Kayser Foundation 2 AB
559161-1701Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−1 022 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västra Kattarpsvägen 7, 213 61 Malmö
Postadress
Västra Kattarpsvägen 7, 213 61 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 1 629 tkr | 2 281 tkr |
| 2020 | – | 2 571 tkr | 3 742 tkr |
| 2021 | – | −974 tkr | 2 170 tkr |
| 2022 | – | 3 619 tkr | 5 421 tkr |
| 2023 | – | −1 453 tkr | 3 969 tkr |
| 2024 | – | −1 022 tkr | 2 536 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 24 | 72 | 72 | 72 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 24 | 72 | 72 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 130 | 865 | 1 005 | 1 273 | 1 393 | 1 033 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 57 | 19 | 22 | 17 | 14 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 208 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 182 | 922 | 1 233 | 1 295 | 1 410 | 1 047 |
| Rörelseresultat | −182 | −922 | −1 209 | −1 223 | −1 338 | −975 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −50 | 5 205 | 932 | 4 029 | 2 599 |
| Ränteintäkter och liknande | 38 | 16 | 28 | 6 | 8 | 15 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 3 | 0 | 1 | 10 | 10 |
| Finansiella poster | −841 | −531 | 4 828 | 177 | 3 909 | 2 604 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 022 | −1 453 | 3 619 | −974 | 2 571 | 1 629 |
| Resultat före skatt | −1 022 | −1 453 | 3 619 | −1 046 | 2 571 | 1 629 |
| Årets resultat | −1 022 | −1 453 | 3 619 | −1 046 | 2 571 | 1 629 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 167 | 219 | 213 | 711 | 714 | 706 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 004 | 3 786 | 2 574 | 1 030 | 771 | 889 |
| Anläggningstillgångar | 3 171 | 4 005 | 2 787 | 1 741 | 1 485 | 1 595 |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 60 | 45 | 36 | 137 | 846 |
| Kassa och bank | 150 | 1 | 2 656 | 459 | 2 253 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 232 | 61 | 2 701 | 495 | 2 390 | 954 |
| Summa tillgångar | 3 403 | 4 067 | 5 488 | 2 236 | 3 875 | 2 549 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 508 | 5 371 | 1 753 | 3 166 | 1 121 | 602 |
| Fritt eget kapital | 2 486 | 3 919 | 5 371 | 2 120 | 3 692 | 2 231 |
| Eget kapital | 2 536 | 3 969 | 5 421 | 2 170 | 3 742 | 2 281 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 56 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 4 | 4 | 3 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 867 | 98 | 66 | 66 | 134 | 268 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 403 | 4 067 | 5 488 | 2 236 | 3 875 | 2 549 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,5 % | 97,6 % | 98,8 % | 97,1 % | 96,6 % | 89,5 % |
| Kassalikviditet | 27 % | 63 % | 4 068 % | 750 % | 1 790 % | 357 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −40,3 % | −36,6 % | 66,8 % | −48,2 % | 68,7 % | 71,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 294 tkr | 3 077 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 4 508 tkr | 4 415 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 50 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 93 tkr | 1 892 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 876 tkr | 54 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 2 214 tkr | 1 338 tkr |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 323 tkr | 323 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 323 tkr | 323 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 439 tkr | 439 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 114 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 439 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 439 tkr | 439 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 022 tkr | −1 453 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | – | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 022 tkr | −1 453 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 453 tkr | −3 619 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 453 tkr | 3 619 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 536 tkr | 3 969 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 022 tkr | −1 453 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 387 tkr | 387 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 250 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 76 tkr | 60 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 387 tkr | 387 tkr |
| Forslag disposition | 2 486 tkr | 3 919 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 486 tkr | 3 919 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 40 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 180 tkr | 180 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 139 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 52 tkr | 57 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 876 tkr | 493 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 827 tkr | 56 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 127 tkr | 127 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 127 tkr | 127 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 63 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kayser Foundation 2 ABHuvudarbetsställe
Västra Kattarpsvägen 7, 213 61 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559161-1701
Registreringsdatum
1 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.