Kinshazzaville Media AB
559080-0644Aktiebolagreg. 2016
Johanneshov, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
554 tkr
Resultat efter fin. poster
−100 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Kinshazzaville
Kinshazzaville Media is a production company based in Stockholm, Sweden, with the world as its workplace.
kinshazzaville.com
Adresser
Besöksadress
Karlsborgsvägen 11 3TR, 121 50 Johanneshov
Postadress
c/o Ola Fredholm, Karlsborgsvägen 11 3TR, 121 50 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva film-, TV-, webb- och musikproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 207 tkr | 578 tkr | – |
| 2018 | 1 104 tkr | 67 tkr | 274 tkr |
| 2019 | 1 058 tkr | 259 tkr | 426 tkr |
| 2020 | 717 tkr | 65 tkr | 479 tkr |
| 2021 | 688 tkr | −53 tkr | 527 tkr |
| 2022 | 1 014 tkr | 211 tkr | 577 tkr |
| 2023 | 942 tkr | −133 tkr | 414 tkr |
| 2024 | 699 tkr | 31 tkr | 445 tkr |
| 2025 | 554 tkr | −100 tkr | 412 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,9 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −18,2 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −20,8 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 554 | 699 | 942 | 1 014 | 688 | 717 | 1 058 | 1 104 | 1 207 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 105 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 554 | 699 | 942 | 1 014 | 688 | 822 | 1 058 | 1 104 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 23 | 8 | 261 | 37 | 36 | 19 | 107 | 181 | – |
| Övriga externa kostnader | 226 | 168 | 244 | 136 | 111 | 161 | 252 | 223 | – |
| Personalkostnader | 382 | 464 | 542 | 612 | 557 | 544 | 416 | 611 | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 31 | 31 | 18 | 31 | 32 | 22 | 22 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 655 | 671 | 1 079 | 803 | 742 | 757 | 797 | 1 036 | – |
| Rörelseresultat | −101 | 29 | −137 | 211 | −53 | 65 | 261 | 68 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 4 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 4 | −0 | 0 | −1 | −2 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −100 | 31 | −133 | 211 | −53 | 65 | 259 | 67 | 578 |
| Bokslutsdispositioner | 67 | 10 | 120 | −71 | 118 | 6 | −62 | −20 | – |
| Resultat före skatt | −33 | 41 | −13 | 140 | 65 | 71 | 197 | 47 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | 0 | 29 | 18 | 17 | 45 | 14 | – |
| Årets resultat | −33 | 31 | −13 | 110 | 47 | 54 | 152 | 33 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 42 | 65 | 96 | 127 | 34 | 66 | 52 | 74 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 75 | 75 | – |
| Anläggningstillgångar | 42 | 65 | 96 | 127 | 34 | 66 | 126 | 149 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 61 | 261 | 160 | 96 | 184 | 61 | – |
| Kortfristiga fordringar | 119 | 114 | 132 | 320 | 242 | 162 | 217 | 61 | – |
| Kassa och bank | 318 | 444 | 338 | 551 | 483 | 617 | 547 | 524 | – |
| Omsättningstillgångar | 437 | 558 | 470 | 871 | 725 | 779 | 765 | 585 | – |
| Summa tillgångar | 480 | 622 | 565 | 999 | 759 | 845 | 891 | 734 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 395 | 364 | 377 | 417 | 429 | 376 | 224 | 190 | – |
| Fritt eget kapital | 362 | 395 | 364 | 527 | 477 | 429 | 376 | 224 | – |
| Eget kapital | 412 | 445 | 414 | 577 | 527 | 479 | 426 | 274 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 67 | 77 | 197 | 126 | 245 | 250 | 188 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 37 | 37 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 8 | 5 | 4 | 6 | 62 | 10 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 79 | – |
| Kortfristiga skulder | 68 | 110 | 74 | 224 | 106 | 121 | 177 | 235 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 480 | 622 | 565 | 999 | 759 | 845 | 891 | 734 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 150 | 60 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,9 % | 80,1 % | 84,1 % | 73,5 % | 82,6 % | 79,8 % | 70,1 % | 57,6 % | – |
| Kassalikviditet | 646 % | 508 % | 635 % | 388 % | 685 % | 646 % | 431 % | 249 % | – |
| Rörelsemarginal | −18,3 % | 4,1 % | −14,5 % | 20,8 % | −7,7 % | 9,1 % | 24,7 % | 6,1 % | – |
| Vinstmarginal | −18,2 % | 4,4 % | −14,1 % | 20,8 % | −7,7 % | 9,1 % | 24,5 % | 6,1 % | 47,9 % |
| Omsättningstillväxt | −20,8 % | −25,8 % | −7,1 % | 47,4 % | −4 % | −32,2 % | −4,2 % | −8,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,1 % | 7 % | −3,2 % | 19,1 % | 9 % | 11,2 % | 35,7 % | 12,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 554 tkr | 699 tkr | 942 tkr | 1 014 tkr | 688 tkr | 717 tkr | 1 058 tkr | 1 104 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −33 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −33 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −31 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 31 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 412 tkr | 445 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −33 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 20 tkr | 10 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 47 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 362 tkr | 395 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 362 tkr | 395 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 42 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 268 tkr | 268 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 226 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 31 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 119 tkr | 81 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 67 tkr | 110 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 47 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kinshazzaville Media ABHuvudarbetsställe
Karlsborgsvägen 11 3TR, 121 50 Johanneshov
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559080-0644
Registreringsdatum
12 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.