swereg

Kjellsa Reklamstudio Aktiebolag

556547-2841Aktiebolagreg. 1997

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Osby, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

572 tkr

−18 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

8 tkr

+14 % mot föregående år

Soliditet

70 %

−21,3 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Kjellsa Reklamstudio – Logotyper, grafisk profil och trycksaker till sociala medier, mailutskick, hemsida och e-handel.

kjellsa.se

Adresser

Besöksadress

Södra Portgatan 28 B, 283 50 Osby

Postadress

Södra Portgatan 28 B, 283 50 Osby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva design och grafisk formgivning inom området reklam och informationsteknologi samt idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 458 tkr150 tkr373 tkr
20231 175 tkr9 tkr380 tkr
2024694 tkr7 tkr385 tkr
2025572 tkr8 tkr366 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 70,3 % – branschmedian 66,2 %

Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt −17,6 % – branschmedian −4,4 %

Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning5726941 1751 458
Övriga rörelseintäkter034215238
Rörelseintäkter5727281 3901 696
Råvaror och förnödenheter284373417553
Övriga externa kostnader156171236367
Personalkostnader111158706602
Av- och nedskrivningar14182222
Rörelsekostnader5647201 3811 544
Rörelseresultat889152
Räntekostnader och liknande−0101
Finansiella poster0−10−1
Resultat efter finansiella poster879150
Resultat före skatt879150
Skatt på årets resultat22237
Årets resultat657113

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar0143254
Finansiella anläggningstillgångar125125125125
Anläggningstillgångar125139157179
Varulager01––
Kundfordringar568870175
Kortfristiga fordringar9712478183
Kassa och bank299157239141
Omsättningstillgångar397282317324
Summa tillgångar522421474503
Aktiekapital100100100100
Bundet eget kapital107107107107
Balanserat resultat253273266153
Fritt eget kapital259278273266
Eget kapital366385380373
Leverantörsskulder4992463
Skatteskulder–0519
Kortfristiga skulder1553594130
Summa eget kapital och skulder522421474503

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda2222
Föreslagen utdelning (tkr)000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet70,3 %91,6 %80,2 %74,2 %
Kassalikviditet256 %793 %338 %250 %
Rörelsemarginal1,3 %1,1 %0,8 %10,4 %
Vinstmarginal1,4 %1 %0,8 %10,3 %
Omsättningstillväxt−17,6 %−40,9 %−19,4 %–
Avkastning på eget kapital1,6 %1,3 %1,9 %30,4 %
Omsättning per anställd286 tkr347 tkr587 tkr729 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav125 tkr125 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden125 tkr125 tkr
Arets resultat eget kapital6 tkr5 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat6 tkr5 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−5 tkr−7 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning5 tkr7 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning25 tkr–
Forskott fran kunder75 tkr–
Forskott till leverantorer01 tkr
Forslag disposition259 tkr278 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning259 tkr278 tkr
Inventarier verktyg installationer014 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden288 tkr288 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar288 tkr275 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar14 tkr18 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar00
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden21 tkr21 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar21 tkr21 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga41 tkr35 tkr
Ovriga kortfristiga skulder29 tkr27 tkr
Reservfond7 tkr7 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter2 tkr255

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Kjellsa Reklamstudio AktiebolagHuvudarbetsställe

    Södra Portgatan 28 B, 283 50 Osby

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556547-2841

Registreringsdatum

14 oktober 1997

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Osby, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler