Knifströms Consulting AB
559025-9973Aktiebolagreg. 2015
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 170 tkr
Resultat efter fin. poster
73 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Önsgärdesvägen 8, 791 95 Falun
Postadress
Önsgärdesvägen 8, 791 95 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Konsulterande verksamhet gällande projektering, besiktning och kontrollverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 547 tkr | 1 329 tkr | – |
| 2019 | 1 087 tkr | 903 tkr | – |
| 2020 | 1 296 tkr | 584 tkr | 2 221 tkr |
| 2021 | 1 204 tkr | 444 tkr | 2 669 tkr |
| 2022 | 1 473 tkr | 696 tkr | 3 230 tkr |
| 2023 | 1 542 tkr | 870 tkr | 3 612 tkr |
| 2024 | 1 379 tkr | 664 tkr | 3 927 tkr |
| 2025 | 1 170 tkr | 73 tkr | 3 969 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −15,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 170 | 1 379 | 1 542 | 1 473 | 1 204 | 1 296 | 1 087 | 1 547 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 111 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 170 | 1 379 | 1 654 | 1 474 | 1 204 | 1 296 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 319 | 377 | 315 | 242 | 265 | 218 | – | – |
| Personalkostnader | 818 | 497 | 526 | 537 | 495 | 493 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 137 | 873 | 841 | 779 | 760 | 711 | – | – |
| Rörelseresultat | 33 | 506 | 812 | 696 | 444 | 585 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 39 | 158 | 57 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 39 | 158 | 57 | 0 | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 73 | 664 | 870 | 696 | 444 | 584 | 903 | 1 329 |
| Bokslutsdispositioner | 248 | 0 | −143 | 256 | 362 | 150 | – | – |
| Resultat före skatt | 321 | 664 | 727 | 951 | 806 | 734 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 68 | 140 | 154 | 200 | 173 | 160 | – | – |
| Årets resultat | 252 | 524 | 573 | 751 | 633 | 573 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 171 | 229 | 167 | 147 | 142 | 348 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 418 | 439 | 395 | 256 | 231 | 450 | – | – |
| Kassa och bank | 3 657 | 3 856 | 3 797 | 3 411 | 3 109 | 2 851 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 075 | 4 296 | 4 192 | 3 667 | 3 340 | 3 302 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 075 | 4 296 | 4 192 | 3 667 | 3 340 | 3 302 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 667 | 3 352 | 2 990 | 2 429 | 1 986 | 1 598 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 919 | 3 877 | 3 562 | 3 180 | 2 619 | 2 171 | – | – |
| Eget kapital | 3 969 | 3 927 | 3 612 | 3 230 | 2 669 | 2 221 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 248 | 248 | 105 | 361 | 723 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 10 | 0 | 11 | 26 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 12 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 107 | 121 | 332 | 332 | 310 | 358 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 075 | 4 296 | 4 192 | 3 667 | 3 340 | 3 302 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 360 | 210 | 210 | 190 | 190 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,4 % | 96 % | 90,9 % | 90,3 % | 88,5 % | 84,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 819 % | 3 551 % | 1 264 % | 1 103 % | 1 077 % | 922 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 36,7 % | 52,7 % | 47,2 % | 36,9 % | 45,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 48,2 % | 56,4 % | 47,3 % | 36,9 % | 45,1 % | 83,1 % | 85,9 % |
| Omsättningstillväxt | −15,2 % | −10,6 % | 4,7 % | 22,3 % | −7,1 % | 19,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 % | 13,4 % | 15,9 % | 23,3 % | 23,7 % | 25,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 170 tkr | 1 379 tkr | 1 542 tkr | 1 473 tkr | 1 204 tkr | 1 296 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 252 tkr | 524 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 252 tkr | 524 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −524 tkr | −573 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 524 tkr | 573 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 969 tkr | 3 927 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 252 tkr | 524 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 210 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 248 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 3 919 tkr | 3 877 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 559 tkr | 3 667 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 51 tkr | 157 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 196 tkr | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 90 tkr | 104 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 248 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Knifströms Consulting ABHuvudarbetsställe
Önsgärdesvägen 8, 791 95 Falun
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559025-9973
Registreringsdatum
10 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.