Kensa Holding AB
559037-3352Aktiebolagreg. 2015
Höllviken, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
291 tkr
Resultat efter fin. poster
620 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Falsterbovägen 91 B, 236 51 Höllviken
Postadress
c/o Kent Persson, Falsterbovägen 91 B, 236 51 Höllviken
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 151 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 820 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 3 077 tkr | 15 244 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 5 440 tkr | 9 184 tkr |
| 2021 | 205 tkr | 15 637 tkr | 24 820 tkr |
| 2022 | 275 tkr | −46 tkr | 10 661 tkr |
| 2023 | 234 tkr | 604 tkr | 11 000 tkr |
| 2024 | 305 tkr | 263 tkr | 10 950 tkr |
| 2025 | 291 tkr | 620 tkr | 11 280 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 213,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −4,6 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 291 | 305 | 234 | 275 | 205 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 291 | 305 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 64 | 55 | 67 | 40 | 34 | 101 | 124 | – | – |
| Personalkostnader | 49 | 1 | 19 | 13 | 10 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 113 | 56 | 87 | 53 | 45 | 101 | 124 | – | – |
| Rörelseresultat | 178 | 249 | 148 | 222 | 160 | −101 | −124 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 16 | 0 | 188 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 442 | 14 | 456 | −268 | 15 476 | 5 541 | 3 201 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 620 | 263 | 604 | −46 | 15 637 | 5 440 | 3 077 | 820 | 151 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | −67 | −11 | −70 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 570 | 196 | 592 | −116 | 15 637 | 5 440 | 3 077 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 31 | 42 | 30 | 43 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 539 | 154 | 562 | −159 | 15 637 | 5 440 | 3 077 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 070 | 11 058 | 11 043 | 10 070 | 6 283 | 8 466 | 19 518 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 070 | 11 058 | 11 043 | 10 070 | 6 283 | 8 466 | 19 518 | – | – |
| Kundfordringar | 56 | 56 | 53 | 93 | 26 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 57 | 98 | 95 | 26 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 511 | 159 | 96 | 707 | 18 615 | 778 | 787 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 573 | 215 | 194 | 802 | 18 642 | 778 | 787 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 643 | 11 273 | 11 236 | 10 872 | 24 924 | 9 245 | 20 305 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 691 | 10 746 | 10 388 | 10 770 | 9 134 | 3 694 | 12 117 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 230 | 10 900 | 10 950 | 10 611 | 24 770 | 9 134 | 15 194 | – | – |
| Eget kapital | 11 280 | 10 950 | 11 000 | 10 661 | 24 820 | 9 184 | 15 244 | – | – |
| Obeskattade reserver | 236 | 186 | 119 | 108 | 38 | 38 | 38 | – | – |
| Skatteskulder | 73 | 73 | 74 | 43 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 127 | 137 | 117 | 103 | 66 | 23 | 5 023 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 643 | 11 273 | 11 236 | 10 872 | 24 924 | 9 245 | 20 305 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 209 | 204 | 223 | 14 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,5 % | 98,5 % | 98,7 % | 98,9 % | 99,7 % | 99,7 % | 75,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 451 % | 157 % | 166 % | 781 % | 28 172 % | 3 353 % | 16 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 61,1 % | 81,5 % | 63,2 % | 80,7 % | 78,3 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 213,1 % | 86,2 % | 258,1 % | −16,7 % | 7 627,8 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −4,6 % | 30,3 % | −14,9 % | 34,2 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 % | 1,4 % | 5,1 % | −1,5 % | 63 % | 59,2 % | 20,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 43 tkr | 43 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 43 tkr | 43 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 10 500 tkr | 10 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 10 500 tkr | 10 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 539 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 539 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −154 tkr | −562 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 154 tkr | 562 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 280 tkr | 10 950 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 539 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 209 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −50 tkr | −67 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 528 tkr | 515 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 12 tkr | 15 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 528 tkr | 515 tkr |
| Forslag disposition | 11 230 tkr | 10 900 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 907 tkr | 10 691 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 802 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 54 tkr | 64 tkr |
| Periodiseringsfonder | 236 tkr | 186 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 430 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kensa Holding ABHuvudarbetsställe
Falsterbovägen 91 B, 236 51 Höllviken
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559037-3352
Registreringsdatum
26 november 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vellinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.