KEFORTO Aktiebolag
556674-5260Aktiebolagreg. 2005
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
85 tkr
Resultat efter fin. poster
−31 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skyttelinjen 221, 226 49 Lund
Postadress
Skyttelinjen 221, 226 49 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva läkarverksamhet samt utföra konsulttjänster inom det medicinska området samt utveckla medicinska (kirurgiska) instrument och proteser.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 282 tkr | 105 tkr | – |
| 2019 | 409 tkr | 210 tkr | – |
| 2020 | 283 tkr | 79 tkr | 1 705 tkr |
| 2021 | 64 tkr | −47 tkr | 1 707 tkr |
| 2022 | 226 tkr | 110 tkr | 1 773 tkr |
| 2023 | 80 tkr | −24 tkr | 1 768 tkr |
| 2024 | 126 tkr | 4 tkr | 1 775 tkr |
| 2025 | 85 tkr | −31 tkr | 1 786 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −36,7 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −32,5 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 85 | 126 | 80 | 226 | 64 | 283 | 409 | 282 |
| Rörelseintäkter | 85 | 126 | 80 | 226 | 64 | 283 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 106 | 100 | 93 | 105 | 100 | 183 | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 16 | 6 | 6 | 10 | 21 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 116 | 121 | 105 | 116 | 110 | 203 | – | – |
| Rörelseresultat | −31 | 5 | −24 | 110 | −47 | 79 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | 4 | −24 | 110 | −47 | 79 | 210 | 105 |
| Bokslutsdispositioner | 46 | 5 | 20 | −28 | 50 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 15 | 9 | −4 | 82 | 3 | 79 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 2 | 0 | 17 | 1 | 17 | – | – |
| Årets resultat | 11 | 7 | −4 | 65 | 2 | 62 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 16 | 21 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 | 10 | 16 | 21 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 25 | 0 | 4 | 97 | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 1 | 4 | 97 | 43 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 1 847 | 1 922 | 1 919 | 1 869 | 1 807 | 1 952 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 874 | 1 923 | 1 924 | 1 966 | 1 849 | 1 957 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 879 | 1 933 | 1 939 | 1 987 | 1 849 | 1 957 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 675 | 1 668 | 1 673 | 1 607 | 1 605 | 1 543 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 686 | 1 675 | 1 668 | 1 673 | 1 607 | 1 605 | – | – |
| Eget kapital | 1 786 | 1 775 | 1 768 | 1 773 | 1 707 | 1 705 | – | – |
| Obeskattade reserver | 34 | 80 | 85 | 105 | 78 | 128 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 2 | 17 | 18 | 0 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 59 | 77 | 86 | 109 | 65 | 125 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 879 | 1 933 | 1 939 | 1 987 | 1 849 | 1 957 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,5 % | 95,1 % | 94,7 % | 93,4 % | 95,6 % | 92,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 187 % | 2 481 % | 2 242 % | 1 802 % | 2 858 % | 1 570 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −36,7 % | 3,6 % | −30,2 % | 48,6 % | −73,6 % | 28,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −36,7 % | 3,2 % | −30,2 % | 48,6 % | −73,7 % | 28,1 % | 51,3 % | 37,2 % |
| Omsättningstillväxt | −32,5 % | 56,4 % | −64,5 % | 256,4 % | −77,5 % | −30,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | 0,4 % | −0,2 % | 3,7 % | 0,1 % | 3,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | −4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 46 tkr | 5 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 82 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 77 tkr | 72 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 721 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 48 tkr | 70 tkr |
| Periodiseringsfonder | 34 tkr | 80 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
KEFORTO AktiebolagHuvudarbetsställe
Skyttelinjen 221, 226 49 Lund
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556674-5260
Registreringsdatum
14 januari 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.