Kim FNB AB
556555-6981Aktiebolagreg. 1998
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
83 tkr
Resultat efter fin. poster
−464 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svetsarvägen 21, 187 75 Täby
Postadress
c/o Kim, Svetsarvägen 21, 187 75 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation samt handel med, export och import av varor, företrädesvis livsmedel och hushållsartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 8 855 tkr | 402 tkr | – |
| 2023 | 7 336 tkr | 205 tkr | – |
| 2024 | 3 213 tkr | −1 617 tkr | 874 tkr |
| 2025 | 83 tkr | −464 tkr | 411 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,8 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −560,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −97,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 83 | 3 213 | 7 336 | 8 855 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 354 | – | – |
| Rörelseintäkter | 83 | 3 567 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 1 209 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 220 | 1 377 | – | – |
| Personalkostnader | 337 | 1 739 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 839 | – | – |
| Rörelsekostnader | 559 | 5 163 | – | – |
| Rörelseresultat | −476 | −1 596 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 24 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 44 | – | – |
| Finansiella poster | 12 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −464 | −1 617 | 205 | 402 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 260 | – | – |
| Resultat före skatt | −464 | −1 357 | – | – |
| Årets resultat | −464 | −1 357 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 89 | – | – |
| Kassa och bank | 550 | 1 166 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 610 | 1 255 | – | – |
| Summa tillgångar | 710 | 1 355 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 774 | 2 131 | – | – |
| Fritt eget kapital | 311 | 774 | – | – |
| Eget kapital | 411 | 874 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 299 | 481 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 710 | 1 355 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,8 % | 64,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 204 % | 261 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −575,4 % | −49,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −560,4 % | −50,3 % | 2,8 % | 4,5 % |
| Omsättningstillväxt | −97,4 % | −56,2 % | −17,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −112,9 % | −155,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 83 tkr | 402 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 260 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 2 960 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −464 tkr | −1 357 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −464 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 357 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 357 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 260 tkr |
| Forslag disposition | 311 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 311 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 36 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 214 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 185 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 260 tkr | 447 tkr |
| Stallda sakerheter | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 33 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Kim FNB ABHuvudarbetsställe
Svetsarvägen 21, 187 75 Täby
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556555-6981
Registreringsdatum
5 maj 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.