Kavak One AB
556672-5270Aktiebolagreg. 2004
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grev Turegatan 12 Bv, 114 46 Stockholm
Postadress
c/o Luxurywatches Stockholm Ab, Grev Turegatan 12 Bv, 114 46 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med fastigheter, butiks- och internethandel med och import, reparation, service och export av klockor och juveler, investmentsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 650 tkr | 308 tkr | – |
| 2018 | 586 tkr | 208 tkr | – |
| 2018 | – | 30 tkr | 253 tkr |
| 2019 | – | 0 tkr | 253 tkr |
| 2020 | – | – | 253 tkr |
| 2021 | – | – | 253 tkr |
| 2022 | – | −13 tkr | 240 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −9 tkr | 231 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −12 tkr | 218 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −6 tkr | 212 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | 586 | 650 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | −0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 13 | 9 | 13 | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 13 | 9 | 13 | – | – | 0 | 27 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −12 | −9 | −12 | – | – | 0 | −27 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | – | – | 0 | 57 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 1 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | 0 | −1 | −1 | – | – | 0 | 57 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −12 | −9 | −13 | – | – | 0 | 30 | 208 | 308 |
| Resultat före skatt | −6 | −12 | −9 | −13 | – | – | 0 | 30 | – | – |
| Årets resultat | −6 | −12 | −9 | −13 | 0 | 0 | 0 | 30 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 218 | 231 | 243 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 218 | 231 | 243 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 251 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 251 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | – | – |
| Summa tillgångar | 218 | 231 | 243 | 251 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 118 | 131 | 140 | 153 | 153 | 153 | 153 | 123 | – | – |
| Fritt eget kapital | 112 | 118 | 131 | 140 | 153 | 153 | 153 | 153 | – | – |
| Eget kapital | 212 | 218 | 231 | 240 | 253 | 253 | 253 | 253 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 13 | 13 | 11 | 989 | 989 | 989 | 989 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 218 | 231 | 243 | 251 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | 1 242 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,1 % | 94,6 % | 94,9 % | 95,6 % | 20,4 % | 20,4 % | 20,4 % | 20,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 0 % | 2 278 % | 126 % | 126 % | 126 % | 126 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | 35,5 % | 47,4 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,9 % | −5,7 % | −4 % | −5,6 % | 0 % | 0 % | 0 % | 11,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 212 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 218 tkr | 231 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 231 tkr | 231 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | – | 13 tkr |
| Forslag disposition | 112 tkr | 118 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 112 tkr | 118 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 | 29 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kavak One ABHuvudarbetsställe
Grev Turegatan 12 Bv, 114 46 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556672-5270
Registreringsdatum
16 december 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.771 – Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-04). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.