Kjell Hansson IT-Konsult AB
556799-9924Aktiebolagreg. 2010
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 128 tkr
Resultat efter fin. poster
489 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kringelvägen 23, 168 64 Bromma
Postadress
Kringelvägen 23, 168 64 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och utbildning inom IT- branschen i första hand inriktat på systemutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 041 tkr | 635 tkr | – |
| 2019 | 2 164 tkr | 757 tkr | – |
| 2020 | 2 094 tkr | 749 tkr | 2 481 tkr |
| 2021 | 2 070 tkr | 657 tkr | 2 598 tkr |
| 2022 | 2 049 tkr | 590 tkr | 2 739 tkr |
| 2023 | 2 161 tkr | 740 tkr | 2 955 tkr |
| 2024 | 2 097 tkr | 527 tkr | 3 010 tkr |
| 2025 | 2 128 tkr | 489 tkr | 3 050 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 23 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 1,5 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 128 | 2 097 | 2 161 | 2 049 | 2 070 | 2 094 | 2 164 | 2 041 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 45 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 128 | 2 097 | 2 161 | 2 049 | 2 070 | 2 139 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 375 | 375 | 244 | 352 | 331 | 334 | – | – |
| Personalkostnader | 1 311 | 1 283 | 1 262 | 1 121 | 1 088 | 1 061 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 686 | 1 658 | 1 506 | 1 473 | 1 419 | 1 395 | – | – |
| Rörelseresultat | 442 | 440 | 655 | 577 | 651 | 743 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 47 | 87 | 85 | 13 | 6 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 47 | 87 | 85 | 13 | 6 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 489 | 527 | 740 | 590 | 657 | 749 | 757 | 635 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | 20 | 10 | 60 | −40 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 524 | 547 | 750 | 650 | 617 | 749 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 115 | 122 | 163 | 139 | 131 | 163 | – | – |
| Årets resultat | 409 | 425 | 587 | 511 | 487 | 586 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 090 | 1 090 | 1 090 | 1 090 | 1 090 | 1 090 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 090 | 1 090 | 1 090 | 1 090 | 1 090 | 1 090 | – | – |
| Kundfordringar | 438 | 423 | 482 | 492 | 453 | 461 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 563 | 606 | 710 | 680 | 679 | 656 | – | – |
| Kassa och bank | 2 927 | 2 898 | 2 743 | 2 606 | 2 496 | 2 382 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 489 | 3 504 | 3 454 | 3 286 | 3 175 | 3 039 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 579 | 4 594 | 4 544 | 4 376 | 4 265 | 4 129 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 540 | 2 485 | 2 269 | 2 128 | 2 011 | 1 796 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 950 | 2 910 | 2 855 | 2 639 | 2 498 | 2 381 | – | – |
| Eget kapital | 3 050 | 3 010 | 2 955 | 2 739 | 2 598 | 2 481 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 255 | 1 290 | 1 310 | 1 320 | 1 380 | 1 340 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 25 | 0 | 8 | 4 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 275 | 294 | 278 | 317 | 287 | 308 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 579 | 4 594 | 4 544 | 4 376 | 4 265 | 4 129 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 325 | 370 | 370 | 370 | 370 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,4 % | 87,8 % | 87,9 % | 86,5 % | 86,6 % | 85,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 270 % | 1 193 % | 1 240 % | 1 036 % | 1 106 % | 988 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 20,8 % | 21 % | 30,3 % | 28,1 % | 31,5 % | 35,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23 % | 25,1 % | 34,2 % | 28,8 % | 31,7 % | 35,8 % | 35 % | 31,1 % |
| Omsättningstillväxt | 1,5 % | −3 % | 5,5 % | −1 % | −1,2 % | −3,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,4 % | 14,1 % | 19,9 % | 18,7 % | 18,7 % | 23,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 128 tkr | 2 097 tkr | 2 161 tkr | 2 049 tkr | 2 070 tkr | 2 094 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 090 tkr | 1 090 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 090 tkr | 1 090 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 409 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 409 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −425 tkr | −587 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 425 tkr | 587 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 370 tkr | 370 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 050 tkr | 3 010 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 409 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 370 tkr | 370 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 35 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 2 950 tkr | 2 910 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 625 tkr | 2 540 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 83 tkr | 143 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 125 tkr | 120 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 255 tkr | 1 290 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 145 tkr | 149 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Kjell Hansson IT-Konsult ABHuvudarbetsställe
Kringelvägen 23, 168 64 Bromma
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556799-9924
Registreringsdatum
29 januari 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.