KEY Leadership & Transformation AB
556620-4003Aktiebolagreg. 2002
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 518 tkr
Resultat efter fin. poster
−313 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
1
KEY
key.se
Adresser
Besöksadress
Granbacken 4, 141 31 Huddinge
Postadress
c/o Alf Hellström, Granbacken 4, 141 31 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling och förvaltning av verktyg för framtagande av personprofiler, utbildning och konsulttjänster inom organisationsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 498 tkr | 102 tkr | – |
| 2018 | 1 515 tkr | −111 tkr | – |
| 2019 | 1 433 tkr | 88 tkr | 153 tkr |
| 2020 | 980 tkr | 46 tkr | 185 tkr |
| 2021 | 704 tkr | 28 tkr | 227 tkr |
| 2022 | 1 159 tkr | 121 tkr | 348 tkr |
| 2023 | 1 190 tkr | 161 tkr | 436 tkr |
| 2024 | 1 596 tkr | −13 tkr | 416 tkr |
| 2025 | 1 518 tkr | −313 tkr | 244 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −20,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −4,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 518 | 1 596 | 1 190 | 1 159 | 704 | 980 | 1 433 | 1 515 | 1 498 |
| Övriga rörelseintäkter | 100 | 87 | 0 | 28 | 0 | 101 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 618 | 1 682 | 1 190 | 1 186 | 704 | 1 081 | 1 433 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 219 | 0 | 29 | 0 | 138 | 135 | – | – |
| Handelsvaror | 247 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 678 | 519 | 458 | 262 | 236 | 397 | 750 | – | – |
| Personalkostnader | 972 | 955 | 589 | 587 | 403 | 420 | 447 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 903 | 1 694 | 1 047 | 877 | 639 | 954 | 1 340 | – | – |
| Rörelseresultat | −286 | −11 | 142 | 309 | 65 | 127 | 93 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 33 | −10 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 28 | 2 | 15 | 1 | 37 | 81 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −28 | −2 | 18 | −189 | −37 | −81 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −313 | −13 | 161 | 121 | 28 | 46 | 88 | −111 | 102 |
| Resultat före skatt | −313 | −13 | 161 | 121 | 28 | 46 | 88 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | 72 | 0 | −14 | 14 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −313 | −21 | 89 | 121 | 42 | 32 | 88 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 85 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 105 | 89 | 130 | 48 | 19 | 0 | 111 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 844 | 716 | 533 | 86 | 253 | 587 | 589 | – | – |
| Kassa och bank | 43 | 317 | 122 | 337 | 128 | 76 | 224 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 888 | 1 033 | 655 | 423 | 381 | 663 | 813 | – | – |
| Summa tillgångar | 973 | 1 033 | 655 | 423 | 381 | 663 | 813 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 438 | 316 | 228 | 107 | 65 | 33 | −55 | – | – |
| Fritt eget kapital | 124 | 296 | 316 | 228 | 107 | 65 | 33 | – | – |
| Eget kapital | 244 | 416 | 436 | 348 | 227 | 185 | 153 | – | – |
| Långfristiga skulder | 514 | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 95 | 126 | 20 | 4 | 124 | 37 | 44 | – | – |
| Skatteskulder | 74 | 85 | 87 | – | 0 | 27 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 214 | 317 | 219 | 75 | 154 | 478 | 660 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 973 | 1 033 | 655 | 423 | 381 | 663 | 813 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,1 % | 40,3 % | 66,6 % | 82,2 % | 59,6 % | 27,9 % | 18,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 414 % | 326 % | 299 % | 561 % | 247 % | 139 % | 123 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −18,8 % | −0,7 % | 12 % | 26,7 % | 9,2 % | 12,9 % | 6,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −20,6 % | −0,8 % | 13,5 % | 10,4 % | 4 % | 4,7 % | 6,2 % | −7,4 % | 6,8 % |
| Omsättningstillväxt | −4,9 % | 34,1 % | 2,7 % | 64,6 % | −28,2 % | −31,6 % | −5,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −128,1 % | −4,9 % | 20,3 % | 34,7 % | 18,5 % | 17,2 % | 57,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 518 tkr | 1 596 tkr | 1 190 tkr | 1 159 tkr | 704 tkr | 980 tkr | 1 433 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −313 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −313 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 142 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 244 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −313 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 142 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 0 | 45 tkr |
| Forslag disposition | 124 tkr | 296 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 124 tkr | 296 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 219 tkr | 167 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 35 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 75 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 40 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 39 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 520 tkr | 460 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 46 tkr | 61 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 514 tkr | 300 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juni 2019 – 31 maj 2020 · Inlämnad –
KEY Leadership & Transformation ABHuvudarbetsställe
Granbacken 4, 141 31 Huddinge
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556620-4003
Registreringsdatum
8 januari 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 95.312 – Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-10-05) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.