KMK Omsorg AB
556884-0101Aktiebolagreg. 2012
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
47 522 tkr
Resultat efter fin. poster
3 132 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
112
Personlig Assistans | Hem | KMK Omsorg
Personlig Assistans i Uppsala & hela Sverige. Vi ger dig & din assistent trygghet i vardagen och utformar din assistans tillsammans med dig!
kmkomsorg.se
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 71, 753 21 Uppsala
Postadress
Kungsgatan 71, 753 21 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva vård, omsorg och service, utredningar och konsultinsatser enligt SoL, LSS och HSL samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 042 tkr | 1 195 tkr | – |
| 2018 | 2 194 tkr | 71 tkr | 1 431 tkr |
| 2019 | 1 350 tkr | 2 tkr | 1 433 tkr |
| 2020 | 840 tkr | 27 tkr | 1 454 tkr |
| 2021 | 1 650 tkr | 22 tkr | 1 441 tkr |
| 2022 | 15 357 tkr | 389 tkr | 362 tkr |
| 2023 | 22 694 tkr | 1 320 tkr | 1 035 tkr |
| 2024 | 29 388 tkr | 702 tkr | 1 619 tkr |
| 2025 | 47 522 tkr | 3 132 tkr | 2 578 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,1 % – branschmedian 59,8 %
Vinstmarginal 6,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 61,7 % – branschmedian 1,8 %
Median för 1471 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 47 522 | 29 388 | 22 694 | 15 357 | 1 650 | 840 | 1 350 | 2 194 | 2 042 |
| Övriga rörelseintäkter | 828 | 1 076 | 1 288 | 188 | 17 | 80 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 48 351 | 30 463 | 23 982 | 15 545 | 1 667 | 920 | 1 350 | 2 194 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 63 | 59 | – | – | 0 | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 873 | 1 731 | 1 543 | 791 | 127 | 130 | 137 | 106 | – |
| Personalkostnader | 43 132 | 27 971 | 21 053 | 14 305 | 1 519 | 763 | 1 211 | 2 013 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 42 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 45 005 | 29 744 | 22 668 | 15 156 | 1 645 | 893 | 1 347 | 2 120 | – |
| Rörelseresultat | 3 346 | 719 | 1 314 | 389 | 22 | 27 | 3 | 73 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 73 | 20 | −6 | −0 | 0 | 0 | 1 | 3 | – |
| Finansiella poster | −214 | −18 | 6 | 0 | 0 | −0 | −1 | −3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 132 | 702 | 1 320 | 389 | 22 | 27 | 2 | 71 | 1 195 |
| Bokslutsdispositioner | −535 | 240 | −250 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 597 | 942 | 1 070 | 389 | 22 | 27 | 2 | 71 | – |
| Skatt på årets resultat | 588 | 208 | 222 | 85 | 4 | 6 | 1 | 16 | – |
| Årets resultat | 2 010 | 733 | 848 | 304 | 17 | 21 | 2 | 54 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 71 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 331 | 481 | 326 | 0 | 1 383 | 1 383 | 1 393 | 1 430 | – |
| Anläggningstillgångar | 331 | 481 | 396 | 0 | 1 383 | 1 383 | 1 393 | 1 430 | – |
| Kundfordringar | 338 | 39 | 1 545 | 710 | 16 | 0 | 7 | 355 | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 290 | 3 580 | 3 734 | 2 643 | 154 | 136 | 93 | 355 | – |
| Kassa och bank | 3 269 | 1 416 | 1 043 | 402 | 86 | 131 | 72 | 51 | – |
| Omsättningstillgångar | 9 559 | 4 996 | 4 777 | 3 045 | 239 | 267 | 165 | 406 | – |
| Summa tillgångar | 9 890 | 5 477 | 5 174 | 3 045 | 1 623 | 1 650 | 1 558 | 1 836 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 519 | 835 | 137 | 8 | 1 374 | 1 383 | 1 381 | 1 327 | – |
| Fritt eget kapital | 2 528 | 1 569 | 985 | 312 | 1 391 | 1 404 | 1 383 | 1 381 | – |
| Eget kapital | 2 578 | 1 619 | 1 035 | 362 | 1 441 | 1 454 | 1 433 | 1 431 | – |
| Obeskattade reserver | 500 | 0 | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 132 | 61 | 125 | 65 | 0 | 1 | 0 | 4 | – |
| Skatteskulder | 566 | 532 | 530 | 104 | 10 | 6 | 17 | 79 | – |
| Kortfristiga skulder | 6 812 | 3 858 | 3 888 | 2 683 | 181 | 196 | 125 | 404 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 890 | 5 477 | 5 174 | 3 045 | 1 623 | 1 650 | 1 558 | 1 836 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 112 | 75 | 52 | 40 | 2 | 2 | 3 | 4 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 950 | – | 150 | 75 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,1 % | 29,6 % | 23,8 % | 11,9 % | 88,8 % | 88,1 % | 92 % | 78 % | – |
| Kassalikviditet | 140 % | 130 % | 123 % | 114 % | 132 % | 136 % | 132 % | 100 % | – |
| Rörelsemarginal | 7 % | 2,5 % | 5,8 % | 2,5 % | 1,3 % | 3,2 % | 0,2 % | 3,4 % | – |
| Vinstmarginal | 6,6 % | 2,4 % | 5,8 % | 2,5 % | 1,3 % | 3,2 % | 0,2 % | 3,2 % | 58,5 % |
| Omsättningstillväxt | 61,7 % | 29,5 % | 47,8 % | 830,6 % | 96,4 % | −37,8 % | −38,4 % | 7,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 77,9 % | 45,3 % | 81,9 % | 83,9 % | 1,2 % | 1,5 % | 0,1 % | 3,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 424 tkr | 392 tkr | 436 tkr | 384 tkr | 825 tkr | 420 tkr | 450 tkr | 548 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 331 tkr | 481 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 481 tkr | 481 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 155 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 150 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 150 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 2 010 tkr | 733 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 010 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −733 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 733 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 050 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −500 tkr | 250 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 514 tkr | 245 tkr |
| Forslag disposition | 2 528 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 578 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 950 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 143 tkr | 2 850 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 35 tkr | 10 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 150 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 295 tkr | 446 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 842 tkr | 1 363 tkr |
| Periodiseringsfonder | 500 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 10 tkr | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 261 tkr | 1 892 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
KMK Omsorg ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 71, 753 21 Uppsala
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556884-0101
Registreringsdatum
11 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 88.102 – Öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.