KiBo Cab AB
556263-4542Aktiebolagreg. 1985
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
852 tkr
Resultat efter fin. poster
101 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ruered 5, 504 95 Borås
Postadress
Ruered 5, 504 95 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är taxirörelse, åkeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 852 tkr | 121 tkr | – |
| 2020 | 777 tkr | 43 tkr | – |
| 2021 | 815 tkr | 240 tkr | 407 tkr |
| 2022 | 820 tkr | 130 tkr | 444 tkr |
| 2023 | 884 tkr | 105 tkr | 401 tkr |
| 2024 | 854 tkr | 82 tkr | 465 tkr |
| 2025 | 852 tkr | 101 tkr | 443 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,7 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 11,9 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −0,2 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 852 | 854 | 884 | 820 | 815 | 777 | 852 |
| Övriga rörelseintäkter | 63 | 0 | 7 | 62 | 204 | – | – |
| Rörelseintäkter | 915 | 854 | 892 | 881 | 1 019 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 2 | 2 | 6 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 198 | 208 | 248 | 203 | 244 | – | – |
| Personalkostnader | 560 | 546 | 518 | 523 | 517 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 60 | 19 | 19 | 19 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 818 | 774 | 787 | 751 | 780 | – | – |
| Rörelseresultat | 97 | 79 | 105 | 130 | 240 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 3 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 3 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 101 | 82 | 105 | 130 | 240 | 43 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 131 | 82 | 105 | 130 | 240 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 28 | 18 | 23 | 28 | 52 | – | – |
| Årets resultat | 103 | 64 | 82 | 103 | 188 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 172 | 19 | 39 | 58 | 77 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 172 | 19 | 39 | 58 | 77 | – | – |
| Kundfordringar | 111 | 106 | 95 | 107 | 87 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 106 | 141 | 109 | 89 | – | – |
| Kassa och bank | 212 | 425 | 351 | 408 | 363 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 357 | 531 | 492 | 516 | 451 | – | – |
| Summa tillgångar | 529 | 551 | 531 | 574 | 529 | – | – |
| Aktiekapital | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | – | – |
| Bundet eget kapital | 153 | 153 | 153 | 153 | 153 | – | – |
| Balanserat resultat | 187 | 248 | 166 | 188 | 67 | – | – |
| Fritt eget kapital | 290 | 312 | 248 | 291 | 254 | – | – |
| Eget kapital | 443 | 465 | 401 | 444 | 407 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 30 | 30 | 30 | 30 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 7 | 6 | 19 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | – | −35 | 9 | 5 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 86 | 56 | 99 | 100 | 91 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 529 | 551 | 531 | 574 | 529 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 125 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,7 % | 88,8 % | 80,1 % | 81,5 % | 81,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 413 % | 957 % | 495 % | 516 % | 495 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,4 % | 9,3 % | 11,9 % | 15,9 % | 29,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,9 % | 9,6 % | 11,9 % | 15,9 % | 29,5 % | 5,5 % | 14,2 % |
| Omsättningstillväxt | −0,2 % | −3,4 % | 7,8 % | 0,6 % | 4,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 % | 13,8 % | 20,5 % | 23,1 % | 46,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 852 tkr | 854 tkr | 884 tkr | 820 tkr | 815 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 103 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 103 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −64 tkr | −82 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 64 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 125 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 443 tkr | 465 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 103 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 125 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 30 tkr | – |
| Forslag disposition | 290 tkr | 312 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 290 tkr | 187 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 313 |
| Inventarier verktyg installationer | 172 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 252 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 80 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 60 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 215 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 60 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 58 tkr | 76 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 30 tkr |
| Reservfond | 13 tkr | 13 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
KiBo Cab ABHuvudarbetsställe
Ruered 5, 504 95 Borås
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556263-4542
Registreringsdatum
30 augusti 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
140 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.