swereg

Knutby Krog BE Aktiebolag

556580-5255Aktiebolagreg. 1999

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Knutby, Uppsala län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 693 tkr

−10 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

115 tkr

+52 % mot föregående år

Soliditet

36 %

−31,4 p.e. mot föregående år

Anställda

4

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Knutby krog – Dina lokala krog

knutbykrog.se

Adresser

Besöksadress

Kyrkbacksvägen 2, 741 74 Knutby

Postadress

Kyrkbacksvägen 2, 741 74 Knutby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, travverksamhet, samt fastighetsförvaltning, uthyrningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20192 660 tkr126 tkr206 tkr
20202 799 tkr89 tkr259 tkr
20212 710 tkr184 tkr249 tkr
20223 013 tkr48 tkr185 tkr
20232 850 tkr127 tkr282 tkr
20242 979 tkr76 tkr229 tkr
20252 693 tkr115 tkr238 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 35,8 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 4,3 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt −9,6 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning2 6932 9792 8503 0132 7102 7992 660
Förändring av lager26−444−5−130
Övriga rörelseintäkter5––––––
Rörelseintäkter2 7242 9752 8553 0172 7042 7872 660
Råvaror och förnödenheter9771 0239761 0929011 023892
Övriga externa kostnader685838719896838795810
Personalkostnader8991 0381 005954755852802
Av- och nedskrivningar470282626260
Övriga rörelsekostnader–––––027
Rörelsekostnader2 6092 8992 7282 9692 5202 6962 532
Rörelseresultat115761274818491129
Ränteintäkter och liknande000––––
Räntekostnader och liknande1000023
Finansiella poster−000−0−0−2−3
Resultat efter finansiella poster115761274818489126
Bokslutsdispositioner2552−4––0−31
Resultat före skatt140128123481848994
Skatt på årets resultat31312613442124
Årets resultat1099797361406971

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar188–0285480132
Anläggningstillgångar188–0285480132
Varulager143117121117122128130
Kundfordringar–––––04
Kortfristiga fordringar279249217293313308291
Kassa och bank1465221441251492
Omsättningstillgångar568419552451460451512
Summa tillgångar756419552479514530644
Aktiekapital100100100100100100100
Bundet eget kapital100100100100100100100
Balanserat resultat129328549910635
Fritt eget kapital13812918285149159106
Eget kapital238229282185249259206
Obeskattade reserver4166118114114114121
Avsättningar1521212323230
Långfristiga skulder364111126112
Leverantörsskulder13317883723785
Skatteskulder––013–––
Kortfristiga skulder98102131156127108205
Summa eget kapital och skulder756419552479514530644

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda44–4455
Föreslagen utdelning (tkr)130100150–100150–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet35,8 %67,1 %68 %57,6 %66,2 %66 %46,9 %
Kassalikviditet433 %294 %330 %214 %267 %299 %186 %
Rörelsemarginal4,3 %2,6 %4,4 %1,6 %6,8 %3,2 %4,8 %
Vinstmarginal4,3 %2,6 %4,5 %1,6 %6,8 %3,2 %4,7 %
Omsättningstillväxt−9,6 %4,5 %−5,4 %11,2 %−3,2 %5,2 %–
Avkastning på eget kapital45,9 %42,3 %34,4 %19,2 %56,1 %26,5 %34,4 %
Omsättning per anställd673 tkr745 tkr–753 tkr677 tkr560 tkr532 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital109 tkr97 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat109 tkr97 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−97 tkr−97 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning97 tkr97 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–150 tkr
Forandring periodiseringsfond25 tkr52 tkr
Forslag disposition138 tkr129 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning8 tkr29 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning130 tkr100 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter68 tkr52 tkr
Inventarier verktyg installationer188 tkr0
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden887 tkr652 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar699 tkr652 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop235 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar47 tkr–
Lager ravaror fornodenheter143 tkr117 tkr
Ovriga avsattningar15 tkr21 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga211 tkr196 tkr
Ovriga kortfristiga skulder49 tkr36 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut−59–
Ovriga langfristiga skulder506506
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut364 tkr–
Periodiseringsfonder41 tkr66 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter36 tkr35 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –

  • Knutby Krog BE AktiebolagHuvudarbetsställe

    Kyrkbacksvägen 2, 741 74 Knutby

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556580-5255

Registreringsdatum

22 december 1999

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Uppsala, Uppsala län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler