Klara Siffror AB
556950-1835Aktiebolagreg. 2013
Köping, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
103 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Boda 4, 731 93 Köping
Postadress
Boda 4, 731 93 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och rådgivning inom ekonomi och företagsutveckling samt därmed förenlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 1 220 tkr | 63 tkr | – |
| 2016 | 1 491 tkr | 88 tkr | – |
| 2017 | 2 411 tkr | 482 tkr | – |
| 2018 | 2 723 tkr | 193 tkr | 376 tkr |
| 2019 | 3 023 tkr | 205 tkr | 390 tkr |
| 2020 | 4 088 tkr | 991 tkr | 925 tkr |
| 2021 | 3 097 tkr | 488 tkr | 659 tkr |
| 2022 | 2 652 tkr | 398 tkr | 598 tkr |
| 2023 | 2 590 tkr | 674 tkr | 731 tkr |
| 2024 | 262 tkr | −2 tkr | 48 tkr |
| 2025 | 103 tkr | 1 tkr | 48 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −60,7 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 103 | 262 | 2 590 | 2 652 | 3 097 | 4 088 | 3 023 | 2 723 | 2 411 | 1 491 | 1 220 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 5 | 185 | 78 | 80 | 60 | 78 | 23 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 103 | 267 | 2 775 | 2 730 | 3 177 | 4 148 | 3 101 | 2 746 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 31 | 55 | 58 | 25 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 102 | 261 | 776 | 663 | 659 | 806 | 740 | 510 | – | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 8 | 1 329 | 1 690 | 2 001 | 2 297 | 2 098 | 2 015 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 102 | 269 | 2 105 | 2 353 | 2 690 | 3 158 | 2 896 | 2 550 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 | −2 | 670 | 377 | 487 | 990 | 205 | 195 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 4 | −0 | 1 | 0 | −1 | −3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −2 | 674 | 398 | 488 | 991 | 205 | 193 | 482 | 88 | 63 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 55 | – | 0 | −55 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | −2 | 674 | 432 | 488 | 991 | 150 | 193 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 142 | 93 | 104 | 216 | 35 | 47 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 | −2 | 532 | 339 | 385 | 775 | 114 | 146 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 2 | 722 | 273 | 371 | 534 | 418 | 441 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 3 | 729 | 445 | 575 | 620 | 625 | 597 | – | – | – |
| Kassa och bank | 71 | 48 | 104 | 401 | 596 | 959 | 294 | 191 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 73 | 52 | 832 | 846 | 1 171 | 1 579 | 920 | 788 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 73 | 52 | 838 | 852 | 1 177 | 1 585 | 926 | 788 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −2 | 0 | 148 | 209 | 225 | 100 | 226 | 180 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 | −2 | 681 | 548 | 609 | 875 | 340 | 326 | – | – | – |
| Eget kapital | 48 | 48 | 731 | 598 | 659 | 925 | 390 | 376 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 55 | 55 | 55 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 34 | 78 | 49 | 184 | 79 | 88 | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 44 | 40 | 206 | 160 | 0 | 73 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 25 | 4 | 108 | 254 | 463 | 605 | 481 | 413 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 73 | 52 | 838 | 852 | 1 177 | 1 585 | 926 | 788 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 2 | 2 | 2.5 | 3.5 | 3 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 681 | – | – | 250 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66 % | 92,5 % | 87,1 % | 70,2 % | 59,7 % | 61,1 % | 46,8 % | 47,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 294 % | 1 330 % | 772 % | 334 % | 253 % | 261 % | 191 % | 191 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | −0,8 % | 25,9 % | 14,2 % | 15,7 % | 24,2 % | 6,8 % | 7,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 1 % | −0,8 % | 26 % | 15 % | 15,8 % | 24,2 % | 6,8 % | 7,1 % | 20 % | 5,9 % | 5,2 % |
| Omsättningstillväxt | −60,7 % | −89,9 % | −2,3 % | −14,4 % | −24,2 % | 35,2 % | 11 % | 12,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 % | −4,8 % | 72,8 % | 56,7 % | 58,4 % | 83,8 % | 29,3 % | 38,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 295 tkr | 1 326 tkr | 1 239 tkr | 1 168 tkr | 1 008 tkr | 908 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 6 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 727 | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 727 | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −532 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 532 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 681 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 48 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 727 | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 681 tkr |
| Forslag disposition | −2 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 tkr | −2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 3 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −1 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 14 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Klara Siffror ABHuvudarbetsställe
Boda 4, 731 93 Köping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556950-1835
Registreringsdatum
25 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Köping, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.