Ketra Bygg & Mark Service AB
556997-5260Aktiebolagreg. 2014
Vendelsö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 707 tkr
Resultat efter fin. poster
223 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
–
Ketra Bygg & Mark Service AB – Mark- och Byggexperter i toppklass
ketra.se
Adresser
Besöksadress
Hakvägen 18, 136 75 Vendelsö
Postadress
Hakvägen 18, 136 75 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Bygg, anläggning och försäljning av byggvaror.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 246 tkr | −103 tkr | – |
| 2021 | 896 tkr | 58 tkr | – |
| 2022 | 1 937 tkr | 0 tkr | 64 tkr |
| 2023 | 478 tkr | −34 tkr | 30 tkr |
| 2024 | 982 tkr | 1 tkr | 51 tkr |
| 2025 | 1 707 tkr | 223 tkr | 247 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 13,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 73,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 707 | 982 | 478 | 1 937 | 896 | 1 246 |
| Övriga rörelseintäkter | 14 | 0 | 38 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 721 | 982 | 516 | 1 937 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 175 | 97 | 223 | 724 | – | – |
| Handelsvaror | 427 | 294 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 334 | 159 | 184 | 605 | – | – |
| Personalkostnader | 522 | 407 | 82 | 507 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 24 | 61 | 100 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 497 | 982 | 550 | 1 937 | – | – |
| Rörelseresultat | 224 | 1 | −34 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 223 | 1 | −34 | 0 | 58 | −103 |
| Resultat före skatt | 222 | 1 | −34 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 27 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 196 | 1 | −34 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 36 | 41 | 65 | 217 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 36 | 41 | 65 | 217 | – | – |
| Kundfordringar | 47 | 47 | 94 | 115 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 136 | 97 | 156 | – | – |
| Kassa och bank | 567 | 120 | 55 | 158 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 613 | 256 | 152 | 314 | – | – |
| Summa tillgångar | 650 | 296 | 217 | 531 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 14 | 14 | – | – |
| Fritt eget kapital | 197 | 1 | −20 | 14 | – | – |
| Eget kapital | 247 | 51 | 30 | 64 | – | – |
| Långfristiga skulder | 67 | 95 | 95 | 221 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 3 | 23 | 71 | – | – |
| Skatteskulder | 27 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 336 | 150 | 92 | 246 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 650 | 296 | 217 | 531 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 196 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38 % | 17,3 % | 13,8 % | 12,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 183 % | 170 % | 166 % | 128 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,1 % | 0,1 % | −7,1 % | 0 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,1 % | 0,1 % | −7,2 % | 0 % | 6,5 % | −8,3 % |
| Omsättningstillväxt | 73,8 % | 105,4 % | −75,3 % | 116,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 79,3 % | 1,2 % | −114,8 % | 0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 478 tkr | 969 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 196 tkr | 619 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 196 tkr | 619 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −619 | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 619 | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 21 tkr |
| Forslag disposition | 197 tkr | 1 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 791 | 1 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 36 tkr | 41 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 | 992 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 296 tkr | 147 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 67 tkr | 95 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Ketra Bygg & Mark Service ABHuvudarbetsställe
Hakvägen 18, 136 75 Vendelsö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556997-5260
Registreringsdatum
19 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.