Keyan AB
559179-9753Aktiebolagreg. 2018
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 949 tkr
Resultat efter fin. poster
1 338 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järva Skjutbaneväg 27 Lght 1105, 170 60 Solna
Postadress
c/o Diako Behnam, Järva Skjutbaneväg 27 Lght 1105, 170 60 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom medicin samt konslutverksamhet inom bygg- och anläggningssbranscherna därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 36 tkr | −17 tkr | 33 tkr |
| 2020 | 298 tkr | 19 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 524 tkr | 469 tkr | 418 tkr |
| 2022 | 559 tkr | 378 tkr | 350 tkr |
| 2023 | 2 013 tkr | 870 tkr | 741 tkr |
| 2024 | 2 623 tkr | 1 266 tkr | 1 104 tkr |
| 2025 | 2 949 tkr | 1 338 tkr | 1 850 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 45,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 12,4 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 949 | 2 623 | 2 013 | 559 | 524 | 298 | 36 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 49 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 949 | 2 672 | 2 013 | 559 | 524 | 298 | 36 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 204 | 158 | 204 | 83 | 54 | 86 | 54 |
| Personalkostnader | 1 252 | 1 145 | 859 | 85 | 1 | 192 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 156 | 103 | 80 | 13 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 613 | 1 407 | 1 143 | 181 | 55 | 278 | 54 |
| Rörelseresultat | 1 336 | 1 265 | 870 | 378 | 469 | 20 | −17 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | 1 | −0 | −0 | 0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 338 | 1 266 | 870 | 378 | 469 | 19 | −17 |
| Resultat före skatt | 1 338 | 1 266 | 870 | 378 | 469 | 19 | −17 |
| Skatt på årets resultat | 287 | 264 | 179 | 78 | 101 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 1 051 | 1 002 | 691 | 300 | 368 | 17 | −17 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 473 | 602 | 262 | 278 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 473 | 602 | 262 | 278 | – | – | – |
| Kundfordringar | 286 | 811 | 414 | 307 | 25 | 90 | 3 |
| Kortfristiga fordringar | 679 | 1 008 | 562 | 307 | 31 | 90 | 14 |
| Kassa och bank | 1 644 | 409 | 221 | 46 | 528 | 69 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 2 323 | 1 417 | 784 | 353 | 559 | 159 | 33 |
| Summa tillgångar | 2 795 | 2 019 | 1 046 | 631 | 559 | 159 | 33 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 749 | 51 | 0 | 0 | −0 | −17 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 800 | 1 054 | 691 | 300 | 368 | −0 | −17 |
| Eget kapital | 1 850 | 1 104 | 741 | 350 | 418 | 50 | 33 |
| Långfristiga skulder | 306 | 369 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 345 | 278 | 173 | 179 | 103 | 2 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 640 | 546 | 305 | 281 | 141 | 109 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 795 | 2 019 | 1 046 | 631 | 559 | 159 | 33 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | – | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 368 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,2 % | 54,7 % | 70,9 % | 55,5 % | 74,8 % | 31,4 % | 99,5 % |
| Kassalikviditet | 363 % | 260 % | 257 % | 126 % | 396 % | 146 % | 19 460 % |
| Rörelsemarginal | 45,3 % | 48,2 % | 43,2 % | 67,5 % | 89,5 % | 6,6 % | −48,5 % |
| Vinstmarginal | 45,4 % | 48,3 % | 43,2 % | 67,6 % | 89,5 % | 6,4 % | −47,2 % |
| Omsättningstillväxt | 12,4 % | 30,3 % | 260,1 % | 6,7 % | 75,8 % | 727,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 56,8 % | 90,8 % | 93,2 % | 85,7 % | 88,1 % | 34,8 % | −53,7 % |
| Omsättning per anställd | 2 949 tkr | – | 2 013 tkr | – | 524 tkr | 298 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 051 tkr | 1 002 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 051 tkr | 1 002 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 002 tkr | −691 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 002 tkr | 691 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 305 tkr | 640 tkr |
| Forslag disposition | 1 800 tkr | 1 054 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 800 tkr | 1 054 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 473 tkr | 582 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 389 tkr | 197 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 291 tkr | 263 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 306 tkr | 369 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Keyan ABHuvudarbetsställe
Järva Skjutbaneväg 27 Lght 1105, 170 60 Solna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559179-9753
Registreringsdatum
14 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- SNI 42.130 – Anläggning av broar och tunnlar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.