swereg

Kived AB

559412-0148Aktiebolagreg. 2022

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Bålsta, Uppsala län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 298 tkr

+60 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

623 tkr

+80 % mot föregående år

Soliditet

91 %

+11,2 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Lilla Segerstavägen 7, 746 93 Bålsta

Postadress

Lilla Segerstavägen 7, 746 93 Bålsta

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska utföra tjänster inom markentreprenad, trädfällning, vedproduktion, konsultuppdrag samt därtill jämförlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 257 tkr895 tkr676 tkr
2024811 tkr346 tkr748 tkr
20251 298 tkr623 tkr1 241 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 91,2 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 48 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 60,1 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning1 2988111 257
Övriga rörelseintäkter7––
Rörelseintäkter1 3058111 257
Råvaror och förnödenheter22511364
Övriga externa kostnader188166170
Personalkostnader818–
Av- och nedskrivningar261175129
Rörelsekostnader682473363
Rörelseresultat623338895
Ränteintäkter och liknande−071
Finansiella poster−071
Resultat efter finansiella poster623346895
Bokslutsdispositioner–0−75
Resultat före skatt623346820
Skatt på årets resultat13074169
Årets resultat492272651

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar908632509
Anläggningstillgångar908632509
Kundfordringar166127279
Kortfristiga fordringar218329341
Kassa och bank30048326
Omsättningstillgångar518378668
Summa tillgångar1 4261 0101 177
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat723451–
Fritt eget kapital1 216723651
Eget kapital1 241748676
Obeskattade reserver757575
Leverantörsskulder5113285
Skatteskulder10173136
Kortfristiga skulder110186425
Summa eget kapital och skulder1 4261 0101 177

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Föreslagen utdelning (tkr)00200

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet91,2 %80 %62,5 %
Kassalikviditet469 %203 %157 %
Rörelsemarginal48 %41,7 %71,2 %
Vinstmarginal48 %42,6 %71,2 %
Omsättningstillväxt60,1 %−35,5 %–
Avkastning på eget kapital39,7 %36,4 %96,3 %
Omsättning per anställd–––
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar75 tkr75 tkr
Arets resultat eget kapital492 tkr272 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat492 tkr272 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−272 tkr−651 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning272 tkr651 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–200 tkr
Forandring overavskrivningar–0
Forslag disposition1 216 tkr723 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning1 216 tkr723 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter04 tkr
Inventarier verktyg installationer908 tkr632 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 474 tkr936 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar566 tkr304 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop538 tkr298 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar261 tkr175 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga52 tkr198 tkr
Ovriga kortfristiga skulder49 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 13 dec. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Kived ABHuvudarbetsställe

    Lilla Segerstavägen 7, 746 93 Bålsta

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559412-0148

Registreringsdatum

13 december 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Håbo, Uppsala län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
  • SNI 46.810 – Partihandel med bränslen
  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
  • SNI 81.230 – Annan rengöring

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler