Kiak Bygg AB
559146-3350Aktiebolagreg. 2018
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 618 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 449 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Utängarna 23, 417 05 Göteborg
Postadress
Utängarna 23, 417 05 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 235 tkr | 1 240 tkr | – |
| 2019 | 23 376 tkr | 5 136 tkr | 3 770 tkr |
| 2020 | 12 252 tkr | 114 tkr | 3 846 tkr |
| 2021 | 18 744 tkr | 765 tkr | 3 979 tkr |
| 2022 | 23 698 tkr | 3 605 tkr | 4 870 tkr |
| 2023 | 23 369 tkr | 5 361 tkr | 6 865 tkr |
| 2024 | 8 732 tkr | −261 tkr | 1 930 tkr |
| 2025 | 8 618 tkr | −1 449 tkr | 2 006 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,3 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −16,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −1,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12156 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 618 | 8 732 | 23 369 | 23 698 | 18 744 | 12 252 | 23 376 | 2 235 |
| Övriga rörelseintäkter | 84 | 318 | 267 | 367 | 216 | 122 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 8 702 | 9 050 | 23 636 | 24 065 | 18 960 | 12 374 | 23 376 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 478 | 1 028 | 4 113 | 4 328 | 3 020 | 2 582 | 5 070 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 482 | 1 913 | 1 820 | 2 444 | 2 653 | 1 953 | 2 052 | – |
| Personalkostnader | 7 116 | 6 085 | 12 069 | 13 428 | 12 294 | 7 488 | 11 065 | – |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 225 | 250 | 241 | 225 | 203 | 33 | – |
| Rörelsekostnader | 10 131 | 9 251 | 18 253 | 20 442 | 18 192 | 12 227 | 18 222 | – |
| Rörelseresultat | −1 429 | −201 | 5 383 | 3 624 | 768 | 146 | 5 154 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 60 | 22 | 18 | 3 | 32 | 18 | – |
| Finansiella poster | −20 | −60 | −22 | −18 | −3 | −32 | −18 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 449 | −261 | 5 361 | 3 605 | 765 | 114 | 5 136 | 1 240 |
| Bokslutsdispositioner | 1 600 | 410 | −2 802 | −2 427 | −585 | 0 | −1 300 | – |
| Resultat före skatt | 151 | 149 | 2 559 | 1 178 | 180 | 114 | 3 836 | – |
| Skatt på årets resultat | 75 | 84 | 564 | 288 | 46 | 39 | 836 | – |
| Årets resultat | 76 | 65 | 1 995 | 891 | 134 | 75 | 3 000 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 60 | 115 | 341 | 536 | 732 | 866 | 840 | – |
| Anläggningstillgångar | 60 | 115 | 341 | 536 | 732 | 866 | 840 | – |
| Kundfordringar | 1 958 | 174 | 785 | 3 365 | 2 152 | 197 | 2 755 | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 959 | 4 656 | 6 837 | 9 428 | 6 313 | 5 888 | 4 309 | – |
| Kassa och bank | 611 | 1 023 | 4 985 | 3 384 | 2 338 | 999 | 3 801 | – |
| Omsättningstillgångar | 5 569 | 5 679 | 11 822 | 12 812 | 8 652 | 6 887 | 8 109 | – |
| Summa tillgångar | 5 629 | 5 794 | 12 163 | 13 348 | 9 384 | 7 753 | 8 949 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 880 | 1 815 | 4 820 | 3 929 | 3 796 | 3 720 | 720 | – |
| Fritt eget kapital | 1 956 | 1 880 | 6 815 | 4 820 | 3 929 | 3 796 | 3 720 | – |
| Eget kapital | 2 006 | 1 930 | 6 865 | 4 870 | 3 979 | 3 846 | 3 770 | – |
| Obeskattade reserver | 900 | 2 500 | 2 910 | 2 060 | 1 610 | 1 610 | 1 610 | – |
| Långfristiga skulder | 500 | 0 | 119 | 249 | 379 | 509 | 843 | – |
| Leverantörsskulder | 623 | 192 | 251 | 1 303 | 167 | 256 | 241 | – |
| Skatteskulder | 0 | 181 | 581 | 137 | 0 | 635 | 920 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 223 | 1 365 | 2 268 | 6 168 | 3 415 | 1 788 | 2 726 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 629 | 5 794 | 12 163 | 13 348 | 9 384 | 7 753 | 8 949 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 14 | 22 | 27 | 24 | 16 | 25 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 5 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,3 % | 67,6 % | 75,4 % | 48,7 % | 56 % | 66,1 % | 56,4 % | – |
| Kassalikviditet | 250 % | 416 % | 521 % | 208 % | 253 % | 385 % | 297 % | – |
| Rörelsemarginal | −16,6 % | −2,3 % | 23 % | 15,3 % | 4,1 % | 1,2 % | 22,1 % | – |
| Vinstmarginal | −16,8 % | −3 % | 22,9 % | 15,2 % | 4,1 % | 0,9 % | 22 % | 55,5 % |
| Omsättningstillväxt | −1,3 % | −62,6 % | −1,4 % | 26,4 % | 53 % | −47,6 % | 946 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 % | 3,4 % | 29,1 % | 18,3 % | 3,4 % | 2 % | 79,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 077 tkr | 624 tkr | 1 062 tkr | 878 tkr | 781 tkr | 766 tkr | 935 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 76 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 76 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −65 tkr | −1 995 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 65 tkr | 1 995 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 5 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 006 tkr | 1 930 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 76 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 5 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 1 600 tkr | 410 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 958 tkr | 2 188 tkr |
| Forslag disposition | 1 956 tkr | 1 880 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 956 tkr | 1 880 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 309 tkr | 244 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 60 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 421 tkr | 421 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 84 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 873 tkr | 873 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 56 tkr | 141 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 734 tkr | 2 051 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 125 tkr | 516 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 500 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 900 tkr | 2 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 476 tkr | 476 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kiak Bygg ABHuvudarbetsställe
Utängarna 23, 417 05 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559146-3350
Registreringsdatum
23 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.