Klint Fastigheter Kalven AB
556146-6409Aktiebolagreg. 1971
Åtvidaberg, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 686 tkr
Resultat efter fin. poster
294 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stationshuset 1, 597 30 Åtvidaberg
Postadress
Stationshuset 1, 597 30 Åtvidaberg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 408 tkr | 407 tkr | – |
| 2018 | 1 432 tkr | 408 tkr | – |
| 2019 | 1 382 tkr | 318 tkr | 1 097 tkr |
| 2020 | 1 454 tkr | 307 tkr | 1 160 tkr |
| 2021 | 1 357 tkr | 219 tkr | 1 157 tkr |
| 2022 | 1 524 tkr | 421 tkr | 1 342 tkr |
| 2023 | 1 595 tkr | 305 tkr | 1 384 tkr |
| 2024 | 1 686 tkr | 294 tkr | 1 377 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 17,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 686 | 1 595 | 1 524 | 1 357 | 1 454 | 1 382 | 1 432 | 1 408 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 29 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 686 | 1 595 | 1 553 | 1 357 | 1 454 | 1 382 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 59 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 823 | 715 | 734 | 639 | 635 | 609 | – | – |
| Personalkostnader | 85 | 99 | 215 | 316 | 331 | 276 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 69 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | – | – |
| Rörelsekostnader | 977 | 938 | 1 013 | 1 019 | 1 030 | 949 | – | – |
| Rörelseresultat | 709 | 658 | 540 | 337 | 424 | 433 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 14 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 425 | 367 | 120 | 118 | 117 | 115 | – | – |
| Finansiella poster | −416 | −353 | −119 | −118 | −117 | −115 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 305 | 421 | 219 | 307 | 318 | 408 | 407 |
| Resultat före skatt | 294 | 305 | 421 | 219 | 307 | 318 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 60 | 63 | 87 | 45 | 67 | 69 | – | – |
| Årets resultat | 233 | 242 | 334 | 174 | 240 | 249 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 092 | 9 064 | 9 097 | 9 161 | 9 224 | 9 288 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 092 | 9 064 | 9 097 | 9 161 | 9 224 | 9 288 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 109 | 46 | 32 | 96 | 47 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 892 | 1 197 | 1 395 | 1 658 | 1 482 | 1 419 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 001 | 1 244 | 1 427 | 1 754 | 1 530 | 1 419 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 093 | 10 308 | 10 524 | 10 914 | 10 754 | 10 706 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 014 | 1 012 | 877 | 853 | 790 | 718 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 247 | 1 254 | 1 212 | 1 027 | 1 030 | 967 | – | – |
| Eget kapital | 1 377 | 1 384 | 1 342 | 1 157 | 1 160 | 1 097 | – | – |
| Långfristiga skulder | 8 185 | 8 255 | 8 325 | 8 395 | 8 395 | 8 465 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 36 | 5 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 100 | 39 | 38 | 34 | 0 | 29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 532 | 670 | 858 | 1 362 | 1 199 | 1 145 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 093 | 10 308 | 10 524 | 10 914 | 10 754 | 10 706 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 240 | 200 | 150 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,6 % | 13,4 % | 12,8 % | 10,6 % | 10,8 % | 10,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 188 % | 186 % | 166 % | 129 % | 128 % | 124 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 42,1 % | 41,2 % | 35,4 % | 24,9 % | 29,2 % | 31,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,4 % | 19,1 % | 27,6 % | 16,1 % | 21,1 % | 23 % | 28,5 % | 28,9 % |
| Omsättningstillväxt | 5,7 % | 4,7 % | 12,3 % | −6,7 % | 5,2 % | −3,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 % | 17,5 % | 24,9 % | 15 % | 20,7 % | 22,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 843 tkr | 798 tkr | 762 tkr | 679 tkr | 727 tkr | 691 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 233 tkr | 242 tkr |
| Byggnader mark | 8 998 tkr | 9 064 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 10 951 tkr | 10 951 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 981 tkr | 1 917 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 64 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 233 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −242 tkr | −334 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 242 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 240 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 377 tkr | 1 384 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 233 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 240 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 1 247 tkr | 1 254 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 247 tkr | 1 014 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 97 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 97 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 97 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 835 tkr | 7 905 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | −3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 109 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 379 tkr | 627 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 8 185 tkr | 8 255 tkr |
| Reservfond | 30 tkr | 30 tkr |
| Stallda sakerheter | 12 361 tkr | 12 361 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 12 361 tkr | 12 361 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 25 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 53 tkr | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Klint Fastigheter Kalven ABHuvudarbetsställe
Stationshuset 1, 597 30 Åtvidaberg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556146-6409
Registreringsdatum
10 maj 1971
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Åtvidaberg, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.