Komparat Lars-Göran Nyström Aktiebolag
556421-4004Aktiebolagreg. 1991
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−134 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Beckombergavägen 97, 168 56 Bromma
Postadress
Beckombergavägen 97, 168 56 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rådgivning, undervisning och projektledning i reklam- och PR-produktion samt i verbal och visuell kommunikation och medieoberoende marknadskommunikation i form av musikproduktion och rörliga bilder och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 484 tkr | 76 tkr | – |
| 2016 | 406 tkr | 5 tkr | – |
| 2017 | 426 tkr | −79 tkr | – |
| 2018 | 321 tkr | −193 tkr | 99 tkr |
| 2019 | 139 tkr | −161 tkr | 68 tkr |
| 2020 | 136 tkr | −18 tkr | 68 tkr |
| 2021 | 113 tkr | −66 tkr | 52 tkr |
| 2022 | 80 tkr | −121 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 56 tkr | −231 tkr | 51 tkr |
| 2024 | 50 tkr | −133 tkr | 56 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −134 tkr | 56 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,3 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 50 | 56 | 80 | 113 | 136 | 139 | 321 | 426 | 406 | 484 |
| Övriga rörelseintäkter | 35 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 35 | 50 | 56 | 80 | 113 | 136 | 139 | 321 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 170 | 203 | 255 | 194 | 173 | 143 | 230 | 348 | – | – | – |
| Personalkostnader | 9 | −3 | 29 | 18 | 11 | 11 | 75 | 166 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 179 | 200 | 292 | 212 | 184 | 154 | 305 | 518 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −144 | −150 | −236 | −132 | −71 | −18 | −166 | −197 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 9 | 5 | 4 | 5 | 0 | 5 | 4 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 18 | 4 | 4 | 5 | 0 | 5 | 4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −134 | −133 | −231 | −121 | −66 | −18 | −161 | −193 | −79 | 5 | 76 |
| Årets resultat | −134 | −133 | −231 | −128 | −66 | −18 | −161 | −193 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 | 3 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | 21 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 13 | 13 | 21 | 17 | 19 | 25 | 44 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – | – |
| Kassa och bank | 196 | 206 | 184 | 268 | 270 | 211 | 122 | 161 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 225 | 232 | 211 | 302 | 300 | 243 | 160 | 218 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 228 | 235 | 232 | 323 | 321 | 264 | 181 | 239 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 69 | −300 | −68 | 42 | −20 | −52 | 109 | 172 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −64 | −64 | −69 | −69 | −68 | −52 | −52 | −21 | – | – | – |
| Eget kapital | 56 | 56 | 51 | 51 | 52 | 68 | 68 | 99 | – | – | – |
| Avsättningar | – | 0 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 26 | 26 | 1 | 1 | 1 | 3 | 8 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 173 | 179 | 162 | 253 | 252 | 178 | 95 | 122 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 228 | 235 | 232 | 323 | 321 | 264 | 181 | 239 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,3 % | 23,8 % | 22,2 % | 16 % | 16,2 % | 25,7 % | 37,6 % | 41,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 130 % | 130 % | 130 % | 119 % | 119 % | 136 % | 169 % | 179 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −300,1 % | −420,6 % | −165,4 % | −62,8 % | −13,5 % | −119,3 % | −61,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | −266 % | −412,5 % | −151,3 % | −58,4 % | −13,2 % | −115,8 % | −60,1 % | −18,5 % | 1,2 % | 15,7 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −10,7 % | −30 % | −29,2 % | −16,9 % | −2,2 % | −56,7 % | −24,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −241,6 % | −236,8 % | −448,7 % | −249,4 % | −127,2 % | −27,1 % | −236,4 % | −194,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 50 tkr | 56 tkr | 80 tkr | – | – | 139 tkr | 321 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 18 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −134 tkr | 98 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −134 tkr | −133 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 133 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −133 tkr | −231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 134 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 56 tkr | −81 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −134 tkr | −133 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 134 tkr | – |
| Forslag disposition | −64 tkr | −64 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −64 tkr | −64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 144 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 141 tkr | 141 tkr |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 13 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 164 tkr | 147 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 8 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Komparat Lars-Göran Nyström AktiebolagHuvudarbetsställe
Beckombergavägen 97, 168 56 Bromma
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556421-4004
Registreringsdatum
25 april 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.