Kimlo AB
556975-1125Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 247 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjömansgatan 18 A Lgh 1101, 413 15 Göteborg
Postadress
c/o Ulrika Gustafsson, Sjömansgatan 18 A Lgh 1101, 413 15 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta lös egendom, äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 360 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 357 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 350 tkr | 1 806 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 025 tkr | 2 651 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −19 tkr | 2 452 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 763 tkr | 3 021 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 154 tkr | 3 980 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 026 tkr | 4 802 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 1 247 tkr | 5 840 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 48 | 14 | 16 | 19 | 13 | 39 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 48 | 14 | 16 | 19 | 13 | 39 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −48 | −14 | −16 | −19 | −13 | −39 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 261 | 1 074 | 1 167 | 778 | 0 | 1 038 | 389 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 247 | 1 026 | 1 154 | 763 | −19 | 1 025 | 350 | 357 | 360 |
| Resultat före skatt | 1 247 | 1 026 | 1 154 | 763 | −19 | 1 025 | 350 | – | – |
| Årets resultat | 1 247 | 1 026 | 1 154 | 763 | −19 | 1 025 | 350 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 336 | 3 116 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 336 | 3 116 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 49 | 49 | 49 | 49 | 19 | 18 | – | – |
| Kassa och bank | 2 461 | 1 644 | 3 931 | 2 973 | 2 403 | 2 632 | 1 791 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 510 | 1 693 | 3 980 | 3 021 | 2 452 | 2 651 | 1 809 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 846 | 4 809 | 3 987 | 3 028 | 2 458 | 2 657 | 1 815 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 542 | 3 726 | 2 776 | 2 209 | 2 421 | 1 576 | 1 406 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 790 | 4 752 | 3 930 | 2 971 | 2 402 | 2 601 | 1 756 | – | – |
| Eget kapital | 5 840 | 4 802 | 3 980 | 3 021 | 2 452 | 2 651 | 1 806 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 846 | 4 809 | 3 987 | 3 028 | 2 458 | 2 657 | 1 815 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 210 | 204 | 195 | 193 | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,9 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,7 % | 99,8 % | 99,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | – | 59 526 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,4 % | 21,4 % | 29 % | 25,2 % | −0,8 % | 38,7 % | 19,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 6 tkr | 6 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 330 tkr | 3 109 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 330 tkr | 3 330 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 3 330 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 221 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 221 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 221 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 247 tkr | 1 026 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 247 tkr | 1 026 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 026 tkr | −1 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 026 tkr | 1 154 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 840 tkr | 4 802 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 247 tkr | 1 026 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 5 790 tkr | 4 752 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 470 tkr | 4 542 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 6 tkr | 6 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,13 | 0,13 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 6 tkr | 6 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 221 tkr | 221 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 49 tkr | 49 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 tkr | 6 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 038 tkr | 1 297 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −404 | −3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Kimlo ABHuvudarbetsställe
Sjömansgatan 18 A Lgh 1101, 413 15 Göteborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556975-1125
Registreringsdatum
19 juni 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.