KM Taxi AB
559329-1411Aktiebolagreg. 2021
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
923 tkr
Resultat efter fin. poster
125 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Altfiolsvägen 20, 756 54 Uppsala
Postadress
c/o Karwan Majed, Altfiolsvägen 20, 756 54 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva taxiverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 242 tkr | 374 tkr | 322 tkr |
| 2023 | 921 tkr | 0 tkr | 322 tkr |
| 2024 | 891 tkr | 70 tkr | 278 tkr |
| 2025 | 923 tkr | 125 tkr | 277 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,4 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 13,5 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 3,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 923 | 891 | 921 | 1 242 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 19 |
| Rörelseintäkter | 923 | 891 | 921 | 1 261 |
| Råvaror och förnödenheter | 281 | 287 | 310 | 376 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 90 | 61 | 52 |
| Personalkostnader | 338 | 330 | 444 | 425 |
| Av- och nedskrivningar | 103 | 103 | 89 | 33 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 3 | – |
| Rörelsekostnader | 795 | 810 | 906 | 886 |
| Rörelseresultat | 128 | 82 | 14 | 374 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 12 | 14 | – |
| Finansiella poster | −4 | −12 | −14 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 125 | 70 | 0 | 374 |
| Resultat före skatt | 125 | 70 | 0 | 374 |
| Skatt på årets resultat | 26 | 14 | 0 | 77 |
| Årets resultat | 99 | 55 | 0 | 297 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 197 | 300 | 403 | 105 |
| Anläggningstillgångar | 197 | 300 | 403 | 105 |
| Kundfordringar | 71 | 63 | 76 | 90 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 93 | 83 | 144 |
| Kassa och bank | 73 | 50 | 74 | 213 |
| Omsättningstillgångar | 155 | 144 | 157 | 357 |
| Summa tillgångar | 353 | 444 | 560 | 462 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 153 | 197 | 297 | – |
| Fritt eget kapital | 252 | 253 | 297 | 297 |
| Eget kapital | 277 | 278 | 322 | 322 |
| Långfristiga skulder | 20 | 102 | 183 | 70 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Skatteskulder | – | 0 | 11 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 56 | 64 | 55 | 70 |
| Summa eget kapital och skulder | 353 | 444 | 560 | 462 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 110 | 100 | 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,4 % | 62,6 % | 57,6 % | 69,8 % |
| Kassalikviditet | 279 % | 223 % | 287 % | 512 % |
| Rörelsemarginal | 13,9 % | 9,2 % | 1,6 % | 30,1 % |
| Vinstmarginal | 13,5 % | 7,8 % | 0 % | 30,1 % |
| Omsättningstillväxt | 3,6 % | −3,2 % | −25,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 % | 19,9 % | 0 % | 92,2 % |
| Omsättning per anställd | 923 tkr | 891 tkr | 921 tkr | 1 242 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 99 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 99 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −55 tkr | −66 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 55 tkr | 66 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 252 tkr | 253 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 142 tkr | 153 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 110 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 197 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 514 tkr | 514 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 317 tkr | 214 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 103 tkr | 103 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 56 tkr | 64 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 20 tkr | 102 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 29 juli 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
KM Taxi ABHuvudarbetsställe
Altfiolsvägen 20, 756 54 Uppsala
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559329-1411
Registreringsdatum
29 juli 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.