Koijen & Dannes Entreprenad AB
559056-2194Aktiebolagreg. 2016
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 190 tkr
Resultat efter fin. poster
33 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dikarbacksvägen 5, 791 61 Falun
Postadress
Dikarbacksvägen 5, 791 61 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva mark- och anläggningsarbeten med egna maskiner samt uthyrning av personal inom anläggningsbranschen, snöröjning, bygg och transporttjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 896 tkr | 177 tkr | – |
| 2018 | 1 636 tkr | 270 tkr | – |
| 2019 | 2 184 tkr | 285 tkr | 620 tkr |
| 2020 | 2 281 tkr | −434 tkr | 186 tkr |
| 2021 | 3 174 tkr | 373 tkr | 560 tkr |
| 2022 | 2 207 tkr | −121 tkr | 439 tkr |
| 2023 | 2 479 tkr | −55 tkr | 383 tkr |
| 2024 | 2 637 tkr | 310 tkr | 675 tkr |
| 2025 | 2 190 tkr | 33 tkr | 642 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 1,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −17 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 190 | 2 637 | 2 479 | 2 207 | 3 174 | 2 281 | 2 184 | 1 636 | 896 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 27 | 5 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 190 | 2 637 | 2 479 | 2 234 | 3 179 | 2 281 | 2 184 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | 3 | 2 | 26 | 318 | 79 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 883 | 1 102 | 1 404 | 1 035 | 1 192 | 1 213 | 776 | – | – |
| Personalkostnader | 1 149 | 1 140 | 1 026 | 1 224 | 1 524 | 1 146 | 1 023 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 73 | 84 | 81 | 56 | 34 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 145 | 2 316 | 2 517 | 2 341 | 2 798 | 2 711 | 1 899 | – | – |
| Rörelseresultat | 45 | 321 | −38 | −107 | 381 | −430 | 285 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 13 | 17 | 14 | 8 | 3 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −12 | −10 | −17 | −14 | −8 | −3 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 33 | 310 | −55 | −121 | 373 | −434 | 285 | 270 | 177 |
| Resultat före skatt | 33 | 310 | −55 | −121 | 373 | −434 | 285 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 18 | – | – | – | 0 | 63 | – | – |
| Årets resultat | 26 | 292 | −55 | −121 | 373 | −434 | 222 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 256 | 105 | 178 | 229 | 309 | 106 | 83 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 256 | 105 | 178 | 229 | 309 | 106 | 83 | – | – |
| Kundfordringar | 139 | −2 | 0 | 232 | 16 | 126 | 456 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 479 | 422 | 480 | 512 | 514 | 490 | 719 | – | – |
| Kassa och bank | 166 | 489 | 132 | 106 | 82 | 50 | 92 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 645 | 911 | 611 | 619 | 596 | 541 | 811 | – | – |
| Summa tillgångar | 901 | 1 016 | 789 | 847 | 906 | 647 | 894 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 565 | 333 | 389 | 510 | 136 | 570 | 348 | – | – |
| Fritt eget kapital | 592 | 625 | 333 | 389 | 510 | 136 | 570 | – | – |
| Eget kapital | 642 | 675 | 383 | 439 | 560 | 186 | 620 | – | – |
| Långfristiga skulder | 42 | 0 | 42 | 100 | 155 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 29 | 166 | 161 | 23 | 9 | 133 | 38 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 14 | 6 | 14 | 16 | 16 | 79 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 217 | 341 | 364 | 308 | 191 | 461 | 274 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 901 | 1 016 | 789 | 847 | 906 | 647 | 894 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 60 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,2 % | 66,5 % | 48,6 % | 51,8 % | 61,8 % | 28,8 % | 69,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 297 % | 267 % | 168 % | 201 % | 313 % | 117 % | 296 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 12,2 % | −1,6 % | −4,8 % | 12 % | −18,9 % | 13,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,5 % | 11,8 % | −2,2 % | −5,5 % | 11,8 % | −19 % | 13 % | 16,5 % | 19,8 % |
| Omsättningstillväxt | −17 % | 6,4 % | 12,3 % | −30,5 % | 39,2 % | 4,5 % | 33,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 43,2 % | −14,4 % | −27,6 % | 66,7 % | −232,8 % | 35,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 095 tkr | 1 318 tkr | 1 239 tkr | 1 104 tkr | 1 058 tkr | 760 tkr | 1 092 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 26 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 26 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −292 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 292 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 60 tkr | – |
| Forslag disposition | 592 tkr | 625 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 592 tkr | 565 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 60 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 271 tkr | 317 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 256 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 729 tkr | 467 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 474 tkr | 361 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 263 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 112 tkr | 73 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 107 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 99 tkr | 62 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −33 tkr | −30 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 75 tkr | 30 tkr |
| Stallda sakerheter | 210 tkr | 82 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 210 tkr | 82 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 76 tkr | 100 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Koijen & Dannes Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Dikarbacksvägen 5, 791 61 Falun
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559056-2194
Registreringsdatum
23 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.