292 tkr | 498 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 600 tkr |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | – | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 924 | 975 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kativi ABHuvudarbetsställe
Almekärrsvägen 175, 443 39 Lerum
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559044-7693
Registreringsdatum
29 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lerum, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.