Kivsta Gård & Trädgård AB
556981-7991Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 492 tkr
Resultat efter fin. poster
−383 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 556981-7991, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 556981-7991, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva trädgårds- och anläggningsarbeten, försäljning och byggnation av växthus och trädgårdsprodukter, uthyrning av lokaler, trädgårdsmaskiner och jordbruksmaskiner, handel med jordbruksprodukter och foder, foderproduktion, avelsverksameht, hästnäring, försäljning av konsumentvaror för trädgård och detaljhandel för trädgård samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 166 tkr | −63 tkr | – |
| 2018 | 491 tkr | 154 tkr | – |
| 2019 | 452 tkr | 171 tkr | 238 tkr |
| 2020 | 809 tkr | −71 tkr | 253 tkr |
| 2021 | 1 159 tkr | 254 tkr | 276 tkr |
| 2022 | 1 110 tkr | 287 tkr | 378 tkr |
| 2023 | 2 561 tkr | 383 tkr | 548 tkr |
| 2024 | 2 958 tkr | 963 tkr | 1 125 tkr |
| 2025 | 2 492 tkr | −383 tkr | 506 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,7 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −15,4 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −15,8 % – branschmedian 4,3 %
Median för 5235 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 492 | 2 958 | 2 561 | 1 110 | 1 159 | 809 | 452 | 491 | 166 |
| Rörelseintäkter | 2 492 | 2 958 | 2 561 | 1 110 | 1 159 | 809 | 452 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 284 | 1 325 | 1 152 | 272 | 210 | 352 | 75 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 506 | 468 | 890 | 452 | 582 | 455 | 159 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 134 | 153 | 112 | 92 | 81 | 70 | 47 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 924 | 1 946 | 2 153 | 816 | 898 | 876 | 282 | – | – |
| Rörelseresultat | 568 | 1 012 | 408 | 294 | 261 | −67 | 171 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 53 | 63 | 25 | 11 | 9 | 8 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −951 | −49 | −25 | −7 | −7 | −4 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −383 | 963 | 383 | 287 | 254 | −71 | 171 | 154 | −63 |
| Bokslutsdispositioner | −158 | −238 | −170 | −158 | −225 | 90 | −117 | – | – |
| Resultat före skatt | −541 | 725 | 214 | 128 | 29 | 19 | 53 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 77 | 148 | 44 | 26 | 6 | 4 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −618 | 577 | 170 | 102 | 23 | 15 | 53 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 878 | 919 | 996 | 711 | 778 | 509 | 537 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 322 | 620 | 161 | 161 | 155 | 149 | 141 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 200 | 1 539 | 1 157 | 872 | 933 | 658 | 678 | – | – |
| Varulager | 698 | 802 | 380 | 582 | 387 | 403 | 556 | – | – |
| Kundfordringar | 585 | 916 | 664 | 188 | 184 | 24 | 32 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 729 | 1 020 | 778 | 235 | 227 | 77 | 34 | – | – |
| Kassa och bank | 240 | 483 | 484 | 364 | 252 | 77 | 192 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 667 | 2 305 | 1 642 | 1 181 | 866 | 557 | 783 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 867 | 3 844 | 2 799 | 2 054 | 1 798 | 1 215 | 1 461 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 075 | 498 | 328 | 226 | 203 | 188 | 135 | – | – |
| Fritt eget kapital | 456 | 1 075 | 498 | 328 | 226 | 203 | 188 | – | – |
| Eget kapital | 506 | 1 125 | 548 | 378 | 276 | 253 | 238 | – | – |
| Obeskattade reserver | 978 | 819 | 581 | 411 | 253 | 27 | 117 | – | – |
| Långfristiga skulder | 552 | 783 | 1 006 | 924 | 1 093 | 848 | 741 | – | – |
| Leverantörsskulder | 312 | 545 | 220 | 130 | 43 | 28 | 42 | – | – |
| Skatteskulder | 152 | 159 | 60 | 28 | 10 | 4 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 831 | 1 117 | 664 | 340 | 176 | 86 | 364 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 867 | 3 844 | 2 799 | 2 054 | 1 798 | 1 215 | 1 461 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,7 % | 46,2 % | 36,1 % | 34,3 % | 26,5 % | 22,6 % | 22,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 117 % | 135 % | 190 % | 176 % | 272 % | 178 % | 62 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,8 % | 34,2 % | 15,9 % | 26,5 % | 22,5 % | −8,3 % | 37,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −15,4 % | 32,6 % | 15 % | 25,9 % | 21,9 % | −8,8 % | 37,8 % | 31,4 % | −38 % |
| Omsättningstillväxt | −15,8 % | 15,5 % | 130,7 % | −4,2 % | 43,3 % | 79 % | −7,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −122,1 % | 51,3 % | 31 % | 27 % | 8,3 % | 6,1 % | 22,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 578 tkr | 529 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag | 48 tkr | 39 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 48 tkr | 39 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 9 tkr | 19 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 274 tkr | 581 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 181 tkr | 581 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 600 tkr | 440 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 907 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 907 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −618 tkr | 577 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −618 tkr | 577 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −577 tkr | −170 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 577 tkr | 170 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 506 tkr | 1 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −618 tkr | 577 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −48 tkr | −8 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −110 tkr | −230 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 122 tkr | 66 tkr |
| Forslag disposition | 456 tkr | 1 075 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 456 tkr | 1 075 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 878 tkr | 919 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 671 tkr | 1 578 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 793 tkr | 659 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 92 tkr | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 134 tkr | 153 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 698 tkr | 802 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 422 tkr | 622 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 907 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 184 tkr | 248 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 106 tkr | 81 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 422 tkr | 622 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 130 tkr | 162 tkr |
| Periodiseringsfonder | 400 tkr | 290 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 8 tkr | 13 tkr |
| Stallda sakerheter | 497 tkr | 661 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 497 tkr | 661 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 77 tkr | 83 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Kivsta Gård & Trädgård ABHuvudarbetsställe
Kivra: 556981-7991, 106 31 Stockholm
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556981-7991
Registreringsdatum
4 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.199 – Odling av övriga ett- och tvååriga växter
- SNI 25.110 – Tillverkning av metallstommar och delar därav
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.