Klonic AB
559180-0452Aktiebolagreg. 2018
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
328 tkr
Resultat efter fin. poster
219 tkr
Soliditet
–
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Slånvägen 9, 756 55 Uppsala
Postadress
c/o Agerberg, Slånvägen 9, 756 55 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom hälsa, pedagogik, skapande och formgivning, samt därtill förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 318 tkr | 222 tkr | 223 tkr |
| 2020 | 210 tkr | 132 tkr | 327 tkr |
| 2021 | 167 tkr | 120 tkr | 422 tkr |
| 2022 | 241 tkr | 158 tkr | 547 tkr |
| 2023 | 217 tkr | 149 tkr | 479 tkr |
| 2024 | 210 tkr | 113 tkr | 373 tkr |
| 2025 | 328 tkr | 219 tkr | 0 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet – – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 66,8 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 56,2 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 328 | 210 | 217 | 241 | 167 | 210 | 318 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 6 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 331 | 217 | 218 | 241 | 167 | 210 | 318 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 3 | – |
| Handelsvaror | −3 | −5 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 104 | 106 | 65 | 67 | 37 | 71 | 84 | – |
| Personalkostnader | 1 | 2 | 3 | 15 | 8 | 6 | 10 | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 113 | 105 | 70 | 83 | 46 | 78 | 96 | – |
| Rörelseresultat | 218 | 112 | 148 | 158 | 120 | 132 | 222 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 219 | 113 | 149 | 158 | 120 | 132 | 222 | – |
| Resultat före skatt | 219 | 113 | 149 | 158 | 120 | 132 | 222 | – |
| Skatt på årets resultat | 45 | 23 | 31 | 33 | 25 | 28 | 49 | – |
| Årets resultat | 174 | 90 | 119 | 125 | 95 | 104 | 173 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 49 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 49 | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 0 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 33 | 0 | 116 | 0 | 0 | 30 | 4 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 124 | 195 | 56 | 30 | 78 | 7 | – |
| Kassa och bank | 0 | 319 | 407 | 553 | 463 | 378 | 347 | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 448 | 601 | 609 | 493 | 456 | 354 | – |
| Summa tillgångar | 0 | 496 | 601 | 609 | 493 | 456 | 354 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 176 | 233 | 310 | 372 | 277 | 173 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 0 | 323 | 429 | 497 | 372 | 277 | 173 | – |
| Eget kapital | 0 | 373 | 479 | 547 | 422 | 327 | 223 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 45 | – | – | 0 | 6 | 77 | 49 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 123 | 123 | 62 | 71 | 129 | 131 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 0 | 496 | 601 | 609 | 493 | 456 | 354 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | 195 | 188 | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | – | 75,2 % | 79,6 % | 89,9 % | 85,6 % | 71,7 % | 63 % | – |
| Kassalikviditet | – | 359 % | 490 % | 987 % | 694 % | 353 % | 270 % | – |
| Rörelsemarginal | 66,4 % | 53 % | 68,2 % | 65,5 % | 72,2 % | 62,9 % | 69,7 % | – |
| Vinstmarginal | 66,8 % | 53,6 % | 68,7 % | 65,5 % | 72 % | 62,9 % | 69,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 56,2 % | −3,2 % | −9,8 % | 44,7 % | −20,8 % | −34 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | – | 24,1 % | 24,8 % | 22,9 % | 22,6 % | 31,8 % | 77,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 164 tkr | 105 tkr | 109 tkr | 120 tkr | 83 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 174 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 174 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −90 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 90 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 400 tkr | 373 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 174 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 195 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 350 tkr | 323 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 350 tkr | 223 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 16 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 8 tkr | 5 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 38 tkr | 49 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 50 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 2 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 50 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 61 tkr | 107 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 157 tkr | 123 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 15 nov. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Klonic ABHuvudarbetsställe
Slånvägen 9, 756 55 Uppsala
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559180-0452
Registreringsdatum
15 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 85.522 – Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
- SNI 90.120 – Bildkonst
Övriga registrerade namn
1 st
- Studio Dotform – särskilt företagsnamn, registrerat 27 mars 2025. För den del av verksamheten som avser pedagogik, skapande, formgivning.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.