Kjell's Bowling, MC & Träningscenter AB
556571-2907Aktiebolagreg. 1999
Tranås, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
73 tkr
Resultat efter fin. poster
−51 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mjölbyvägen 74, 573 43 Tranås
Postadress
Mjölbyvägen 74, 573 43 Tranås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultationer inom bowlingbranschen samt serviceverksamhet, reservdels- försäljning och nyförsäljning inom motorcykelbranschen ävensom tränings- och gymverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 563 tkr | 292 tkr | – |
| 2019 | 2 390 tkr | 329 tkr | – |
| 2020 | 486 tkr | 1 419 tkr | 1 798 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −431 tkr | 743 tkr |
| 2022 | 497 tkr | −3 tkr | 490 tkr |
| 2023 | 379 tkr | −159 tkr | 31 tkr |
| 2024 | 211 tkr | 20 tkr | 51 tkr |
| 2025 | 73 tkr | −51 tkr | 1 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal −69,9 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt −65,4 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 73 | 211 | 379 | 497 | 0 | 486 | 2 390 | 2 563 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 144 | 19 | 22 | 959 | – | – |
| Rörelseintäkter | 73 | 212 | 524 | 516 | 22 | 1 445 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 61 | 66 | 114 | 129 | 132 | 502 | – | – |
| Personalkostnader | 53 | 93 | 540 | 369 | 284 | 61 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 20 | 47 | – | – |
| Rörelsekostnader | 114 | 159 | 655 | 498 | 436 | 614 | – | – |
| Rörelseresultat | −40 | 52 | −132 | 17 | −414 | 830 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 2 489 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 32 | 27 | 21 | 16 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | −10 | −32 | −27 | −20 | −16 | 589 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | 20 | −159 | −3 | −431 | 1 419 | 329 | 292 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 245 | – | – |
| Resultat före skatt | −51 | 20 | −159 | −3 | −431 | 1 664 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 229 | – | – |
| Årets resultat | −51 | 20 | −159 | −3 | −431 | 1 436 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 16 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 22 | 17 | 4 | 101 | 4 | – | – |
| Kassa och bank | 17 | 257 | 324 | 811 | 1 285 | 2 398 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 | 279 | 342 | 815 | 1 386 | 2 402 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 | 279 | 342 | 815 | 1 386 | 2 422 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | −69 | −89 | 70 | 373 | 1 053 | 243 | – | – |
| Fritt eget kapital | −119 | −69 | −89 | 370 | 623 | 1 678 | – | – |
| Eget kapital | 1 | 51 | 31 | 490 | 743 | 1 798 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 205 | 276 | 255 | 244 | 230 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 8 | 5 | 0 | 4 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 123 | 132 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 17 | 23 | 34 | 70 | 399 | 394 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 | 279 | 342 | 815 | 1 386 | 2 422 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3 % | 18,3 % | 9,1 % | 60,1 % | 53,6 % | 74,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 103 % | 1 204 % | 1 004 % | 1 160 % | 348 % | 610 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −55,2 % | 24,7 % | −34,7 % | 3,5 % | – | 170,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −69,9 % | 9,5 % | −41,9 % | −0,6 % | – | 292 % | 13,8 % | 11,4 % |
| Omsättningstillväxt | −65,4 % | −44,3 % | −23,7 % | 2,3 % | −100 % | −79,7 % | −6,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −9 564,1 % | 39,1 % | −510 % | −0,6 % | −58 % | 79,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 73 tkr | 211 tkr | – | 497 tkr | 0 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −51 tkr | 20 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 205 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −51 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | 159 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | −159 tkr |
| Forslag disposition | −119 tkr | −69 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −119 tkr | −69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 970 | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 15 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 900 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 900 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Kjell's Bowling, MC & Träningscenter ABHuvudarbetsställe
Mjölbyvägen 74, 573 43 Tranås
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556571-2907
Registreringsdatum
14 juni 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tranås, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar
- SNI 30.910 – Tillverkning av motorcyklar
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.