KG Allvins Bygg AB
556979-4810Aktiebolagreg. 2014
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 144 tkr
Resultat efter fin. poster
673 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Götgården 65, 791 94 Falun
Postadress
Götgården 65, 791 94 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva ny-, om- och tillbyggnad för privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 834 tkr | 139 tkr | – |
| 2018 | 3 812 tkr | 6 tkr | – |
| 2019 | 5 132 tkr | 241 tkr | 279 tkr |
| 2020 | 2 182 tkr | 331 tkr | 370 tkr |
| 2021 | 4 467 tkr | 213 tkr | 289 tkr |
| 2022 | 4 390 tkr | 129 tkr | 238 tkr |
| 2023 | 6 126 tkr | 103 tkr | 316 tkr |
| 2024 | 4 867 tkr | 14 tkr | 325 tkr |
| 2025 | 8 144 tkr | 673 tkr | 717 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 8,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 67,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 144 | 4 867 | 6 126 | 4 390 | 4 467 | 2 182 | 5 132 | 3 812 | 3 834 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 34 | 13 | 5 | 17 | 46 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 146 | 4 900 | 6 139 | 4 396 | 4 484 | 2 228 | 5 132 | – | – |
| Handelsvaror | 4 882 | 3 091 | 4 278 | 2 908 | 2 929 | 896 | 3 531 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 745 | 581 | 482 | 400 | 377 | 351 | 437 | – | – |
| Personalkostnader | 1 846 | 1 215 | 1 274 | 951 | 955 | 635 | 902 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 4 | 8 | 9 | 16 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 473 | 4 888 | 6 038 | 4 267 | 4 270 | 1 897 | 4 891 | – | – |
| Rörelseresultat | 672 | 12 | 102 | 129 | 214 | 331 | 241 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 673 | 14 | 103 | 129 | 213 | 331 | 241 | 6 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | −170 | – | – | 0 | 5 | 4 | 9 | – | – |
| Resultat före skatt | 503 | 14 | 103 | 129 | 218 | 334 | 250 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 110 | 5 | 24 | 30 | 49 | 73 | 55 | – | – |
| Årets resultat | 393 | 8 | 78 | 99 | 169 | 261 | 195 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | 13 | 21 | 37 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | 13 | 21 | 37 | – | – |
| Kundfordringar | 953 | 781 | 952 | 758 | 1 173 | 694 | 316 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 003 | 957 | 1 198 | 857 | 1 192 | 720 | 351 | – | – |
| Kassa och bank | 1 866 | 562 | 241 | 519 | 383 | 274 | 582 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 869 | 1 519 | 1 439 | 1 376 | 1 575 | 994 | 932 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 869 | 1 519 | 1 439 | 1 380 | 1 587 | 1 016 | 969 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 275 | 266 | 188 | 89 | 70 | 59 | 34 | – | – |
| Fritt eget kapital | 667 | 275 | 266 | 188 | 239 | 320 | 229 | – | – |
| Eget kapital | 717 | 325 | 316 | 238 | 289 | 370 | 279 | – | – |
| Obeskattade reserver | 170 | – | – | – | 0 | 5 | 8 | – | – |
| Leverantörsskulder | 537 | 250 | 274 | 453 | 660 | 196 | 143 | – | – |
| Skatteskulder | 24 | – | – | 0 | 1 | 34 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 982 | 1 194 | 1 123 | 1 142 | 1 299 | 641 | 682 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 869 | 1 519 | 1 439 | 1 380 | 1 587 | 1 016 | 969 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 392 | – | – | – | – | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,7 % | 21,4 % | 22 % | 17,2 % | 18,2 % | 36,8 % | 29,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 145 % | 127 % | 128 % | 120 % | 121 % | 155 % | 137 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 0,3 % | 1,7 % | 2,9 % | 4,8 % | 15,2 % | 4,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,3 % | 0,3 % | 1,7 % | 2,9 % | 4,8 % | 15,2 % | 4,7 % | 0,2 % | 3,6 % |
| Omsättningstillväxt | 67,3 % | −20,5 % | 39,5 % | −1,7 % | 104,7 % | −57,5 % | 34,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 54,7 % | 2,6 % | 24,8 % | 41,6 % | 58,5 % | 70,6 % | 69,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 715 tkr | 2 434 tkr | 3 063 tkr | 2 195 tkr | 2 234 tkr | 1 091 tkr | 2 566 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 393 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 393 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −78 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 717 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 393 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −170 tkr | – |
| Forslag disposition | 667 tkr | 275 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 275 tkr | 275 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 109 tkr | 109 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 109 tkr | 109 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 82 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 084 tkr | 720 tkr |
| Periodiseringsfonder | 170 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 337 tkr | 225 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
KG Allvins Bygg ABHuvudarbetsställe
Götgården 65, 791 94 Falun
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556979-4810
Registreringsdatum
15 augusti 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.