Kjellssons Lantbruk AB
559413-6045Aktiebolagreg. 2022
Ljung, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
14 496 tkr
Resultat efter fin. poster
3 260 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hägdene Ängslyckan, 524 95 Ljung
Postadress
c/o Tobias Kjellsson, Hägdene Ängslyckan, 524 95 Ljung
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva mjölk och nötköttsproduktion samt entreprenadverksamhet inom jord och skogsbruk.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 11 006 tkr | 3 488 tkr | 1 747 tkr |
| 2024 | 12 757 tkr | 3 124 tkr | 3 527 tkr |
| 2025 | 14 496 tkr | 3 260 tkr | 5 313 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,4 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 22,5 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 13,6 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 496 | 12 757 | 11 006 |
| Förändring av lager | −56 | 268 | 2 248 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 423 | 1 144 | 1 442 |
| Rörelseintäkter | 15 863 | 14 170 | 14 697 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 819 | 6 856 | 6 745 |
| Övriga externa kostnader | 3 637 | 2 907 | 3 623 |
| Personalkostnader | 1 218 | 878 | 608 |
| Av- och nedskrivningar | 736 | 428 | 72 |
| Rörelsekostnader | 12 410 | 11 069 | 11 047 |
| Rörelseresultat | 3 453 | 3 101 | 3 649 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 6 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 212 | 0 | 162 |
| Finansiella poster | −192 | 23 | −162 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 260 | 3 124 | 3 488 |
| Bokslutsdispositioner | −1 010 | −885 | −1 413 |
| Resultat före skatt | 2 251 | 2 239 | 2 075 |
| Skatt på årets resultat | 465 | 459 | 427 |
| Årets resultat | 1 786 | 1 780 | 1 647 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 268 | 3 009 | 2 586 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 393 | 360 | 322 |
| Anläggningstillgångar | 4 661 | 3 369 | 2 908 |
| Varulager | 6 807 | 7 015 | 6 513 |
| Kundfordringar | 213 | 872 | 686 |
| Kortfristiga fordringar | 2 625 | 2 065 | 1 867 |
| Kassa och bank | 249 | 822 | 338 |
| Omsättningstillgångar | 9 681 | 9 902 | 8 718 |
| Summa tillgångar | 14 342 | 13 272 | 11 626 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 427 | 1 647 | – |
| Fritt eget kapital | 5 213 | 3 427 | 1 647 |
| Eget kapital | 5 313 | 3 527 | 1 747 |
| Obeskattade reserver | 3 307 | 2 298 | 1 413 |
| Långfristiga skulder | 2 260 | 4 050 | 4 400 |
| Leverantörsskulder | 2 447 | 2 485 | 1 728 |
| Skatteskulder | 505 | 857 | 410 |
| Kortfristiga skulder | 3 462 | 3 397 | 4 066 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 342 | 13 272 | 11 626 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,4 % | 40,3 % | 24,7 % |
| Kassalikviditet | 83 % | 85 % | 54 % |
| Rörelsemarginal | 23,8 % | 24,3 % | 33,2 % |
| Vinstmarginal | 22,5 % | 24,5 % | 31,7 % |
| Omsättningstillväxt | 13,6 % | 15,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,6 % | 50,5 % | 94,3 % |
| Omsättning per anställd | 7 248 tkr | 12 757 tkr | 11 006 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (46)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 920 tkr | 1 650 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag | 351 tkr | 56 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 351 tkr | 56 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | – | 303 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 303 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 28 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 786 tkr | 1 780 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 786 tkr | 1 780 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 780 tkr | −1 647 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 780 tkr | 1 647 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 313 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 786 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −270 tkr | 858 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −752 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 32 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 42 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 8 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 42 tkr | – |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | 1 040 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 213 tkr | 3 427 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 213 tkr | 3 427 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 293 tkr | 172 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 268 tkr | 3 009 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 503 tkr | 3 509 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 235 tkr | 499 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 994 tkr | 851 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 736 tkr | 428 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 214 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 362 tkr | 1 514 tkr |
| Lager varor under tillverkning | – | 1 184 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 4 000 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 13 tkr | −27 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 079 tkr | 989 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 191 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 186 tkr | – |
| Ovriga lagertillgangar | 4 232 tkr | 4 317 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 260 tkr | 4 050 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 635 tkr | 648 tkr |
| Periodiseringsfonder | 752 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 16 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 16 tkr | – |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | −43 tkr |
| Skulder ovriga foretag agarintresse kortfristiga | 15 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 117 tkr | 74 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 19 dec. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Kjellssons Lantbruk ABHuvudarbetsställe
Hägdene Ängslyckan, 524 95 Ljung
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559413-6045
Registreringsdatum
19 december 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Herrljunga, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.410 – Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
- SNI 01.420 – Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.